Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Projekt Slovan Ústí je v ohrožení. Dva hráči nekývli na snížení dluhu

Jan Čaloun s novým logem ústeckého Slovanu, které sám vymyslel. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

9 2014
Osud hokejového Slovanu Ústí visí na dvou hráčích. Na jejich peněženkách. Pokud na rozdíl od ostatních neoželí půlku dluhu, který jim vedení nového klubu musí uhradit za bankrotující Ústecké Lvy, může projekt Slovan i zkrachovat. Anebo by pokračoval jen v krajském přeboru.

„Čas nás tlačí, zdaleka vyhráno nemáme,“ nezapírá sportovní ředitel Jan Čaloun. Pokud Slovan do konce srpna nezaplatí hokejové dluhy Lvů, tedy hlavně vůči hráčům, svaz je nepustí do 1. ligy.

Jaká je aktuální situace?
S většinou kluků jsme se domluvili, že nám odpustí 50 až 60 procent dluhu. Podepsali nám to, někteří už peníze dostali. Na tomhle hodně tvrdě pracujeme. Jenže dva hráči nám to odmítli. Řekli, že chtějí plnou částku. Nedohodli jsme se. Hrozí, že hokej tady může skončit. My jasně oznámili, že plnou částku nedostanou. Už takhle jsme nabídli pomocnou ruku.

Na výplaty máte?
Peníze hráči dostali, další výplatu máme pokrytou z poloviny. Říkám to otevřeně, jak jsme si předsevzali. Ale je jasné, že po tom, co se tady událo, je strašně těžké pracovat a obcházet nové partnery. Hledáme je. Musíme lidi přesvědčit, že hokej chceme dělat tak, jak se má. Bez zadlužování. Máme dobře rozdělanou mládež a nechceme, aby ji to ohrozilo.

Nenabídnete těm dvěma hráčům splátkový kalendář?
Na žádných splátkových kalendářích se nebudeme domlouvat. Jasně jsme řekli, že dáváme padesát šedesát procent. A jestliže to ti hráči nevezmou, skončí tady hokej. Tak to je. Splátkové kalendáře zde bývaly za pana Šindela a pana Kloboučka (z vedení Lvů), ale do toho my nepůjdeme. Buď to všechno zvládneme, anebo ne.

Jak chcete ty dva přesvědčit?
Záleží na nich. Musí pochopit, že je to naše dobrá vůle. My se na to mohli taky vybodnout a nedostali by nic. Občanské sdružení (provozující mládež) je ve Slovanu už za 4 miliony. Udělalo velký krok, už v lednu do toho dalo peníze a teď znovu. A my určitě nepůjdeme do rizika, abychom ohrozili naši mládež. Aby kvůli áčku 300 dětí nemělo jak jezdit na zápasy, protože nebude na autobusy. To je scénář, který může přijít.

A když dva „rebelové“ dál budou trvat na svém?
Někteří z těch, co kývli na snížení dluhu, už nějaké částky dostali. A ještě jim dáme doplatek. Ale když ti dva na to nepřistoupí, ostatní už zbytek nedostanou, protože se skončí. Tihle dva se vůči ostatním zachovali hrubě a přijde mi to sobecké. V podstatě zahubí hokej.

Chcete je jmenovat?
Zatím ne. Jen řeknu, že ani jeden tady už není. A že mají angažmá jinde, hrají. Pro mě je to trochu šokující a zarážející.

Umíte si představit, že vaše práce přijde vniveč?
Hrozně by mě to mrzelo. Něco jsme nastartovali, běží to, začínáme úplně od nuly. Chceme něco vybudovat. Jestli to nedopadne a půjdeme do krajského přeboru, nás to nepoloží. Budeme budovat dál! Protože máme v mladších žácích strašně moc dětí, dobře připravenou mládež. Vláďa Evan (manažer mládeže a jednatel Slovanu) na tom pět let pracoval, já jsem u toho čtyři roky, ty děti znám. Nenechám je padnout, odrovnat. Ty počty nám může kdejaký tým závidět. Chceme udržet i áčko. Máme hodně fanoušků, ale i nefanoušků - a těm hodláme ukázat, že naše finská cesta, ta poctivá, je správná. Jestli to někdo zhatí tímhle, my s tím nic neuděláme.

Takže vám hrozí krajský přebor, když dluhy nesplatíte?
Svaz by nás nepustil do 1. ligy, protože nejsou dorovnané závazky. Myslím, že krajský přebor je asi nejhorší scénář. To by rozhodl svaz. Třeba by nás dali do 2. ligy a my bychom bojovali o postup. I to se může stát. Což by byla škoda, vždyť na první domácí přípravu s Chomutovem přišlo přes 600 diváků. Je vidět, že lidi mají o hokej zájem. Hodně nás ten počet překvapil, strašně moc jim děkujeme!

Když dva poslední hráči přijmou snížení dluhu, budete mít jako Slovan už vyhráno?
Máme slíbené peníze na oddlužení, bez kterého by byl rozjezd jednodušší. Částka přes 3 miliony, kterou musíme vyplatit, nás brzdí. Začínáme v minusu. Ale máme člověka, který slíbil, že na dluhy peníze dá. Pak musíme najít další partnery. Ale často dostávám odpověď: Do hokeje? Jsou z něj otrávení. Musíme je přesvědčit, je to mravenčí práce. U áčka jsme na rozpočtu 14,7 milionů, mládež má 6,5. Jsme na 21 milionech; přitom třeba Chomutov má jen na mládež 20 milionů. Věřím, že další sponzory seženeme. Já jsem věčný optimista, pozitivně naladěný. Nechci chodit na krajský přebor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze