Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci chtějí přejít na český model

26 2004
Bratislava - Peter Pucher ani Marek Uram nebudou reprezentovat Slovensko na nadcházejícím mistrovství světa. Znojemští hokejisté pozvánku odmítli. "Trenér mi nemohl zaručit místo nemůže vzhledem k příjezdu hráčů z NHL. Ti mají, pokud jde o start na vrcholné akci, zelenou," řekl Pucher listu Národná obroda. Ze stejného důvodu odmítají účast na šampionátu i další hokejisté z evropských soutěží.

Někteří hokejoví experti se ale domnívají, že právě na mistrovství světa by měli dostat hráči z Evropy nebo méně ostřílení borci z NHL větší šanci. "Evropané" by možná hned nepřivezli medaile, ale ostudu by prý rozhodně neudělali. Potřebují získat více zkušeností z takovýchto akcí, aby v budoucnu mohli nahradit stárnoucí hvězdy z NHL.

"Když budeme postupovat tak jako dosud, tak se do pěti let  vyčerpají současní lídři jako Pálffy, Bondra nebo Stümpel a vznikne menší díra. Když třeba (mladší hráči) Hossa s Chárou postoupí v NHL do play-off a nepřijedou do národního mužstva, s kým budeme zachraňovat situaci?" řekla ČTK legenda československého hokeje Jozef Golonka.

Mnohem více se mu zamlouvá český model, kde je v reprezentaci poměr hráčů z extraligy a dalších evropských týmů k hokejistům z NHL více vyvážený. Upozornil, že mnoho hráčů z NHL si navzdory svému zájmu reprezentační dres nenavleče, neboť šanci jednoduše dostanou "Evropané".

"Češi dávají vždy možnost mladým hráčům a dobrým starším hráčům z extraligy, kteří pak nejednou naskočí i do NHL. Je to případ třeba Čajánka nebo Hudlera. Ti chlapci pak mají motivaci," míní někdejší reprezentační útočník Golonka.  Pro většinu hráčů ze slovenské extraligy je údajně cesta na mistrovství světa již předem zakletá.

Pak se prý nelze divit, že během sezony přistupuje řada hokejistů k reprezentaci ležérně. Hledají výmluvy, proč na méně významné turnaje nejezdit. Překvapením pak není ani prohra s podceňovaným Maďarskem jako loni v listopadu.

Fanoušci jsou v rozpacích. Na jedné straně si zvykli na medaile, které jsou nyní schopny vybojovat hvězdy z NHL, na druhé si ale uvědomují, že Šatan se svou partou pomalu končí a přes noc je nikdo nenahradí. V budoucnu by se světovými superstar mohli stát třeba Hossa, Chára či Gáborík, ale Šatanově generaci se už možná nevyrovnají.

"Medaile z mistrovství světa už máme, takže možná by mohli dostat více prostoru mladší hráči. Snad bychom se mohli spokojit letos nebo v příštím roce s umístěním třeba v polovině tabulky. Sílu je nyní zapotřebí soustředit na Světový pohár a olympiádu, kde jsme dosud vyhořeli," řekl ČTK jeden z příznivců klubu z Martina.

Někdejší českoslovenští reprezentanti Eduard Hartman a Dárius Rusnák proti účasti hráčů z NHL na šampionátech nic nenamítají, ale určitě by prý neselhal ani výběr s větším počtem hokejistů z Evropy.

"Máme hráče, kteří hrají v Evropě a hráli i v NHL. Na jménech mnohdy nezáleží, důležité je, aby se dala dohromady dobrá parta. Je na trenérech, jak mužstvo složí a jak se vyrovnají i s velkými hráčskými jmény. Zapotřebí je však také dělníků na ledě," mínil bývalý brankář Hartman.

Také kapitán mistrů světa z roku 1985 Rusnák si myslí, že evropští hráči by neselhali a v turnaji by mohli jít hodně daleko. "V rozhodujících chvílích by zkušenosti hráčů z NHL chyběly. Pro mladší hráče z NHL nebo z Evropy je to ale velká příležitost, aby se jim na šampionátu vyrovnali," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze