Slobotka, či Sobokta? NHL luští střelce

15 2008
Boston, Praha - V Pittsburghu, říši mladého hokejového krále Sidney Crosbyho, zazářil v noci na čtvrtek docela jiný benjamínek. Čech Vladimír Sobotka. Dvacetiletý útočník, který hraje v NHL první rok, rozhodl o výhře Bostonu 2:1. Svou premiérovou trefu v prestižní soutěži dal v 15. minutě. "Jsem nadšený," svěřoval se pak novinářům.

"Pomohlo mi štěstí, ale to mi radost rozhodně nezkalí," dodal.

Sobotka je drobný mládenec, gól ovšem vstřelil s rázností kanadských tvrďáků. Přes beka se důrazně procpal před pittsburskou branku, kde si všiml, že gólman Conklin klesá rychle k ledu.

Očima puku pomáhal pod horní tyč. Přesně tam taky zapadl. Byla to Sobotkova trefa po 27 zápasech bez gólu. A americký komentátor vzápětí dosvědčil, že jméno českého střelce je pro něj ještě nezvyklé, jásal totiž nad úspěchem "Slobotky".

Nebyl sám, kdo se mýlil. Jeho kolega z listu Boston Globe zase druhý den psal o "Soboktovi".

Bývalý slávista zatím hraje v průměru devět minut na zápas, na ledě netráví dlouhou dobu. Teď o sobě hráč s číslem 60 ale dal vědět.

Ještě před časem měl přitom za to, že sezonu stráví v nižší soutěži AHL. V týmu Providence se stejně jako hokejovými kousky zapsal i svými problémy s angličtinou.

Takhle o tom třeba v listopadu vyprávěl kouč farmářského výběru Scott Gordon: "Když se měl od nás hlásit v Bostonu, radši jsem se rozhodl, že ho odvezu sám, aby to stihl. Volal jsem mu to, ale on se zničehonic zeptal: Takže do Bostonu nejedu? Moc mi asi neporozuměl."

To už je pár měsíců stará historka. Sobotka od té doby zlepšil jak angličtinu, tak své renomé. V Bostonu si ho začali všímat.