Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci a Američané roztleskali Ostravu

27 2004
Ostrava - Pondělní ostravský duel Slovenska a Spojených států přinesl parádní podívanou. Souboj dvou hokejových škol nakonec skončil smírně. Techničtí Slováci se dokázali přizpůsobit i fyzicky náročnému hokeji amerických hokejistů a přestože dvakrát vedli, museli v polovině prostředního dějství dotahovat jednobrankový náskok zámořských hráčů.

Jako první rozjásal hlediště, jehož drtivou část tvořili slovenští fanoušci odění do dresů, vlajek a nejrůznějších dalších kusů oblečení, naznačujících jejich státní příslušnost, právě naši východní sousedé.

Bouře, kterou úspěšná trefa Pavla Demitry od modré čáry vyvolala, se dá přirovnat jen k výbuchu sopky Krakatoa. Slovenští fanoušci svým oblečením, na kterém převažovaly dvouramenné bílé kříže ve státním znaku pravděpodobně nechtěně vytvořili neoficiální světový rekord v počtu zobrazení těchto sakrálních předmětů na metr čtvereční.

Neuvěřitelně dramatický duel, v němž se hráči obou stran museli držet dávného pořekadla stíhacích pilotů, které říká že „když letíš jen chvíli rovně, budeš sestřelen,“ vyvrcholil v průběhu první desetiminutovky druhé třetiny.

V té padly hned tři branky, jenž znamenaly totální obrat skóre a jednogólové vedení Američanů. Poprvé utišil hučící bílomodré moře střelou z těžkého úhlu Richard Park a díky nechtěné spolupráci Lašákova betonu srovnal. Využil tak, stejně jako Pavol Demitra přesilovku svého týmu. "První gól byla tak trochu moje chyba, nechal jsem se překvapit," komentoval Parkovu střelu brankář slovenské reprezentace.

Slováci se však šťastnou brankou nenechali deprimovat a při samostatném nájezdu Šatana s Bartečkem na jediného obránce zámořského týmu poslali svůj tým opět do vedení. Necelá půlminutovka stačila Eriku Westrumovi k opětnému srovnání skóre.

Neuvěřitelně šťastná teč změnila směr Gillova nahození za Lašákova záda  a o šestaosmdesát vteřin později byl obrat vývoje zápasu dokonán. Mezeiovo vyhození od zadního mantinelu trefilo Ryana Maloneho a nešťastný odraz překvapil Lašáka i všechny fanoušky v hale. Ti na chvilku ztichli překvapením, avšak během několika okamžiků opět hnali své miláčky dopředu.

"Američané uhráli remízu díky víceméně náhodným brankám," komentoval konečný výsledek utkání kapitán slovenského týmu Miroslav Šatan. "Jeden náhodný gól za třetinu, to se stane, ale tři za sebou nebývají tak časté."

Prvé vyvrcholení hokejového boje o Ostravu vidělo poslední branku tři minuty po polovině zápasu. Vladimír Országh na sebe nalákal do rohu kluziště dva americké hráče a přesnou zpětnou přihrávkou vyzval k přesné střele do horního růžku Conklinovy branky Richarda Lintnera. "Jsem rád, že se mi podařilo vyrovnat," prozradil své pocity po zápase obránce stokholmského Djugardenu.

Lintnerova trefa byla sice posledním gólovým zápisem do zápasových statistik, avšak vynikající hokej předváděly oba celky i nadále. Shodně ubránily po dvou oslabeních a dovedli zápas do vyrovnané koncovky. V té měli mírně navrch slovenští hokejisté, kteří svou aktivitou donutili amerického trenéra Petera Laviloletteho k vybrání oddechového času pouhé dvě vteřiny před koncem, aby mohl zkonsolidovat obranné řady, což se mu povedlo.Najdete na iDNES.czmobilní verze