Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škoula vyhrál Stanley Cup, ale je neznámý

30 2001
Litoměřice - Doma v Česku ani v americkém Denveru se v popularitě neblíží hvězdám Jágrovi, Sakikovi a Hejdukovi. "Jsem radši, když mě lidé nepoznávají. Raději mám soukromí," tvrdí jednadvacetiletý hráč týmu Colorado Avalanche. Působí jako skromný a tichý mládenec. Za oceán se vypravil s jediným startem v extralize za Litvínov, když mu bylo sedmnáct. Věděli o něm jen zasvěcení. Po dvou sezonách v juniorské soutěži OHL, v devětadevadesátém, prošel bránou do NHL.

Přesto se mohl do Litoměřic vrátit na léto bez obav, že ho budou pronásledovat davy ječících fanynek. "Jedině když jsme byli nakupovat v Litoměřicích na náměstí, tak v obchodě na Martina koukali dva malí kluci, šťouchali do sebe a ukazovali na něj. Pak se osmělili a nechali si podepsat kšiltovky," vzpomíná Škoulova maminka Jaroslava na rok starou příhodu. Tehdy ji to překvapilo, vždyť byl její syn v NHL nováčkem.

Nyní už ho poznává víc lidí, ale zatím se hokejista popularitě vyhýbá. Z Ameriky se koncem června vracel tajně, chtěl mít na letišti v Praze klid. Žádná tiskovka, žádné rozhovory, žádné články v novinách. "Ani v Denveru to není nijak šílené. Jen vyloženě skalní fandové ke mně občas přišli a popřáli mi hodně štěstí do play off. To mě trochu potěšilo," tvrdí přece jen Škoula, ale hned dodává, že by se mu nelíbilo, kdyby se s ním chtěl pozdravit každý.

Neobjíždí autogramiády a tenisové turnaje V.I.P. Užívá prázdnin jako kluk. Tenis hraje s kamarády v Litoměřicích, s nimi zajde i na pivo. "Prostě mám volno. Ale teď už začnu trénovat," říká. Čtyři roky v zámoří ho prý nezměnily. Ani golfu, oblíbené kratochvíli hokejistů, nepřišel na chuť. Když je volno, raději spí. "Golf je moc zdlouhavý. Hrál jsem ho na pár turnajích, vždycky jsem si koupil třicet míčků a po dvou jamkách jsem neměl ani jeden," vysvětluje, proč ho módní vlna nestrhla.

A být v centru pozornosti, to také nemusí. Brzy však jeho tvář fanoušci v celé republice poznají. Už ji neskryje: bude totiž pózovat se Stanleyovým pohárem, nejslavnější klubovou trofejí, která přiletí do Čech. Zajmou ho novináři, objektivy na něj namíří televizní kamery a fotoaparáty. Bude hrdinou hlavního vysílacího času.

S pohárem se pochlubí nejspíš 1. září. "Je fajn, že budu na podstavci napsaný," říká nesměle. "Hlavní oslavy jsem naplánoval do Litoměřic, pak bych se s trofejí rád ukázal i v Litvínově na stadionu." Zanedlouho Martin Škoula vystoupí z anonymity. A kdyby se ze širší nominace protlačil na olympijské hry, asi by musel autogramů a interview rozdat mnohem víc než doteď.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze