Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smlouva stvrdila Modanovo místo v dějinách

30 2003
Dallas - Ï přes hrozbu stávky se hokejové mužstvo Dallas Stars stará o svou největší hvězdu. Centr Mike Modano prodloužil smlouvu i na sezonu 2004/05, tedy období, které díky možné výluce v NHL halí závoj nejistoty. Hráč bude pobírat plat 9.5 milionů dolarů. Výjimečný krok potvrzuje výjimečnost Modanova osobnosti.

Shrňme si základní fakta : americké hospodářství je v recesi, zájem diváků o NHL lehce slábne a podpis smlouvy mezi hráči a vlastníky klubů na přespříští sezonu je na hony vzdálen.

Zkrátka vyhlídka tak nejistá a nečitelná, že se (s trochou nadsázky) vkrádá Balzakův výrok „Budoucnost je nicotnost tak děsivá, že radši žádnou nechci.“

Co ale učiní vedení Dallas Stars?

Prodlouží se svou největší hvězdou Mikem Modanem stávající smlouvu, která měla po následující sezoně vypršet, i na další rok. Modano si tak přijde i za dva roky na slušných 9.5 milionů dolarů.

“Nechtěli jsme Mikea dostat do nepříjemné situace, aby se musel v průběhu sezony ptát sám sebe, co bude dál,“ vysvětluje generální manažer Doug Armstrong.

Smlouva mu sice jako u většiny hokejistů nezaručuje plat v případě, že stávka skutečně vypukne, ale i tak znamená určitý signál.

Pokud se totiž svářící se strany na nové kolektivní smlouvě přeci jen stačí dohodnout, téměř určitě se změní celkově finanční poměry v NHL.  A 9.5 milionů dolarů budou hodně nadstandartní peníze.

Ale kdo by se chtěl hádat, že si je muž, dříve známý také pro svou vlající kučeravou kštici, nezaslouží ?

Třiatřicetiletý Modano je už nyní živou legendou. Klub ho ještě pod hlavičkou Minnesoty North Stars draftoval v roce 1988 z 1. místa s nadějí, že z něj vychová prvotřídního hráče. Potenciál, který v sobě skrýval, dokázal hráč s číslem 9 do poslední kapky naplnit a ještě ho možná dochutit.

Famózní útočník byl vždy skvělým bruslařem a technikem, který osmkrát překonal hranici 80 bodů. V průběhu své kariéry se navíc neustále zdokonaloval v ostatních činnostech a především pod vedením dlouholetého trenéra Stars, bachratého taktika Kena Hitchcocka, se stal vynikajícím hráčem směrem dozadu. Není divu, že je Modano s ohledem na Švéda Petera Forsberga z Colorada dnes považovaný za nejvšestrannějšího hráče NHL.

V roce 1999 získal s Dallasem Stanleyův pohár, i když finále odehrál se zlomeným zápěstím. Po odchodu obránce Deriana Hatchera letos v létě do Detroitu se zcela pochopitelně stal kapitánem, kterým pravděpodobně zůstane až do konce své kariéry.

Tu, jak ho ujistil majitel klubu Tom Hicks, může ukončit právě v Dallasu.

“Řekli jsme Mikovi, že i v nových poměrech bude náš nejdůležitější hráč,“ říká Hicks.

Pečlivé zacházení a přednost přede všemi je výsadou jen těch nejlepších. Bude jednou Modano v historických příručkách srovnáván s takovými hráči jako Steve Yzerman nebo Joe Sakic, kteří svůj věhlasný hokejový život také obětovali jednomu klubu? Téměř určitě.

Sotva si lze totiž představit Modanovo jméno našito na jiný dres. 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze