Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize na Slovensku: svaz kvůli bojkotu hráčů zrušil Hokejistu sezony

Slovenský útočník Marián Hossa bojkotuje vyhlášení Hokejisty sezony, svaz proto akci zrušil. | foto: AP

10 2015
Do Karlových Varů letos na vyhlášení tradiční ankety Zlatá hokejka dorazili jen čtyři z nejlepších českých hokejistů. Na Slovensku by se 1. srpna neobjevil na obdobném galavečeru Hokejista sezony nikdo. Hráči se odmítli zúčastnit kvůli nesouhlasu s volbou vedení tamního svazu. Výkonný výbor se proto rozhodl, že akci zruší.

„Nebylo to lehké rozhodnutí, ale rozhodli jsme se, že chceme hokej spojovat a nikoliv dělit. Pokud někteří hráči veřejně deklarují, že na slavnost nepřijdou, respektujeme to, je to jejich rozhodnutí. Líto nám je především fanoušků, pro které měl být tento galavečer uskutečněný,“ uvedl na webu SZĽH jeho generální sekretář Róbert Pukalovič.

Slovenské hvězdy v čele se zkušeným útočníkem Mariánem Hossou, vítězem Stanley Cupu s Chicagem, totiž na začátku týdne prohlásily, že budou Hokejistu sezony bojkotovat.

Důvodem je nedávná volba nového hokejového šéfa. Současné i bývalé slavné hráče štve, že neuspěl kandidát Richard Lintner a delegáti potvrdili ve funkci Igora Nemečka. Vznikla dokonce i petice. (více čtěte ZDE)

Marián Hossa z Chicaga slaví se Stanley Cupem

Marián Hossa z Chicaga slaví se Stanley Cupem

„Netajil jsem se tím, že ve volbách fandím Rišovi. Slovenský hokej potřebuje změnu, nový impuls, ale to se nestalo. I když volby proběhly podle stanov transparentně, nelíbilo se mně ani ostatním hráčům, že způsob hlasování je udělaný neférově. Byla snaha o změnu, ale funkcionáři byli proti. Nebylo možné systém změnit! A o to se právě snažíme,“ řekl Hossa v rozhovoru pro deník Nový čas.

„Pracuji v hokeji a pro hokej už 16 let a každému - včetně všech hokejových reprezentantů - se mohu v klidu podívat do očí. Mrzí mě, co se nyní děje, nerozumím tomu, ale věřím, že tyto emoce, které opravdu nikomu a v ničem nepomáhají, skončí,“ uvedl Nemeček.

Vedení slovenského hokejového svazu rozhodlo o zrušení slavnostního vyhlášení nejlepších hráčů jednomyslně, ale laureáti o své ceny nepřijdou. „Ocenění vítězům samozřejmě doručíme. A finance jsme se rozhodli rozdělit mládežnickým klubům,“ prozradil sekretář Pukalovič.

Golonka: Dejte miliony a šéfujte! Gáborík: Dej hokeji pokoj!

Do slovenských hokejistů, kteří „vzpouru“ rozpoutali, se opřel legendární Jozef Golonka, jenž kritizoval Lintnera už při mistrovství světa v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nyní prohlásil, ať Hossa a spol. „přinesou svoje miliony a hokeji šéfují“. Marián Gáborík kontroval na facebookovém profilu: „Jožko, prosím tě, zdrž se takových komentářů a věnuj se svým věcem a dej slovenskému hokeji pokoj! Uvědomuješ si, kolik naši chlapci investovali do slovenského hokeje, a to nejen peněz?“

Současná krize se prohlubuje. Miroslav Šatan, další ze zlatých hochů, se sice k petici přímo nepřipojil, ale odmítl nabídku svazu na práci generálního manažera u slovenské reprezentace, protože se bojí, že jeho spoluhráči nebudou v národním týmu hrát.

„Jestli se tahle situace nebude řešit, bude to horší a horší pro slovenský hokej,“ uvědomuje si Šatan.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze