Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kabině hraju první lajnu, směje se čekatel na místo Smoleňák

Radek Smoleňák | foto: AP

1 2015
V sezoně národní tým vedl jako kapitán, ale teď má hokejový útočník Radek Smoleňák nevděčnou roli – při mistrovství světa čeká na zapsání na soupisku. „Naštvaný ani ukřivděný však nejsem,“ upozorňuje bavič mužstva, který svými fórky zvlášť „zatápí“ kapitánu Voráčkovi.

Oproti těm, které čeká v pátek od 20.15 ostře sledovaná premiéra proti Švédsku, Radek Smoleňák na led nešel. Rozbruslení vynechal: „S trenéry jsme se dohodli, že je celkem zbytečné tam ráno jít. Kluci hrají, potřebují si zabruslit.“

On sám ještě na soupisku nepatří, ačkoli by se dočkat měl. I trenér Vladimír Růžička v ČT prohlásil, že Smoleňákovy šance jsou vysoké. „Fakt to říkal, jo?“ rozesmál se útočník.

Čekání evidentně nenesete osudově, co?
Nesu to úplně normálně. Jsem rád, že jsem tady. Samozřejmě, každý chce hrát, taky bych si rád zahrál. Ale pořád jsem součástí týmu, určitě nejsem naštvaný nebo ukřivděný. Jsem s klukama v kabině a snažím se dělat věci tak, aby se cítili v pohodě, aby byla dobrá atmosféra. No a taky makám na tom, abych byl připravený nastoupit, pokud šanci dostanu.

Česko - Švédsko

Zápas sledujte od 20:15 v podrobné on-line reportáží

Je dění mimo led stejně důležité?
Nikdo se určitě nechce koukat na otrávené obličeje. A já nejsem úplně tichej. V kabině jsem v první pětce.

Tahle role vám sedí, že?
Upřímně: partu, jakou tady máme, jsem dlouho nezažil, což je asi dané i tím, že dlouho působím v cizině. Navzájem se respektujeme, ale fóry jedou zleva doprava. Myslím, že nám to hodně může pomoci, všichni jsme naladění na stejné vlně. Táhneme za jeden provaz.

Vážně se tohle dá přenést i do hry?
Může to být celkem důležité do klíčových zápasů; je lepší, když vedle sebe máte parťáka, o kterého se můžete opřít, než někoho, kdo je na druhého naštvaný nebo mu závidí místo. To tady absolutně není. Trenéři to dobře poskládali.

Máte už vymyšleno, kde budete sledovat večerní duel proti Švédsku?
Vůbec. S klukama, co nehrajeme, sem přijedeme a uvidíme, jestli to budeme sledovat z kabiny nebo půjdeme někam na tribunu... Je mi to vcelku jedno, hlavně abychom vyhráli. Jestli budu někde za sloupem a skončí to 1:0, budu spokojený.

Čekáte, že to pro vás budou nervy?
Když hraju a důležité minuty jsem jenom na střídačce, jsem nervóznějí než na ledě, když mě tam třeba někdo pustí (úsměv). Teď jsem úplně mimo střídačku a čekám, že to na mě dolehne. Všichni chceme úspěch pro český národ a ostřejší start jsme ani nemohli mít. Snad to dopadne.

Mimochodem, jak jste předával kapitánské „céčko“ jinému Kladeňákovi Jakubu Voráčkovi?
Já mu ho nepředal, on si ho vzal! Říkal jsem mu to už asi pět dní předtím, že doufám, že bude kapitán. On si dělal srandu - a dopadlo to tak, jak jsem si myslel. On patří do Top 3 nejlepších hráčů světa, je to náš jednoznačně nejlepší hokejista. Céčko ale není jen o tom, je potřeba být i lídr, což Voras taky splňuje. Je výborný na ledě i v kabině. Jestli někdo trošičku vyčnívá, tak určitě on.

Ale vašim vtípkům neunikne, ne?
On vedle mě spí, takže dostává docela dost.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze