Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenské fanoušky prohra znejistila

23 2004
Bratislava - Zpackaný přípravný zápas proti Švýcarům, v němž Slováci dostali tři góly a nedali ani jeden, některé fanoušky znejistil. Skeptici dokonce varují, že Slováci budou mít co dělat s postupem z ostravské "skupiny smrti", kde na ně čekají Finsko, Spojené státy a Ukrajina.

"Pokud budeme hrát tak špatně, jako se Švýcary, můžeme se s postupem rozloučit. Naše mužstvo nyní navíc není ani psychicky v pohodě, protože diváci v Bratislavě se s hráči rozloučili pískotem," míní čtyřicetiletá Bratislavanka.

Odborníci sice podobně černé myšlenky odmítají, ale stavět Slováky do role jednoznačných favoritů nechtějí.

Trenér mistrů světa z roku 2002 Ján Filc varuje, že slovenští hokejisté budou podobně jako Češi vystavení silnému tlaku fanoušků, médií i příbuzných. Domácí prostředí může být tudíž nevýhodou. Ostatně pořadatelské zemi se šampionát nepovedlo vyhrát od roku 1986.

Slovenští bookmakeři ale navzdory tomu nejvíce věří Čechům (kurz 3,4). Druhým největším favoritem jsou úřadující mistři světa z Kanady (4,8) a třetí Finsko (5,5). Až pak následuje Slovensko; pokud fanoušci na jeho vítězství vsadí třeba tisíc
korun, mohou získat šestkrát tolik.

Pokud budou Slováci na šampionátu předvádět výtečné výkony, mohou dokonce pomoci řadě svých krajanů vyhrabat se z "blbé nálady", která v zemi zavládla po nedávných prezidentských volbách.

Do rozhodujícího druhého kola se totiž dostali pozdější vítěz Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar, s jejichž jmény se spojuje temná slovenská minulost.

Jako členové Hnutí za demokratické Slovensko se kdysi podíleli na nedemokratických praktikách, které pak zemi zkomplikovaly cestu do NATO a Evropské unie.

"V principu lze říci, že takováto (sportovní) vítězství dokáží zlepšit 'blbou náladu' ve společnosti. Je to tak všude ve světě. Pokud by ale slovenští hokejisté nebyli úspěšní, určitě by to náladě v naší společnosti neprospělo," řekl ČTK bratislavský sociolog Michal Vašečka.

Mistrovství světa nenechává chladnou ani celou řadu slovenských celebrit, které rovněž věří v úspěch. Slovenské miss z uplynulých let si podobně jako fandové přejí finále proti Čechům. Doufají, že Slováci nakonec na zlato dosáhnou.

"Přála bych si sousedské finále Česko-Slovensko. A ať si to mužstva mezi sebou bez pardonu rozdají. V mých prognózách se počítá s bronzem pro úřadujícího mistra světa Kanadu," řekla listu Šport bývalá přítelkyně Jaromíra Jágra a slovenská miss z roku 1999 Andrea Verešová.

Také poslední federální miss Ivana Christová věří, že Slováci se z České republiky nevrátí s prázdnýma rukama. Mistr světa prý vzejde z dvojice Česko - Slovensko, bronzové medaile zbudou na Švédy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze