Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt české legendy zaznamenal svět

16 2004
Bratislava, Moskva - Tragické úmrtí Ivana Hlinky zaznamenali i v cizině. V zemích, kde hokej něco znamená, se odchodu legendárního českého kouče věnují média i odborníci. "Patřil k absolutní trenérské špičce," uvedl kouč slovenské reprezentace Ján Filc. O tragické nehodě informovala většina médií v Rusku i některé internetové deníky v zámoří.

Slovenští experti: Najít Hlinkova nástupce bude velmi obtížné 
Největší počet reakcí zahraničních médií bylo možné zaznamenat v zemi východních sousedů, na Slovensku.

O Hlinkově úmrtí se zmiňují všechny velké internetové deníky a vyjadřují se k ní hokejoví odborníci.

"Ztráta člověka, který patřil k absolutní trenérské špičce, ovlivní atmosféru v mužstvu a způsobí to problémy českým hráčům a funkcionářům. To ale není podstatné. Ivan bude chybět zejména jako člověk, jemuž se výrazně povedlo posunout český hokej kupředu," řekl slovenský reprezentační trenér Ján Filc.  

Hlinkův rukopis by prý patrně výrazně ovlivňoval vývoj českého hokeje i v příštích letech. Filcovi bude strůjce olympijského triumfu v Naganu chybět také kvůli svému pozitivnímu vztahu ke slovenským hráčům a slovenskému hokeji.

"Tato ztráta bude citelná. Jeho respektovali i největší hráči z NHL. Byl pro ně pojmem, protože dokázal na ledě, že byl minimálně stejně dobrý jako každý z nich," míní Filcův předchůdce u národního týmu Jozef Golonka.

"Jeho metody a přístup k mužstvu budou nejvíce chybět českému mančaftu. Nedokážu si momentálně představit, kdo by jej mohl nahradit. Čechy mohl znovu dovést na výsluní".

I v Rusku vyvolala Hlinkova smrt zármutek
Zármutek vyvolala smrt Ivana Hlinky, který jeden rok trénoval také sibiřský klub Avangard Omsk, i v Rusku. O jeho tragické nehodě informovala většina tamních médií.

Soustrast rodině zesnulého a českému svazu vyjádřili představitelé ruského hokejového svazu i zástupci superligy. Vysoce ocenili Hlinkovy zásluhy a jeho smrt označili za velkou ztrátu pro všechny hokejové fanoušky. "Světlá památka na Ivana Hlinku zůstane provždy v našich srdcích," stojí v prohlášení.

Osobně smrt kolegy velmi prožívá český Vladimír Vůjtek. "Považuji to za velkou ztrátu a to jak osobní, tak pro český hokej a pro český sport vůbec," řekl kouč Kazaně.

"Znali jme se mnoho let. Proti sobě jsme léta hráli i trénovali v Česku. Když přišel do Ruska, už jsem tady byl v Jaroslavli jeden rok. Často jsme si volali a navštěvovali se. Byli jsme sice vážní soupeři, ale byli jsme i dobří kamarádi," zavzpomínal. Zdůraznil, že Hlinka byl typický trenér z české školy, kterou se velmi důkladně snažil prosadit také v Omsku.

Zámoří přineslo rychlou, ale strohou zprávu
Zpráva o Hlinkově smrti se donesla i do zámoří, kde kouč v letech 1999-2002 vedl v NHL tým Pittsburghu. Ironií osudu je, že přesně před rokem a pěti dny se v Americe zabil za volantem i kouč Herb Brooks, který půl roku působil na lavičce mužstva Penguins společně s Hlinkou.

V zámořských médiích ovšem zprávu o tragédii na silnici u Karlových Varů převzaly z agentur. Canadian Press poukazuje na úspěch Hlinky v sezoně 2001-2002, kdy s Pittsburghem získal 45 vítězství v základní části a s týmem došel až do semifinále Stanleyova poháru.

"Jménem klubu vyjadřujeme nejhlubší soustrast celé jeho rodině," prohlásil manažer Craig Patrick, šéf Penguins. "Byl skvělým hráčem, pro mnoho jiných to v Česku byl vzor. Jeho práce pro naší organizaci nebude nikdy zapomenuta."

Ivan Hlinka na archivním snímku z 30. dubna 1999 na tréninku českých hokejistů v Oslu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze