Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slzy a minuta ticha. Hokejisté uctili Hlinku

20 2004
Karlovy Vary - Nastoupili na modrou čáru a minutou ticha uctili památku uznávaného šéfa Ivana Hlinky. Řada hráčů i trenér Růžička měli slzy v očích. Zazněla hymna. Tak začala příprava českých hokejistů před Světovým pohárem. Hráči měli černé stulpny a na rozlišovacích dresech našité černé kolečko s Hlinkovým číslem 21.

Tragické úmrtí reprezentačního trenéra zasáhlo celý hokejový svět. I na chodbě karlovarského stadionu vzniklo pietní místo. Černá deska se stolečkem a fotkou uznávaného šéfa. Záplava květin, věnce a svíčky...

Hokejisté měli původně nastoupit k tréninku v černých dresech, ale to se nakonec nestalo. Tým oblékl tradiční rozlišovací barvy: krom černé ještě modrou, bílou, červenou a zelenou. Hlinku připomínalo černé kolečko s číslem 21 našité na prsou.

Kromě toho nastoupil celý tým v černých stulpnách. "Jednadvacítky na tréninkové dresy jsme nechali našít. Ale na zápasové, ty budeme dělat my přes poledne, aby byly připravené na odpolední focení," řekl masér Petr Bílek.

Po minutě ticha zahrála státná hymna, někteří hráči se neubránili slzám. "Je to obrovská tragédie, jako kdybych ztratil svýho tátu," prohlásil po tréninku obránce Jiří šlégr a se svěšenou hlavou rychle zmizel v šatně.

Na karlovarském zimním stadionu se proháněl až na Čajánka kompletní tým. Centr St. Louis má střevní potíže a ve Zlíně čeká na výsledky zdravotních testů. Přespat by měl v Praze, v sobotu dopoledne se připojí k týmu, jenž se v Karlových Varech připravuje dvoufázově.

První trénink vedl hlavně asistent Radim Rulík. Vladimír Růžička, který v úvodu se slzami na krajíčku jenom mlčky kroužil po ledě, do cvičení jenom občas zasáhl hlasitým pokynem.

"Tohle je úplně jiný sraz, než ostatní. Většinou se sem těším, bývá sranda. Ale teď je tu takové prázdno," svěřoval se s pocity další litvínovský odchovanec Martin Ručinský.

Zelený dres neúplné páté formace zatím zbyl na Václava Prospala a Tomáše Vlasáka, Jágr trénoval s Výborným a s Havlátem, Reichel s Ručinským a s Hejdukem. "Ze složení útoků lze vyčíst sestavu pro první zápas, k němu teď všechno směřujeme," uvedl Marián Jelínek, asistent kouče Růžičky.

"Jde ale o sestavu na přípravu s Finskem, ne na Světový pohár," upozornil trenér. Podle něj by si měl ve třech přátelských duelech každý hokejista zahrát nejméně dvakrát, někteří nastoupí i ve všech utkáních. Kapitánem týmu je Robert Reichel, asistenty Fratišek Kaberle a Martin Straka.

Kromě Čajánka jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, což dokázaly i výsledky zdravotních testů. Jen Jaromíra Jágra trápí váček v dásni, proto se po tréninku vydal k zubaři. "Chceme předejít tomu, aby měl problémy třeba při přeletech," vysvětlil Jelínek, jenž věří, že tým může na prestižním turnaji uspět.

"Cítím, že hráči v sobě mají něco navíc, potáhnou za jeden provaz," řekl. "Bolest z tragické ztráty se musí přetavit v motivaci."

Jak hokejisté trénovali:
brankáři: Vokoun, Čechmánek, Prusek (v 1. zápase chytat nebude)
černé dresy: Hamrlík, Malík - Dvořák, Dopita, Straka,
modré dresy: Špaček, F. Kaberle - Hejduk, Reichel, Ručinský,
bílé dresy: Židlický, Fischer - Jágr, Výborný, Havlát,
červené dresy: Šlégr, T. Kaberle - Sýkora, Vašíček, Eliáš,
zelené dresy: Prospal, Vlasák.

Minutou ticha uctil hokejový tým památku kouče Ivana Hlinky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze