Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovinci se zvedli, varuje trenér

25 2003
České Budějovice - Koho že to potkají Češi při prvním utkání na mistrovství světa ve Finsku? Trpaslíka? Jaký je hokej ve Slovinsku? Tak pozor, varuje českobudějovický trenér Václav Červený. "Slovinci se zvedli," dodává. Ve slovinské Jesenici si odtrénoval sedm let. Poprvé tam působil pět sezon, začal koncem osmdesátých let minulého století. Později vedl i reprezentaci Slovinska do 18 a do 20 let. Podruhé se do Jesenice vydal koncem devadesátých let na další dvě sezony. A zná hokejisty, které trénoval, i ty, které jen sledoval, jak se učí. Učili se dobře, když si předloni vydobyli účast ve skupině A a loni svou pozici obhájili.

Připomíná Mihu Rebolje, který hrál v obraně Sparty i Karlových Varů. Extraligu si v končící sezoně za Třinec v útoku zahrál Gregor Polončič. A mezinárodní zkušenosti má více Slovinců. Před sezonou jednaly České Budějovice se střelcem týmu na minulém MS Marcelem Rodmanem. Loni na šampionátu dal šest branek a byl mezi nejlepšími koncovými hráči. Potom zakotvil v rakouském Štýrském Hradci. Tomaž Razinger hrával nižší soutěže v Americe. Před sezonou ho ve svém útoku zkoušely Pardubice. Další forvard Tomaž Vnuk naposledy působil ve Feldkirchu. "Ale ve Slovinsku jsou i nadějní mladší hráči, " upozorňuje Červený.

Status profitýmu z tamní ligy mají poslední mistři ligy z Lublaně a také Jesenice. "Ostatní mají poloprofesionální hráče," upřesňuje. "Nevyrovnanost soutěže Slovincům určitě neprospívá." Hru Slovinců ovlivňuje jejich povaha. Raději útočí, než by se na ledě věnovali úporné obraně a vykrývání prostorů. "O to nebezpečnější jsou," varuje Červený. "Umí založit rychlý protiútok i zamířit."

Ale dodává i trochu klidu: "Obránci a brankáři určitě nejsou na úrovni útočníků." Opět upozorňuje na rozdíly: "Mají techniku a umí si přihrát. Nesedí jim kontaktní hokej." Když si prohlížel soupisku Slovinska pro Finsko, spočítal si, že zhruba se 70 procenty mužstva se jako kouč sešel. Razinger, Rebolj, Rodman, Polončič, ti všichni poslouchali jeho rady. "A asi vůbec nejlepší střelec ve Slovinsku je Ivo Jan," upozorňuje na hráče, narozeného v roce 1975.

"Zkoušel štěstí v Německu i ve Švédsku a zahrál si tam. Slovinský kádr pro MS je složený ze zkušených hokejistů a borců střední generace. V úvodu mistrovství světa, kdy jsou týmy v plné síle, mohou být Slovinci nepříjemní," míní. "Outsideři nemají zvlášť na začátku co ztratit a riskují." Připomíná, že první soupeř Česka ve Finsku má jako každý podobný podceňovaný tým hráče, kteří se chtějí ukázat a prodat. "Slovinci se nebáli sbírat zkušenosti, naopak,"
poznamenal.

Upozornil, že hrávali mezinárodní Alpskou ligu i Kontinentální pohár. "Dobří hráči se zkušenostmi z mezinárodního hokeje působí i ve slovinské lize." Slovinsko má jen něco přes dva miliony obyvatel. Sportu však dost přeje a má své sportovní hvězdy." Hokejisté budou ve Finsku hrát i o další státní podporu, o sponzory," dodává Červený.
 
Slovinci se nepochybně budou chtít v popularitě vyrovnat skokanům na lyžích, sjezdovému lyžování nebo basketbalistům či fotbalistům. "Bylo by chybou je podcenit," míní dále Červený. "Naopak je třeba jim ukázat, že jsme na jejich hokej připravení a víme o něm."

Soupiska Slovinska:
Brankáři:
Klemen Mahorič (Keramin Minsk/Běl.), Gaber Glavič (Jesenice), Robert Kristan (Lublaň),
obránci: Robert Ciglenečki, Damjan Dervarič, Andrej Brodnik, Jurij Goličič, Bojan Zajc (všichni Lublaň), Miha Rebolj, Aleš Kranjc (oba Jesenice), Elvis Beslagič (Selb/Něm.),
útočníci: Edo Terglav, Dejan Kontrec, Luka Žagar, Peter Rožič, Ivo Jan, Jaka Avguštinčič (všichni Lublaň), Grega Por, Tomaž Razingar (oba Jesenice), Gregor Polončič (Třinec/ČR), Marcel Rodman (Štýrský Hradec/Rak.), Tomaž Vnuk (Feldkirch/Rak.).Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze