Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sivek čeká na farmě na telefon z Pittsburghu

8 2001
Pittsburgh - Třikrát za sebou si prožil stejný pocit. Po skončení zámořského kempu čeká na dobrou zprávu. Doufá, že se udržel v prvním týmu NHL. Jenže ani tentokrát to nevyšlo, hokejového útočníka Michala Sivka poslalo vedení Pittsburghu na farmu. "Odešel jsem jako jeden z posledních. Šance žila až do konce," říká dvojnásobný juniorský mistr světa. A přece teď poznává něco nového, hokejoý život na farmě. Poprvé totiž zamířil k juniorům, minulou sezonu se vrátil do pražské Sparty. Teď se potlouká po nižší zámořské soutěži AHL.

Kemp mu vyšel, ale konkurence byla velká
Ale zoufat si nechce. "Jsem mladý a musím čekat na příležitost. Nejsem jediný, kdo si tím projde," hlásí dvacetiletý útočník. Kemp v Pittsburghu mu vyšel, sám měl dobrý pocit. Chválil ho i tehdejší kouč Ivan Hlinka. "Během léta jsem trénoval se Spartou, byl jsem tedy parádně fyzicky připravený," vzpomíná Sivek. Ale pak za ním přišli generální manžer Patrick a trenér Hlinka. A řekli mu tu zprávu. "Doufal jsem, že by to mohlo vyjít. Snad příště...," věří si.

Proč se to ani tentokrát nepovedlo? "Byla obrovská konkurence. Nahoru se navíc dostanou hráči s lepšími smlouvami," uvědomuje si zámořská pravidla. A tak se sbalil a odjel do týmu Wilkes-Barre/Scranton, z Pittsburghu je to pět hodin autem. "Docela pěkné město, až mě to překvapilo," komentuje Sivek další štaci v kariéře. Město je sice hezké, ale týmu se příliš nedaří. Kupí porážky, a to docela vysoké. "Jsou to pěkné šišky, co dostáváme," přiznává silový útočník.   

Pozici si vybudoval, dostává důvěru
"Máme hodně mladý tým, chybí zkušenosti," vysvětluje. Ze začátku se v mužstvu spíše rozkoukával, farma je něco jiného než juniorská soutěž. "Je to mnohem rychlejší, tvrdší. Na ledě není moc místa. A jsou tady hráči všech věkových kategorií," všiml si Sivek. Trenér ho neznal, pozici si musel vybudovat. Při jednom tréninkovém souboji ho navíc zasáhl do kolena český spoluhráč Kočí a Sivek pár zápasů nehrál. "Noha už je teď v pořádku. A dostávám i větší důvěru, chodím na přesilovky," povídá ze zámoří do mobilního telefonu.

V úvodu hrál v centru, teď na levém křídle. Ale to pro něj není problém, v útoku zvládá každý post. Během dvanácti utkání posbíral sedm bodů za dva góly a pět asistencí. "Jde to. Ale samozřejmě se to dá zlepšit," burcuje se. Stále věří, že jednou zvedne telefon a tam mu hlas z Pittsburghu oznámí: Bereme tě do prvního týmu. To už se mohlo splnit v posledních dnech, kdy se Penguins zranili Straka s Lemieuxem, nehraje ani Kovaljov. "Samozřejmě jsem doufal. Ale vybrali si Tibbettse, ten už má v NHL něco odehráno."

Beech měl lepší smlouvu a od začátku ho chtěli
Trvdě trénuje, pracuje na sobě. NHL je pro něj snem a bude bojovat. "Začátky jsou tady těžké, každý si myslí, že právě on by měl hrát. Hlavu si z toho nedělám," uvědomuje si Sivek.

Do Pittsburghu se dostal v létě během velkolepé výměny, kdy z Washingtonu putoval za hvězdného Jágra. Spolu s ním k Penguins přišel i mladý útočník Beech. Ten se v prvním týmu udržel, začal hrát dokonce v řadě s legendárním Lemieuxem. "Beech je skvělý hráč. Ale má lepší smlovu než já a hned od začátku kempu bylo vidět, že si ho chtějí vytáhnout nahoru. Tak to tady chodí," připustí Sivek, ale z hlasu není cítit žádná závist.

Buď NHL, nebo hrát doma
Občas v Česku probleskne zpráva, že by se mohl Sivek vrátit do Sparty. "Byly chvíle, kdy jsem si přál, abych tam znovu hrál...," vzpomíná. "Ale já zatím chci zůstat tady a pokusím se dostat do NHL." Pak se na chvíli zamyslí a připustí: "Ale může se stát cokoliv. Uvidíme, co bude po Vánocích. Záleží na dohodě klubů." V jednom má totiž jasno: chce hrát buď v NHL, nebo doma v extralize. "Strávit to celé na farmě? To ne," je Sivek rozhodnutý.  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze