Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Školu musel Olesz odsunout na vedlejší kolej

15 2004
Ostrava - Zkoušky a písemky musely stranou, Rostislav Olesz se teď soustředí pouze na hokej. Osmnáctiletý vítkovický útočník musel školu načas odsunout na vedlejší kolej. Je nejmladším hráčem širšího reprezentačního týmu, který se připravuje na hokejové mistrovství světa. „Je to pro mě ohromná zkušenost, rád bych se v týmu udržel co nejdéle,“ říká Rostislav Olesz.

V Ostravě druhým rokem studuje na sportovním gymnáziu. I když. Studuje není v jeho případě nejvýstižnější slovo. Víc než ve škole je Olesz na cestách a na hokejových zápasech.

„Po reprezentačním srazu mě čeká spousta práce, musím dohnat všechny zkoušky. Vynechal jsem toho už opravdu hodně.“ Přesto nad reprezentační pozvánkou, kterou dostal hned po vyřazení Vítkovic z play-off, neváhal ani malou chvíli.

„V mém věku se pozvánky do seniorského týmu neodmítají. Měl jsem z nominace radost, mile mě překvapila.“ Učebnice nechal Olesz doma. Na srazu nemá na studium čas, ani klid. „Nestíhal bych to,“ krčí omluvně rameny.

„Všechen čas mi zaberou dvě věci - tvrdý trénink a spánek.“ V reprezentačním týmu je vítkovický útočník nejmladší, ale žádné ústrky nebo přehlížení prý necítí.

„V kabině sedím mezi mladýma a na ledě sbírám puky. To je stejné ve Vítkovicích, jako v nároďáku. Kluci jsou v pohodě, dá se s nimi o všem normálně bavit. Nikdo si tu nehraje na velké hvězdy.“ Rostislav Olesz může být jedním ze žhavých kandidátů při letošním draftu do NHL. Podle odhadů skautů a hledačů talentů bude hodně vysoko.

Se spoluhráči ze zámoří se o tom však nebaví. Nesonduje terén, neodhaduje své šance či ambice. „Na tohle teď vůbec nemyslím, soustředím se na reprezentaci. Draft bude řešit můj agent, nechávám to na něm.“

S blížícím se termínem mistrovství světa, které bude od 24. dubna v Praze a Ostravě, se profiluje sestava českého týmu. Trenér Slavomír Lener už vyškrtává první jména ze širšího kádru.

Olesz první škrtání ustál, i když v přípravném utkání proti Francii prý podle svých slov mohl hrát ještě lépe. Teď čeká, jestli jeho jméno zůstane také na soupisce, se kterou trenér Lener v pátek odletí do Ruska.

„Samozřejmě bych si proti Rusku moc rád zahrál. Navíc odveta bude v neděli u nás doma v Ostravě, to je hodně lákavá představa. Spíš ale počítám s tím, že brzo pojedu domů a pro změnu se zase budu věnovat škole. Bude to třeba.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze