Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Slovan se rozpadá a chtěl by do extraligy. Přijmou ho Češi?

ZNOVU NA SPARTĚ? Takhle se fandilo při KHL na zápase Lev Praha vs. Slovan Bratislava. Slovenský tým chce do české extraligy. | foto: Vít ŠimánekČTK

16 2015
Hokejisté Slovanu Bratislava dohrají sezonu v Kontinentální lize pouze s 19 hráči. Tak zní pondělní zpráva ze slovenského klubu. Další budoucnost Slovanu je hodně nejistá, slovenská média přitom reálně pracují s verzí, že se v příštím ročníku objeví v české extralize. Kluby o přijetí celku z Bratislavy budou jednat na konci února.

Minulý týden po historickém debaklu 0:12 na ledě CSKA Moskva generální manažer Maroš Krajči poprvé veřejně přiznal, že Slovan v KHL nejspíš skončí. „Stále existuje možnost, že budeme pokračovat v KHL, ale osobně už to nepovažuji za reálné,“ řekl Krajči týdeníku .týždeň s tím, že už ani není schopný garantovat hráčům včasné výplaty.

Na Slovensku to vyvolalo řadu spekulací. Kde najde rozpadající se Slovan „azyl“?

Slovan se rozpadá. Fanoušci však hráče nevypískají

O víkendu před koncem přestupního období opustilo kádr Slovanu Bratislava další čtyři hráči včetně slovenského reprezentanta Tomáše Surového. Pro závěrečné tři domácí zápasy tak Slovan disponuje pouze dvěma brankáři, šesti obránci a jedenácti útočníky, mezi nimi zůstal Čech Tomáš Netík. Ostatní jsou zranění, nebo odešli - gólman Janus a útočník Vondrka nedávno posílili Spartu.

Ačkoliv „Belasí“ se momentálně rozpadají, fanoušci svůj klub podpoří. „Nestane, že bychom nepřišli nebo hráče vypískali. To už ničemu nepomůže. Chodili bychom i na druholigové zápasy. Nejsem jen fanoušci úspěchu,“ řekl Michal Komlóši, předseda fanklubu s názvem Verní Slovanu.

Návrat do slovenské extraligy má podle Vladimír Paštinského, šéfa řídícího orgánu Pro-Hokej, jistý. Počet účastníku by se kvůli Bratislavanům rozšířil. „Ale oficiální přihlášku Slovan nepodal,“ upozornil Paštinský ve slovenské televizi. Uvažuje se o mezinárodní soutěži EBEL.

Slováci se však znovu upínají k myšlence obnovení společné federální soutěže. Ředitele české extraligy Josefa Řezníčka se dokonce tamní žurnalisté vyptávali, co říká na oficiální zájem Slovanu. „Není pravda, že by Slovan podal přihlášku,“ řekl důrazně Řezníček v rozhovoru pro iDNES.cz. Neformální dotaz přišel opakovaně i z Košic.

O česko-slovenské hokejové lize se hovořilo naposledy loni právě v souvislosti s nejúspěšnějším klubem slovenské extraligy. A v roce 2011 Slovan i Košice oficiálně požádaly o přijetí. Ale Asociace profesionálních klubů (APK) se postavila proti. (více ZDE)

Čeští šéfové argumentovali nejistou ekonomickou situací a tím, že by se celá věc řešila narychlo. Co se teď změnilo?

Řezníček o obnovení federální ligy: Nebylo by to špatné

Marketingový partner, agentura BPA, uzavřela dlouhodobou smlouvu s Českou televizí o vysílacích právech. Rozběhly se i další kontrakty, druhým rokem se bojuje o nový pohár. Řízení nejvyšší soutěže spadá přímo pod hokejový svaz. Návštěvnost převyšuje fotbalovou ligu. Situace vypadá stabilizovaně.

„Cítím, že kluby se k tomu staví kladně. Každý klub hledá různé možnosti, jak přilákat diváky. Sám za sebe můžu říct, že z určité nostalgie by to nebylo vůbec špatné. Ale já tu soutěž neplatím, já ji nehraju, já ji jenom řídím. Budu naslouchat klubům,“ prohlásil Řezníček.

Slovenský deník Šport citoval zástupce Sparty, Komety Brno, Plzně a Karlových Varů. Vyloženě zamítavý postoj nezvolil nikdo. Všechno se však rozhodne až po detailním prozkoumání ekonomické stránky.

Josef Řezníček

Slovan a Košice budou muset splnit podmínky, které stanoví licenční řád české extraligy. Podle zákulisních informací jsou slovenské kluby připraveni kompenzovat českým celkům zvýšené náklady spojené s jejich účastí. 

Pravděpodobně by se změnil formát extraligy, nabízí se vytvoření dvou skupin (české a moravsko-slovenské) a jednotlivé týmy by jezdily na tzv. tripy.

Na závěr ještě jedno připomenutí. Před čtyřmi lety v anketě na iDNES.cz hlasovalo pro přijetí Slovanu Bratislava i Košic celkem 18 567 čtenářů. Proti se vyjádřilo zhruba pět tisíc lidí. A co teď?

Přijali byste Slovan Bratislava a Košice do české hokejové extraligy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. února 2015. Anketa je uzavřena.

NE. 8267
ANO. 7330


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze