Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci věří: Jednou to přijít musí...

9 2001
H a n n o v e r - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Slovenský kouč Ján Filc je v pohodě. Věří ve statistické zákonitosti a ty velí: jednou výhra prostě musí přijít. Den před čtvrtfinálovým soubojem s českým týmem vtipkoval, měl dobrou náladu. "Pro naše hokejisty jsou Češi opravdu velkou výzvou. Já však věřím v tu statistiku. Jsou prostě věci, které se dostaví. A toho chceme využít," naráží Filc na tragickou bilanci mužstva na rozhodujících turnajích - ze šesti zápasů nevyhrálo s tradičním rivalem ani jednou. A dopředu ho žene i další cíl. "V současné době jsme sedmí. A to je málo. Chceme víc," říká trenér.Zde najdete všechny aktuální články k čtvrtfinále

"Objektivně si myslím, že Slovensko má tak na páté až šesté místo na světě. Takže dosavadní příčka nám nestačí, máme vyšší cíle," burcuje Filc své hráče. Z přemíry snahy a nadšení, na což Slováci většinou doplatili, se moc nestrachuje. "Uvidíme zítra," ušklíbne se. "Ale kluci opravdu chtějí vyhrát. Třeba dneska po tréninku se už z rivality chystali zmlátit Jirku Dopitu..." 

Odpoledne hráči lehce potrénovali, spíše to brali jako zábavu. Kouč nejdříve postavil oba gólmay do jedné branky, potom zase Jána Lašáka poslal do útoku. Z Kolína, kde absolvovali boje v kvalifikační skupině, se hráči vrátili až v poledne, hodinka strávená na ledě byla spíše k odreagování. Večer si kouč sedl s hráči, na poradě si měli rozebrat dosavadní průběh šampionátu. "Udělat za touto částí tečku a na čtvrtfinále jít s čistou hlavou," vysvětluje Filc.

Samotní hokejisté už jedno sezení absolvovali. V úterý večer všechno sami probrali, navíc bez trenérů. "Měli jsme takové hráčské setkání. Popovídali jsme si a hodně věcí si ujasnili," popisoval útočník Ján Pardavý. Sám přiznává, že by raději bral pro první kolo vyřazovacích bojů Kanadu. "Kdybychom náhodou prohráli, tak to lidé u nás vezmou daleko lépe, než když nás vyřadí Češi," přiznává vsetínský útočník vyhecovanou atmosféru. Týmu věří, zatím podle něj hrál dobře. "Až na ten nevydařený zápas s Ukrajinou," připomněl utrápenou výhru 3:1.

Na Čechy už má vymyšlenou taktiku: kazit hru. "Nic jiného nám nezbývá. Nemůžeme se s nimi vrhnout do nějaké otevřené partie. Musíme hlavně bránit a nepřipustit žádný rychlý gól," popisuje Pardavý. Netají, že podobný styl i jeho samotného otravuje, třeba takhle proti nim hráli Rakušané. "Není to nic pěkného. Ale jiná ceste není," uvědomuje si slovenský útočník. Přílišné hnaní se dopředu by jim mohlo zlomit vaz. Do otevřené obrany by protivník dvakrát udeřil a Slováci by odpadli. "To se právě nesmí stát. Je nutné co nejdéle vydržet bez gólů," radí Pardavý.      

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze