Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skončí Demitrovo hektické jaro medailí?

3 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Pavol Demitra prožívá hektické jaro. Vyhrál bodování St. Louis, ale s nadějným týmem pak vypadl z play-off v prvním kole proti Vancouveru. Mezitím byl u porodu své ženy a zranil si prst na ruce. Přesto odehrál všech sedm utkání série a přiletěl na mistrovství světa. "Obrovskou zásluhu má na tom Peter Šťastný," zmínil manažera slovenské reprezentace, který dřív pracoval právě pro klub St.Louis Blues, jehož vedení nepovolilo start Martinu Ručinskému pro poranění v rameni. "Moje vyšetření ale dopadla dobře, prst už je v pořádku," tvrdí slovenský útočník, který přiletěl do Finska i přesto, že má doma ani ne měsíčního syna.

Podle letošních statistik je Pavol Demitra největší slovenskou hvězdou na mistrovství světa. V poslední sezoně nastřílel 36 gólů a se třiadevadesáti body skončil šestý v tabulce produktivity NHL.

Jeho St. Louis pravidelně postupovalo do Stanleyova poháru a Demitra tak ještě neměl šanci startovat na mistrovství světa. "Loni mi bylo smutno, že u titulu nemůžu být," zavzpomínal na triumf Slovenska na mistrovství světa ve Švédsku.

"Hokejisté v NHL chtějí především Stanley Cup, ale když vypadnete ve druhém kole a sledujete, jak kamarádi válí na šampionátu, je vám to o to víc líto," říká hokejista, který se nad nabídkou reprezentačního manažera Šťastného dlouho nerozmýšlel.

"St. Louis má silné mužstvo, počítám, že už třeba nebudu mít šanci na mistrovství

Nejproduktivnější Slováci na šampionátu

Pavol Demitra (St. Louis) 93 bodů (36 gólů + 57 asistencí)
Žigmund Pálffy (Los Angeles) 85 (22+63)
Miroslav Šatan (Buffalo) 76 (26+50)
Chybí
Marián Hossa
(Ottawa) 80 (45+35)
přijet," přemítá. "A moje motivace je jasná. Něco vyhrát," říká útočník, který se zatím zisku Stanleyova poháru ani nepřibížil. Před přestupem do St. Louis hrál kdysi jen v nepříliš silné Ottawě.

Do Helsinek přiletěl v sobotu ráno a hned pelášil na trénink. A o den později už bude hrát v utkání proti Rakousku. Chce vyladit formu na pondělní duel s českým týmem o prvenství ve skupině. "To bude velké, rivalitu cítím," říká.

Jako centr bude tmelit útok s bojovníkem Šatanem a rychlíkem Bondrou, Slováci tak mají k dispozici dva útoky nabité hvězdami NHL. V tom prvním se sešli Pálffy, Stümpel a Zedník.

Narozdíl od nich ale Demitra vypadá spíš jako nekompromisní bitkař, než jako skvělý střelec a nahrávač. S vyholenou hlavou a jizvou na skráni stojí na chodbě a jeho silný hlas se nese útrobami helsinské Hartwall Areny.

Změkne jen když hovoří o svém synovi, který se narodil během play-off. "Byli jsme tenkrát s týmem ve Vancouveru a ve dvě ráno volali, že doma manželce praskla voda a bude rodit," vypráví.

Vedení mu dalo k dispozici letadlo, kterým se dopravil do St. Louis za ženou. A druhý den už byl zpátky připravený na zápas. "Rodina mi tu bude chybět, ale není to na dlouho. Často si voláme, Lukas roste den ode dne," říká o tři týdny starém synovi. "Ještě tak pověsit mu na krk medaili."

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze