Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy pro ZOH podepsali Hašek i Svoboda

9 2001
S t o c k h o l m - (od zvláštního zpravodaje iDNES) S devíti podepsanými olympijskými smlouvami od hokejistů NHL se vrátil ze své zámořské mise manažer pro ZOH 2002 František Černík. V neděli 25. března je připraven závazně nominovat Dominika Haška, Petra Svobodu, Jaromíra Jágra, Martina Straku, Patrika Eliáše, Petra Sýkoru, Milana Hejduka a Martina Ručinského pro Salt Lake City. Náhradníkem je Radek Bonk. "Zdůrazňuji, že se zatím nejedná o definitivní nominaci. Hráči, kteří podepsali smlouvu, jen souhlasili s podmínkami, za kterých by hráli v Salt Lake City. Do 25. března nemáme vzájemně žádné závazky," řekl Černík po příletu do Stockholmu.
Ve fotogalerii si prohlédněte Jágrovu olympijskou smlouvu
Manažer Černík hovoří o nominaci na ZOH - ikonka audio

Nominované může vyřadit jen zranění
Osmička hráčů z NHL musí být závazně určena do 25. března, ostatních patnáct hráčů, kteří mohou být vybráni z libovolných ligových soutěží, má být nahlášeno do 20. prosince 2001. Nominované hokejisty může o start v Salt Lake City připravit pouze zranění, v tom případě mají trenéři právo upravit soupisku.

To může být případ obránce Svobody z Tampa Bay, střelce zlatého gólu z Nagana, který se v současné době zotavuje z otřesu mozku a nejpesimističtější prognózy hovoří dokonce o předčasném konci kariéry. "Petr nechtěl původně zabírat místo v sestavě, ale když jsem mu řekl, že v případě zdravotních problémů bude nominován někdo jiný, tak souhlasil," vysvětluje Černík. Podle jeho názoru ale Svoboda bude v pořádku. "Myslím si, že je fit a jen čeká na svolení lékařů, aby mohl začít hrát. V nejbližších dnech jde na další dvě vyšetření."

Hašek chce zase vyhrát
Velkým překvapením je i zařazení gólmana Haška. Další z olympijských šampionů totiž původně oznámil konec kariéry na léto 2000, pak se rozhodl pokračovat. Zatím však definitivně neřekl, že bude hrát i v příští sezoně. "S Dominikem jsem o jeho situaci hovořil dvakrát. Nejprve na Floridě, smlouvu jsme podepsali při All Star Game NHL v Denveru. Chce zase olympiádu vyhrát," tvrdí Černík.

Pokud by se ovšem Hašek z jakéhokoli důvodu rozhodl do té doby ukončit kariéru, Černík věří, že by mohl udělat změnu na soupisce. "Předpokládám, že by to bylo možné."

Na peníze se nikdo neptal
Druhou stranou, která podepsala olympijské smlouvy, jsou Český svaz ledního hokeje a Český olympijský výbor. "Do smlouvy je zanesena řada věcí. Vedle otázek pojištění třeba i to, že žádné firmy nebudou moci zneužívat fotografie hráčů k reklamním účelům. Byly s tím po Naganu problémy a někteří kluci z toho měli obavy," vysvětluje Černík.

Žádný z hokejistů se zatím ještě nezajímal, za jakých finančních podmínek bude v Salt Lake City hrát. "O penězích skutečně nepadlo ani slovo. Olympiáda je prostě něco velkého," potvrzuje Černík.

Bude na olympiádě trénovat Hlinka?
Jasno zatím není ani v otázce trenérů. Hlavní kouč Augusta má smlouvu do roku 2002, jeho asistentovi Vladimíru Martincovi vyprší letos. Trenérský tým pro ZOH vybere výkonný výbor v červnu.

Nabízí se možnost, že by jedno z míst zaujali i Ivan Hlinka nebo Slavomír Lener, v současnosti působící v zámoří. "Nemáme k tomu žádný příkaz ze strany NHL, ale bylo by to asi ideální řešení," předvídá Černík, který při pobytu v zámoří na toto téma hovořil s Hlinkou. "Jeho pozice v Pittsburghu není lehká. Myslím si, že na sedmdesát procent na olmypiádu nepojede."

Hráči, kteří podepsali smlouvy:
Dominik HAŠEK
(36 let) - Buffalo Sabres, olympijský vítěz 1998
Petr SVOBODA (35 let) - Tampa Bay Lightning, olympijský vítěz 1998, držitel Stanley Cupu 1986
Jaromír JÁGR (29 let) - Pittsburgh Penguins, olympijský vítěz 1998, držitel Stanley Cupu 1991 a 1992
Martin STRAKA (29 let) - Pittsburgh Penguins, olympijský vítěz 1998
Martin RUČINSKÝ (30 let) - Montreal Canadiens, olympijský vítěz 1998, mistr světa 1999
Milan HEJDUK (23 let) - Colorado Avalanche, olympijský vítěz 1998
Petr SÝKORA (24 let) - New Jersey Devils, mistr světa 1999, držitel Stanley Cupu 2000
Patrik ELIÁŠ (24 let) - New Jersey Devils, vítěz Stanley Cupu 2000

Cenný úlovek olympijského manažera Františka Černíka aneb smlouvy Dominika Haška a Jaromíra Jágra

Úvodní stránka olympijské smlouvy Jaromíra Jágra pro ZOH 2002.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze