Obránce Oliver Ekman-Larsson slaví se švédskými spoluhráči gól v síti Rakouska.

Obránce Oliver Ekman-Larsson slaví se švédskými spoluhráči gól v síti Rakouska. | foto: Reuters

Švédská dominance. Seveřané ponížili Rakousko devítigólovou náloží

• 12
Bratislavská skupina B hokejového mistrovství světa nabídla ve čtvrtek jednoznačný souboj. Obhájci zlata ze Švédska roznesli rakouského outsidera a zvítězili 9:1. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel Gabriel Landeskog, který naskočil do prvního zápasu na turnaji. Ve druhém duelu skupiny se večer střetnou čeští hokejisté s Lotyšskem.

Švédsko - Rakousko 9:1

Švédové vyhráli po úvodní porážce s českou reprezentací (2:5) potřetí za sebou. Ve skupině B mají na kontě devět bodů, o tři méně než vedoucí duo Rusko a Švýcarsko.

Švédové nastoupili už se dvěma nově dopsanými posilami na soupisku - bekem Johnem Klingbergem z Dallasu a útočníkem Gabrielem Landeskogem z Colorada, který při prvním střídání po 69 sekundách hry otevřel skóre. Zpoza branky jej uvolnil Elias Pettersson a kapitán Avalanche zasunul puk vedle pravého betonu Starkbauma k tyči.

Lundqvist vzápětí kryl únik Zwergera a ve třetí minutě zvýšil Krüger, který se prosadil z dorážky po Lindblomově střele. Vzápětí se sice Rakušané ubránili při vyloučení Thomase Raffla, ale pak našel bekhendem zpoza branky Wennberg Nylandera a bylo to 3:0.

V čase 7:32 už vedli šampioni z minulých dvou let o čtyři branky, poté co Nylander ideálně uvolnil Larssona, který překonal přesouvajícího se rakouského gólmana. V 15. minutě přidal další gól střelou z pravého kruhu přes obránce Adrian Kempe.

V druhém dějství nejdříve pomohla po Ekholmově pokusu Starkbaumovi tyč. V polovině zápasu už skóroval v přesilové hře Rasmussen a ve 34. minutě se trefil z levé strany z úhlu Lindholm.

Na začátku závěrečné části využil početní výhodu při Herburgerově trestu po Wennbergově přihrávce Ekman-Larsson. Po Peterově chybě vedla kombinace Landeskoga a Lindholma ke snadnému gólu Eliase Petterssona na 9:0. Ve 48. minutě připravil Lundqvista o čisté konto blafákem do bekhendu Michael Raffl.

Švédsko - Rakousko 9:1 (5:0, 2:0, 2:1)

Branky: 01:09 Landeskog (M. Pettersson, E. Lindholm), 02:37 Krüger (Lindblom), 05:41 W. Nylander (Wennberg, Hörnqvist), 07:32 A. Larsson (W. Nylander), 14:39 A. Kempe (Lander, Ekholm), 29:13 Rasmussen (Krüger), 33:22 E. Lindholm (Landeskog, E. Pettersson), 42:40 Ekman-Larsson (Wennberg, Hörnqvist), 45:31 E. Pettersson (E. Lindholm, Landeskog) - 47:46 M. Raffl (Hofer, Schlacher). Rozhodčí: Iverson (CAN), Staňo (SVK) – Dalton (GBR), Sormunen (FIN). Diváci: 8386.

Švédsko H. Lundqvist (Markström) – A. Larsson, Ekman-Larsson (C), J. Klingberg, Ekholm (A), M. Pettersson, E. Gustafsson, Hägg – Wennberg, Hörnqvist (A), W. Nylander – E. Lindholm, E. Pettersson, Landeskog – A. Kempe, Eriksson, Lander – Krüger, Lindblom, Rasmussen – M. Kempe.

Rakousko Starkbaum (Kickert) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Wolf, Schlacher, Peter, Strong – Schneider, T. Raffl (C), Herburger – M. Raffl, Hofer, Baumgartner – Rauchenwald, Zwerger, Haudum – Ganahl (A), Hundertpfund (A), Cijan.