Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenský hokej ovládl skandál se smlouvami

20 2001
Bratislava - Slovenskému hokeji hrozí velký skandál. Generálního ředitele akciové společnosti Pro-Hokej Petera Kotlebu odvolalo její představenstvo, neboť padělal smlouvy. Informovala o tom slovenská média a podle tisku je skandál o to větší, že se předseda představenstva Marián Mjartan snažil celou aféru zatajit. Společnost Pro-Hokej vznikla z iniciativy klubů a jejím účelem bylo shromáždit na nadcházející sezonu 65 milionů slovenských korun pro potřeby týmů.

Nesplnění tohoto úkolu bylo uvedeno jako oficiální důvod Kotlebova odvolání. Slovenský rozhlas a noviny však za skutečnou příčinu označily padělání smluv s pěti partnerskými subjekty v hodnotě 25 miliónů korun, mimo jiné s českou akciovou společností Mountfield.

Mjartan informoval zástupce extraligových klubů dopisem, ve kterém je žádá, aby pět padělaných smluv zničili, nepoužívali loga uvedených firem a záležitost nezveřejňovali v médiích. Na dotaz o příčinách Kotlebova odvolání nařídil Mjartan odpověď: "Nesplnění podnikatelského plánu na sezónu 2001/02."

"Beru to na sebe. Mám jednání se třemi podniky, které jsem chtěl získat navíc. Obával jsem se, že když to teď praskne, tyto tři podniky do toho nepůjdou," vysvětlil Mjartan pro rádio Twist snahu ututlat podvod.

Již bývalý generální ředitel Kotleba se k podvodu v pondělním vydání deníku Šport přiznal. "Chtěl jsem získat čas a naplnit milionový rozpočet, i když se mi velké projekty hroutily. Bojoval jsem o čas, aby byly kluby spokojeny a já mohl v klidu pracovat. Neměl jsem z toho žádné výhody," obhajoval se Kotleba a přiznal, že s firmami vůbec nejednal.

Přesto předložil podepsané smlouvy s jejich zástupci. "V poslední chvíli padl pětadvacetimilionový projekt, který by situaci zachránil," bránil se Kotleba.

Jak představenstvo společnosti Pro-Hokej vyhodnotí počínání předsedy Mjartana, se veřejnost dozví po valné hromadě 2. září. Firma má zatím k dispozici o 25 milionů méně, než byl původní záměr. "Když podepíšeme poslední smlouvu s firmou Deli do konce měsíce na soutěž o Zlatou přilbu, garantujeme na sto procent částku 40 milionů korun," slíbil Mjartan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze