Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smlouva mezi NHL a IIHF už neplatí. Co bude následovat?

Jiří Hudler se Stanley Cupem. Dnešní odchody hráčů do NHL už nebude řešit smlouva mezi NHL a IIHF tak jako v době, kdy Hudler odešel do Detroitu. | foto: ČTK

17 2008
Tolik kritizovaná smlouva mezi Mezinárodní hokejovou federací a NHL zanikla. Extraligové kluby odmítly podepsat její prodloužení o rok. Tím, že se proti smlouvě vyslovilo Česko, přestala platit i pro další členské země IIHF. Co to pro evropský a zejména pro český hokej znamená?

"Smlouva vypršela jedenáctého června. V současné době je v podstatě volný trh. Je otázka, jestli bude NHL, potažmo Mezinárodní federace respektovat smlouvy uzavřené mezi hráči a kluby. Obě strany deklarují, že ano," řekl Martin Urban, generální sekretář hokejového svazu.

Proč musí být vztah mezi hokejovou federací a NHL upravený smlouvou? Protože NHL je mimo sféru IIHF a zámořská liga se nemusí řídit pravidly Mezinárodní hokejové federace.

Dohodu už po výluce odmítli podepsat Rusové. Ostatní členské státy IIHF ji podepsaly, roční prodloužení stávajícího kontraktu už ale Češi potvrdit odmítli.

A tím pádem přestala platit pro všechny. "Můžete mít dohodu bez jednoho velkého hráče, ale ne bez dvou," vysvětluje tuto skutečnost na stránkách IIHF šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel.

Smlouva zahrnovala finanční kompenzaci za hráče, který odešel do NHL, stanovovala maximální počet hokejistů, kteří mohli během jednoho roku za Atlantik odejít, určovala poslední termín, dokdy bylo možné odejít.

To už teď neplatí. Co to znamená? Logické by bylo, že pokud někdo bude chtít hráče, který je na druhé straně pod smlouvou, bude muset jednat klub s klubem. To ale možné není, protože kolektivní smlouva v NHL neumožňuje jednání mezi kluby.

"CBA (Collective Bargaining Agreement) vždycky předpokládala, že existuje smlouva s IIHF, která zajišťovala, že na koho si NHL ukáže, toho za určitých podmínek může mít. Dneska je situace jiná. Jak to budou řešit, to je vnitřní záležitost NHL," poznamenal Martin Urban.

Jiná  situace nastane, když do NHL bude chtít odejít hokejista, který nemá se svým klubem v Evropě podepsanou smlouvu. "Když je hráč bez smlouvy, může do NHL odejít bez náhrady. Není důvod, aby v NHL platili za hráče, který není pod smlouvou," vysvětlil Urban významnou novinku, která může změnit chování hokejistů v Česku.

Kluby dřív za hokejisty dostávaly peníze automaticky, ale ti také mohli do NHL k určitému datu odejít bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou pod smlouvou.

Bez smlouvy bude klubům líp? Jak v čem

A Martin Urban k tomuto přidává zajímavé úvahy: "Osmdesát procent hráčů, kteří odcházeli do NHL, neměli s evropskými kluby smlouvu. Cena za takové hráče byla dvě stě tisíc. Když nebude žádná smlouva, tak abych byl na stejných penězích, musel bych za jednoho hráče pod smlouvou dostat milion dolarů. To by zajistilo stejný přísun peněz do členských zemí IIHF."

To není vše. "Další hrubé číslo je, že padesát procent hráčů, kteří odešli do NHL z Česka, tam zamířilo přes juniorské soutěže v Kanadě. Za ně NHL neplatila podle smlouvy ani dolar. Na základě solidarity jednotlivých zemí IIHF jsme nějaké peníze dostávali. Bylo to sto padesát tisíc dolarů."

Proč tedy kluby nesouhlasily s prodloužením smlouvy, když jim garantovala alespoň nějaký příjem? Teď mohou hráče ztratit, aniž by za ně dostaly jediný dolar.

"Extraligové kluby mají pod smlouvou hokejisty, o které je zájem nejenom v NHL, ale i v ruské, dneska Kontinentální lize. A máte hráče, který působí ve vašem klubu, najednou vidíte, že nedosáhnete na mety, které jste si předsevzal, ale můžete jednoho dva hráče poslat na hostování do ruské ligy za dvě stě až čtyři sta padesát tisíc dolarů. Tito hokejisté se vám po pěti měsících vrátí zpátky a máte volbu. Proč by kluby měly podepisovat smlouvu s NHL, kam hráči mohou odejít, kdy chtějí, za dvě stě tisíc?" pokládá Urban řečnickou otázku.

Skutečnost, že není smlouva podepsaná, nemusí mít fatální následky. "Je to normální kapitalismus, normální trh. Když jste manažer a máte hráče pod smlouvou, tak víte, že za vás bude další dva roky hrát, nebo ho pustíte a může odejít do kteréhokoliv klubu," říká Urban.

I kdyby ale mohly kluby NHL vyjednávat s evropskými partnery, což jim kolektivní smlouva v NHL neumožňuje, těžko lze očekávat, že budou ochotné platit vysoké odstupné. Spíš budou do NHL odcházet hokejisté bez smluv. Nebo velké hvězdy s předpokladem hrát v NHL elitní formaci. Ty ale v české extralize v současné době nejsou.

Může se ještě Česko ke smlouvě s NHL přidat a zajistit tak, aby byla znovu podepsána? "Nechci předjímat. Nevím, co by muselo zvrátit názor extraligových klubů. Nicméně komunikace mezi Evropou a NHL bude dál pokračovat. Schůzka mezi zástupci NHL a IIHF je naplánována na devátého července," řekl Martin Urban.Najdete na iDNES.czmobilní verze