Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Člen zlaté slovenské generace: Bez Slovanu a Košic hokej u nás zanikne

Slovenský hokejista Richard Lintner na snímku bojuje s Jaromír Jágrem při MS 2005. Lintner ukončil aktivní kariéru a chce udělat pořádek ve slovenském hokeji. | foto: Profimedia.cz

17 2015
S aktivní hokejovou kariérou se rozloučil jeden ze zlatých slovenských hochů. Obránce Richard Lintner se bude ve 37 letech už věnovat jen manažerské práci. Mistr světa z roku 2002 chce podle svých slov zahájit generální úklid ve slovenském hokeji. Vyjádřil se také k nápadu Slovanu Bratislava a Košic hrát českou extraligu.

„Těším se na to, co bude následovat,“ řekl Lintner slovenským médiím. S hokejem skončil, neboť nedokázal skloubit několik svých aktivit. Lintner se už dlouho v trenčínském klubu, v němž začínal kariéru, věnoval marketingovým aktivitám a dělal rovněž spolukomentátora při televizních přenosech.

Poslední zápas zkušený bek odehrál za Duklu Trenčín v Piešťanech na konci ledna. Lintner se objevil mezi lety 1999 a 2002 ve 112 zápasech zámořské NHL. Nejdéle působil v Nashvillu. Pak hrál ve Švédsku, Švýcarsku, vyzkoušel si také KHL.

Bude Lintner šéfovat svazu?

Na Slovensku se hokejové dění trochu začíná podobat Česku. Dost hráčů, kteří se proslavili v zahraničí a pro svou zem vybojovali nejcennější vítězství, po aktivní kariéře zůstává u hokeje a ovlivňuje tamní prostředí. Ať už působí v roli trenérů, klubových funkcionářů nebo ve vedení svazu. Někteří ze zlatých hochů v obou státech bývalé federace stále válí na ledě - na Slovensku třeba Handzuš, Stümpel. Do loňské sezony třeba také Pálffy a Šatan.

Jejich kamarád Richard Lintner by byl rád, kdyby se k němu všechny slovenské osobnosti přidaly v boji za očistu slovenského hokeje. A jestli bude on sám kandidovat v létě na předsedu svazu? „Byl bych dobrým prezidentem svazu?,“ odpověděl bývalý obránce otázkou. „Momentálně takovou ambici nemám,“ dodal. Ale nevyloučil, že názor změní po mistrovství světa v Praze a Ostravě.

V reprezentaci odkroutil přes 100 zápasů, za národní tým nastoupil na šesti světových šampionátech, v semifinále zlatého Göteborgu rozhodl nájezdy proti domácímu Švédsku. Byl také na olympijských hrách 2002 i na Světovém poháru o dva roky později.

Teď chce po definitivním návratu domů oživit skomírající slovenskou extraligu a celý tamní hokej. „Přichází čas na generální úklid. Neexistuje v hokejovém hnutí nikdo, kdo by tuto myšlenku nepodporoval a nekvitoval ji. Jednou za čas je potřeba udělat něco podobného také ve velkých firmách, aby zůstaly zdravé,“ prohlásil Lintner.

Podle trenčínského rodáka je na Slovensku spoustu hokejistů, kteří dokážou bavit lidi. „Naše extraliga má velký potenciál, který se dá rychle naplnit. Hokejový rozdíl mezi nejvyššími soutěžemi v Česku a na Slovensku není výrazný, spíš se jedná o rozdílný mediální obraz,“ řekl odvážně Lintner.

Jenže tyto smělé plány mohou Lintnerovi hned překazit záměry Slovanu a Košic.

Oba nejúspěšnější slovenské celky dlouhodobě usilují o start v české extralize. Bratislavský klub by se přitom po konci v KHL mohl klidně vrátit do domácí soutěže.

„Kdyby odešly Slovan a Košice do české extraligy, tak zanikne profesionální hokej na Slovensku,“ uvědomuje si Lintner.

„Poklesne zájem mládeže, návštěvnosti i marketingové a obchodní hodnoty naší extraligy. Kluby nebudou mít sílu vychovávat hráče pro reprezentaci, dvě mužstva to nemají šanci utáhnout. Byla by to rána pro renomé slovenské extraligy i celý hokej.“

Bývalý úspěšný slovenský reprezentant už se o situaci údajně bavil s Marošem Krajčim, generálním manažerem Slovanu. Lintnerovi by navíc mohli „pomoct“ šéfové českých týmů, kteří by o přijetí slovenských kolegů měli hlasovat.

Lintner si každopádně hned na začátku „nové“ kariéry stanovil vysoké cíle. „Když něčemu věřím, jdu si za tím a většinou se mi to podaří. Věřím, že to bude mít smysl. Teď je příležitost změnit hodně věcí. Beru to jako výzvu,“ tvrdí.Najdete na iDNES.czmobilní verze