Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovensko: stále ve stínu staršího bratra

9 2001
Hannover - Ve čtvrtfinálovém zápase hokejového šampionátu se slovenští hráči budou snažit prolomit svůj největší komplex, tragické výsledky s českým týmem. Východní sousedé dosud vyhráli jen několik nevýznamných přátelských zápasů, na světových turnajích se jim ovšem proti rivalovi krutě nedaří. Černá série začala před sedmi roky na olympiádě v Lillehammeru porážkou 1:7 a vyvrcholila loni ve finále světového šampionátu. Jak tehdy podotkl Robert Reichel, Slováci by si mnohem více věřili na Detroit než na českou reprezentaci.

Slovenský hokej si prožil krátkou éru samostatnosti v polovině 40. let, kdy válka rozdělila tehdejší Československo. V té době se nekonaly světové šampionáty a ani pro mezistátní zápasy nebyla ta správná atmosféra. Po válce se státoprávní uspořádání vrátilo do starých kolejí a slovenský hokej se opět stal součástí československého.

Celkem tři slovenská mužstva (Slovan, Košice a Trenčín) dokázala vyhrát federální ligu, řada dalších hráčů zářila v českých klubech. Do společné reprezentace sice Slovensko přispívalo  menším dílem, přesto se podílelo na řadě velkých úspěchů. O světové renomé se postaraly hvězdy jako Troják, Dzurilla, Golonka, Tajcnár, bratři Šťastní, Lukáč, Rusnák, Liba nebo Pašek.

Po rozdělení republiky v roce 1993 se sice ještě na jaře dohrála federální liga, ale na MS v Německu se už představil pouze český tým. Slovenský hokej byl rozhodnutím IIHF odsunut až do skupiny C, což ve společnosti Izraele, Belgie, Chorvatska nebo Španělska oprávněně bral jako křivdu. Přesto do "béčka" Slováci, vedení trenérem Šuplerem, postoupili až po boji s Běloruskem a lehké to neměli ani při posledním kroku mezi elitu, kdy proti nim stáli Lotyši.

První velkou akci, na které se nově zrozená reprezentace objevila, byla olympiáda v Lillehammeru v roce 1994. Tým vedený kapitánem Peterem Šťastným, kde zářili do té doby NHL neocenění hráči Žigmund Pálffy či Miroslav Šatan, předváděl skvělý hokej. Trápil favority a čtvrtfinále podlehl Rusku. Až potom přišla zmiňovaná první porážka s českými hokejisty.

S velkými ambicemi odjížděli Slováci v roce 1966 i na první velký šampionát do Vídně. Hráče si pozval tehdejší premiér Vladimír Mečiar a kladl jim na srdce, aby hlavně porazili Čechy. Nakonec prohráli s Rakuskem 1:2 a byli rádi za konečné  10. místo. Po této lekci na poznali, že cesta mezi absolutní špičku nebude jednoduchá. Zvláště když také Slovensko prožívá velký odliv hráčů do NHL, kde jich již hraje na tři desítky.

Velký okamžik přišel až před rokem. Trenér Filc dal ve čtvrtfinále proti USA šanci mladému brankáři Lašákovi, působícímu v té době na druhé farmě Nashville, a ten dovedl tým až do finále. Stříbrná medaile byla skvělým úspěchem slovesnkého hokeje. Radost rochu kalil jen fakt, že zlato získali Češi...

Letos dal trenér Filc dohromady opět kvalitní a ambiciozní tým. Vedle veteránů Cígera a Sekeráše, kteří hráli ještě v dobách federální reprezentace, má k dispozici řadu talentovaných mladíčků. Čeští fanoušci sice neměli příliš možností vidět na vlastní oči hráče, jakými jsou Hossa, Chára, Országh nebo Mezei, ovšem v zámoří se o nich mluví docela nahlas.

Posledních deset šampionátů
1991:
-
1992: -
1993: -
1994: 1. místo ve skupině C (postup)
1995: 1. místo ve skupině B (postup)
1996: 10. místo
1997: 9. místo (prohra s Českem 1:3)
1998: 5. až 8. místo (prohra s Českem 0:1)
1999: 5. až 8. místo (prohra s Českem 2:8)
2000: 2. místo (prohra s Českem 3:5)

Zklamaní Slováci po prohraném finále s českým týmem na MS 2000 v Petrohradu

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze