Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenská média: Hokejista Kolník na spoluhráče donášel kontrarozvědce

Ľubomír Kolník

24 2008
Měl donášet na Vladimíra Růžičku, Jaromíra Látala nebo třeba na Zdeno Cígera. Podle slovenských médií hokejista Ľubomír Kolník spolupracoval jako mladý hráč Dukly Trenčín před revolucí s vojenskou kontrarozvědkou. Kolník obvinění popírá.

"Už s tím nechci mít nic společného. Promiňte," odmítl čtyřicetiletý Kolník žádost deníku SME o rozhovor.

"Musím se tomu smát, tenkrát byla jiná doba. Ľubo byl dobrý hráč, takové mladé střevo. Třeba v tom byl nevinně," řekl iDNES.cz Jaromír Látal, tehdejší Kolníkův spoluhráč.

Proti hráči ale hovoří spisy. V nich figuruje i písemný závazek ke spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou.

Ľubomír Kolník

 • Narozen 23. ledna 1968 v Nitře
 • Čtyřikrát reprezentoval na mistrovství světa, v roce 1991 ještě Československo, naposledy v roce 1999. Slovensku pomohl do elitní skupiny MS; reprezentoval i na olympiádě v Lillehammeru 1994 a v Naganu 1998.
 • Po Miroslavu Šatanovi je druhým nejlepším sřelcem slovenské reprezentace, ve 109 zápasech vstřelil 59 gólů
 • Se 347 brankami je po Arne Krotákovi druhým nejlepším střelcem slovenské extraligy
 • V roce 1990 byl draftovaný New Jersey Devils, ale v zámoří nikdy nehrál
 • Kolník měl podle spisu jako agent Koma předávat kontrarozvědce hlavně všeobecně známé informace. "I zdánlivě nepodstatná informace však často zapadla do celkového kontextu případu, na kterém pracovali," upozorňuje Pavol Pytlík z Ústavu paměti národa.

  Nešlo však jen o banality. Někdy mohl i uškodit. Třeba podle záznamu z ledna roku 1988 měl kontrarozvědku informovat o tom, že se tehdejší Kolníkův spoluhráč Vladimír Růžička během Kanadského poháru sešel s emigrantem Petrem Svobodou, obráncem, který o deset let později vstřelil zlatý gól na naganské olympiádě.

  "Je pravda, že jsem se setkával s emigranty. Po každém turnaji si mě zavolali a ptali se, s kým jsem se setkal," připouští Růžička. Víc ale kauzu neřeší. "Nikdy jsem o něm (Kolníkovi) neměl žádné pochybnosti. Hráli jsme hokej, o takovéto věci jsme se nestarali," řekl Růžička deníku SME.

  Jaromír Látal se nechce minulostí vůbec zabývat. "Je to dvacet let stará záležitost a přijde mi to trapné. Nikdy na mě z jeho strany nebyl vyvíjen žádný nátlak. Nevíme, co bylo za tím, co mu kdo slíbil," říká na adresu tehdy dvacetiletého spoluhráče.

  Podle manažera Českých Budějovic se celá záležitost příliš nafukuje. "Měl jsem s tím slovenským novinářem asi hodinový rozhovor. Prý o mně řekl, že s bráchou otevřeně mluvíme o emigraci. Ale ona fakt byla jiná doba. Politruci na nás vyvíjeli nátlak. Nevíme, jak byl do té ideologie dotlačený," přemítá Látal.

  A dodává. "Vždyť dnes jsou komunisti tam, kde by neměli být." Podobně hovoří pro SME i Jaroslav Laifer, bývalý manažer Dukly Trenčín. "Vy tu řešíte Kolníka a přitom ti, co to celé řídili, jsou opět ve funkcích."

  Autor:


  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze