Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škoula má patřit ke klíčovým obráncům

17 2003
Denver - Je mu třiadvacet a už by se měl zařadit vedle hokejových veličin jako Blake, Foote nebo Morris. Spolu s těmito obránci by se měl český obránce Martin Škoula stát nejvytěžovanějším hráčem Colorada. "Herně vyspěl, dostane víc času na ledě," tvrdí kouč Tony Granato. "Měl by hrát přes dvacet minut za zápas."

Martin Škoula už je připravený na to, že to v Coloradu ani ve své páté sezoně nebude mít lehké. Tlak na něj poroste, navíc nepatřil k nejoblíbenějším.

Ví, že na něj občas bučí vlastní příznivci, kritizují ho v novinách. "Ale snažím se si toho nevšímat a prostě hrát, jak nelíp umím," řekl deníku Denver Post hráč, který až do letošního dubna držel v NHL šňůru 285 zápasů v řadě.

Škoulovi kritici vyčítají českému obránci nevyrovnané výkony, jednou dokáže řízný zadák zahrát dobře a podruhé je podle nich sotva průměrný. Někdejší trenér Bob Hartley pravidelně omezoval jeho čas na ledě během play-off pod deset minut. Noviny už ho začaly nazývat "whipping boy", otloukánek.

Patří k nejpodceňovanějším zadákům Avalanche, experti už ho přirovnávají k ruskému obránci Alexeji Gusarovovi, někdejšímu dlouholetému obránci Québecu a Colorada. "Cokoliv ten vykonal nikdy nebylo dost dobré jeho kritiků, kteří mu vyčítali nedostatečnou tvrdost," napsal list Denver Post.

Litoměřický rodák ale naposledy skončil s kladnou bilancí jedenáti plus/minus bodů v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Za čtyři sezony v NHL vynechal jen tři zápasy.

Škoula, kterému nechybí fyzické předpoklady, prý nehraje dost do těla a před brankou si počíná nedůrazně. Sám ví, že se ještě potřebuje zlepšit.

"To přichází se zkušenostmi, čím víc hraju, tím větší mám povědomí o tom, kde musím na ledě být a co musím udělat," tvrdí třiadvacetiletý obránce. "V poslední sezoně jsem měl výborný začátek, ale ke konci se výkony trochu vytratily," přiznal sám zámořským médiím.

Ke konci sezony ho trápilo naražené rameno, přesto vynechal jen jeden zápas v základní části a dva v play-off. Kvůli doléčení ho pak vedení týmu nepustilo na mistrovství světa do Finska.

"S jeho zkušenostmi už by měly jeho výkony být vyrovnané," tvrdí kouč Tony Granato. "Je to těžké v tak mladém věku hrát večer co večer na vrcholu možností, ale vyspělý už je na to dost. Počítáme s tím, že na něj budeme moci spoléhat v každém zápase. Měl by vždy odehrát přes dvacet minut."

Unese Škoula odpovědnost mezi velkými jvězdami Colorada? Pokud ano, možná se za rok bude jeho jméno vyslovovat se stejným obdivem, jako příjmení Sakic, Forsberg, Selänne, Blake nebo Hejduk.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze