Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovinský brankář Kristan poutá pozornost výkony i chrániči

Kanada - Slovinsko, Robert Kristan | foto: Reuters

6 2008
I přes dvě pětigólové porážky od USA a Kanady si brankář Slovinska Robert Kristan drží solidní úspěšnost zákroků těsně přes 90 procent.

Pětadvacetiletý rodák z Jesenice poutá pozornost i jinak. Do Halifaxu si přivezl nový pár hnědých betonů, který z něho dělá gólmana nápadně připomínajícího staré hokejové časy původní šestice týmů "Original Six" v zámořské NHL.

"Vybral jsem si tyto betony, aby měli lidé o čem mluvit," řekl Kristan serveru mezinárodní hokejové federace. "Prostě se mi jen líbí a cítím se v nich dobře. V soutěži, v níž hraji, nosím červený dres, tak myslím, že to bude dohromady dobře vypadat," doplnil Kristan.

Také jeho otec Alexandr hrál profesionálně hokej. "Když jsem byl malý, tak jsem měl dobré trenéry, a táta mě tak nemusel tolik učit. Naučili mě, jak hrát a pohybovat se, od té chvíle jsem se toho spoustu naučil sám," zavzpomínal Kristan, jehož vzorem je legendární Patrick Roy.

"Miloval jsem sledovat, když hrál. To je také důvod, proč nosím číslo 33," prozradil Kristan.

Minulou sezonu odchytal v týmu Acroni Jesenice, rád však vzpomíná na své předchozí působení ve švédském Brynäs.

"Viděli mě tehdy chytat na světovém šampionátu v Lotyšsku a pozvali mě na zkoušku. Podařilo se mi pak zůstat v týmu celý rok," připomněl Kristan s tím, že si však nepotřebuje nic dokazovat ve Švédsku, Rusku, či dokonce v NHL. "Je to všude stejné. Brankář prostě musí chytit puk, a o tom to celé je. Zatím nevím, kde budu hrát příští rok, budu o tom přemýšlet až po tomto turnaji," prohlásil Kristan.

Ve slabém slovinském týmu si vede skvěle, nepochybuje tedy o tom, že dostane řadu nabídek z celého světa, neboť na mistrovství je jako obvykle přítomna řada skautů, manažerů a trenérů.

"Cítím, že jsem připraven hrát kdekoliv. Mám dobrou formu a hraji dobře, tak uvidíme," nechtěl předbíhat Kristan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze