Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci jsou rozpačití. Co teď? říkají si

9 2004
Bratislava - Slovenský hokejový národ se rozdělil na dvě poloviny. Jedni věří, že se tým z tristních výkonů a výsledků na Světovém poháru, kde reprezentace nezískala ani bod, zvedne, druzí mu spílají. "Chce to razantní změnu. A to jak v hráčském, tak realizačním týmu," křičí. Optimisté naopak doufají, že se všechno v dobré obrátí už na příštím mistrovství světa v Rakousku.

Příznivcům ani tak nevadí prohry s kvalitními reprezentacemi Kanady, Spojených států a Ruska, ale způsob, jak k nim došlo. Hráči prý byli ve všech čtyřech utkáních jakoby bez šťávy a i hvězdy NHL se dopouštěly spousty školáckých chyb.

Žalostná byla také koncovka, Slováci dali jenom čtyři góly. Na absenci zraněných Bondry, Pálffyho a Handzuše se prý nelze vymlouvat, protože podobné problémy měla i další mužstva. Navzdory tomu ale část fanoušků i odborníků dává tomuto slovenskému výběru další šanci.

"Zůstávám vaším fanouškem, protože takovýchto blamáží se svým způsobem dopouští každý, ale ne všechny jsou vidět v televizi. Jedeme dál. Zlatu z mistrovství světa v roce 2002 také předcházel neúspěch na olympiádě v St. Lake City," vzkázal reprezentaci po internetu jeden ze slovenských příznivců.

Dobře to se slovenskými hráči vidí také bývalý brankář československé reprezentace Eduard Hartmann. Jednoduše se prý proti nim postavily týmy, které byly lepší. Je však chybou, že Slováci pomohli svým soupeřům k vítězstvím fatálními hrubkami v obraně.

"Je zapotřebí se otřást a poučit se z chyb, k nimž došlo. Navzdory nepřesvědčivým výkonům hráči ukázali, že mají svou sílu. Je nutné lépe načasovat formu a připravit se na další akce." 

Na druhé straně ale zaznívají i mnohem kritičtější hlasy, které volají po výměně některých členů realizačního týmu i funkcionářů hokejového svazu. Podle některých reakcí fanoušků prý Světový pohár ukázal typickou slovenskou povahu. Po úspěších na mistrovstvích světa přišlo ukolébání a čtvrtfinálový debakl toho měl být důkazem.

Pomalu prý bude zapotřebí začít i s generační výměnou hráčů. V reprezentačním dresu by se podle kritiků měli více objevovat hokejisté z evropských soutěží, pro které může být třeba účast na světovém šampionátu větší motivací než pro hráče z NHL.

Rozhořčení neskrýval například Jozef Golonka, který vedl Slováky na Světovém poháru v roce 1996. Upozornil, že tehdejší tým se navzdory prohrám nemusel za své výkony stydět. Slovenské barvy totiž hájili většinou málo zkušení hráči z domácí extraligy, kteří navzdory tomu prohráli s Kanaďany o jediný gól 2:3.

"Kdo nedá gól, nemůže vyhrát. Kanaďané nás ve čtvrtfinále předčili ve všech směrech. Byli lepší v taktice, bojovnosti i kombinaci," míní Golonka.

Na druhou stranu pochválil třeba Gáboríka, Hossu nebo Demitru. Je ale přesvědčen, že v reprezentaci by měli větší šanci dostat i hokejisté ze slovenské extraligy a evropských soutěží, kteří jinak ztrácejí motivaci.

V realizačním týmu by podle Golonky neměli chybět ani domácí hokejoví odborníci. Peter Šťastný a Václav Nedomanský, kteří si udělali dobré jméno v zámoří, svou roli u reprezentace prý nezvládli.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze