Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci při lobování v zámoří sází na city

15 2001
Bratislava - Spoustu náročných jednání má teď na programu manažer hokejového týmu Slovenska pro zimní olympiádu v Salt Lake City Peter Šťastný. Má před sebou totiž zapeklitý úkol: zajistit start slovenských hokejistů působících v NHL na předolympijském kvalifikačním turnaji, který tým musí přímo v Americe absolvovat. Vzhledem k tomu, že NHL se kvůli velkolepému turnaji přeruší pouze na dvanáct dní, Slováci z NHL by tedy kvalifikační zápasy s Rakouskem, Lotyšskem nestihli. Právě proti tomu Šťastný bojuje.

Podobná situace nastala před čtyřmi lety v japonském Naganu, kde se Slováci neprobojovali do hlavního turnaje i proto, že hráči působící v NHL v kvalifikační části nehráli. "Naposledy jsme se všichni kompetentní v této otázce setkali na mistrovství světa v Německu a domluvili se na postupných krocích. Aktivita Petra Šťastného je v souladu s naší strategií," řekl trenér slovenské reprezentace Ján Filc.

"Snažíme se najít i nějakého mediálního partnera nebo poradce, který by nám otevřel dveře k srdcím a myslím Američanů," dodal trenér. Podle Filce Američané dobře chápou vztah člověka ke své vlasti. "Na to se taky spoléhám. Skutečně si myslím, že nejschůdnější cestou je normální lidský vztah ke sportu a k olympismu, jak jej chápeme v Evropě. Amerika je jiná, ale dokáže pochopit vztah sportovce k reprezentaci vlastní země," dodal Filc.

V devítce hráčů, které Slovenský hokejový svaz oznámil koncem ledna Mezinárodní hokejové federaci (IIHF) jako účastníky turnaje na hrách v Salt Lake City, jsou obránci Róbert Švehla z Floridy, Zdeno Chára z týmu New York Islanders a útočníci Peter Bondra z Washingtonu, Jozef Stümpel a Žigmund Pálffy z Los Angeles, Miroslav Šatan z Buffala, Marián Hossa z Ottawy, Pavol Demitra ze St. Louis a Michal Handzuš z Phoenixu.

"Vím, že naposledy se Peter setkal se Šatanem a Bondrou při otevření slovenské ambasády ve Washingtonu. Ve spolupráci se Slovenským olympijským výborem písemně oslovil všechny kluby, kde tito hráči působí, a také obeslal instituce v NHL," vysvětlil Filc.

Podle kouče bude rozhodující příští týden, kdy se uskuteční draft. Poté budou známy termíny příštího ročníku soutěže. "Až pak budeme vědět, o které hráče ve kterých klubech a o které termíny nám půjde. Nastoupí druhá fáze práce Petra Šťastného, fáze přímých kontaktů," řekl Filc.

Sám věří, že se mu podaří změkčit příliš přísné podmínky: "Pokud se nemohou změnit základní principy soutěže jako takové z důvodů komerčních, věříme, že se to půjde přímo u zaměstnavatelů hráčů. Ti snad pochopí, v jaké situaci jsme my jako národní svaz a v jaké situaci je hráč jako jejich zaměstnanec," naznačil Filc.

V létě se uskuteční společný letní kemp ve Vysokých Tatrách. "Bude potřeba opět s hráči otevřeně mluvit, protože také oni jsou účastníky procesu uvolňování, mají velikou váhu a vliv na rozhodnutí svých zaměstnavatelů," prozradil Filc. Kemp bude
pokračovat od 5. do 10. srpna v Piešťanech a ukončí jej exhibiční zápas. "Zde již budou všichni hráči ze zámoří, se kterými na olympiádě počítáme," uzavřel trenér.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze