Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci hrozí kvůli olympiádě úprkem z NHL

15 2001
B r a t i s l a v a - Slovenští hokejisté, kteří působí v zámořské NHL, chtějí hrát na předolympijském turnaji i v případě, že je neuvolní majitelé jejich klubů. Slovenský Šport ocitoval zprávu listu Toronto Sun, podle které chtějí slovenské hvězdy řešit neústupnost klubových vlastníků svévolným odchodem a hrát v týmu reprezentačního trenéra Jána Filce. Slovenský celek vstoupí do olympijských bojů už 9. února 2002, neboť není nasazen do hlavního turnaje.

Zámořská NHL však bude přerušena až 13. února, dva dny předtím, než do hry na ZOH zasáhnou i USA, Kanada, ale také zbývající čtyři hokejové velmoci, včetně České republiky.

"Olympijský hokejový sen slovenských hráčů působících za mořem se v blízké budoucnosti může stát pro NHL noční můrou," napsal Šport. Podle listu až čtrnáct Slováků plánuje hromadný odchod do Salt Lake City, kde se olympijská "kvalifikace" uskuteční.

Filc musí nejpozději do půlnoci 8. února 2002 nahlásit jména nejméně patnácti hráčů a dvou brankářů, na zbývající hokejisty do počtu třiadvaceti může čekat. Slováci se ve skupině s Rakouskem, Lotyšskem a Německem utkají o jediné postupové místo, druhou skupinu tvoří Švýcarsko, Bělorusko, Ukrajina a Francie.

Pokud vicemistři světa z Petrohradu svoji skupinu vyhrají, v hlavním turnaji změří síly s českými obhájci titulu, Kanadou a Švédskem. "Je to olympiáda pro celý svět, nebo pouze pro Severní Ameriku?," cituje deník Toronto Sun nejmenovaného slovenského hokejového zástupce. Zároveň připomíná olympijský turnaj v Naganu 1998, kde slovenský tým neuspěl a přílet posil z NHL přišel pozdě. "Pro hokejově cítící Slovensko to bylo veliké zklamání, zatím co sousední Česká republika získala olympijské zlato," dodává kanadský list.

Trenér slovenské reprezentace Ján Filc zatím má prozatím pouze ústní přísliby hráčů k jejich účasti na předolympijském turnaji. "O žádném hromadném odchodu hráčů nevím, " řekl trenér Filc. Podle něj podobné vyjádření v zámořských médiích mohou zvýšit konfrontaci. "Na druhé straně možná otevřou oči těm, kteří nevidí naší jasnou diskriminaci," dodal slovenský kouč.

Manažer slovenského olympijského týmu Peter Šťastný vidí možnost odchodu hráčů proti vůli majitelů klubů NHL pouze v rovině spekulací a vidí mezi dvěma extrémy mnoho alternativních řešení. "Kdyby se hráči rozhodli pro takový krok, rozhodně bych jim to nedoporučoval. Bylo by to extrémní řešení, které by si vyžadovalo také extrémní reakci od kompetentních funkcionářů jejich klubů," komentoval situaci bývalý vynikající hokejista Štastný.

Kapitán slovenského mužstva a útočník Buffala Miroslav Šatan přiznal, že se spoluhráči z reprezentace o věcech kolem olympiády mluvili. "Musíme nejdřív prostudovat pravidla a zajistit, abychom mohli v Salt Lake City startovat od našeho prvního zápasu," řekl Šatan. Zatím však sám ani neví, kdo všechno je do problému angažován, hráči nezvolili ani žádného koordinátora. Pavol Demitra ze St. Louis považuje systém vůči Slovensku za nespravedlivý.

"Svým podpisem jsem zatím pouze zpečetil, že budu startovat na olympijském turnaji. Jistě bychom nemohli svévolně opustit mužstvo bez toho, abychom měli povolení klubu, který je naším zaměstnavatelem," uvažoval hokejista. Podle něj je dobré, že díky médiím v zámoří mnoho lidí o sitauci ví. "Chceme startovat na olympiádě od prvního dne a dáváme to jasně najevo," dodal pro Šport Demitra.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze