Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smůla hokejisty Vůjtka pokračuje

30 1999
A t l a n t a - Zdravotní útrapy hokejisty Vladimíra Vůjtka nemají konce. Při víkendovém přípravném utkání v Atlantě mu protivník, Rus Kamenskij z New York Rangers, bruslí rozřízl obličej. "Údajně to bylo úplně nezaviněné," řekl skleslým hlasem Vladimír Vůjtek senior, trenér Vítkovic, jehož zpráva zastihla v neděli odpoledne. "Srazili se před ním dva hráči, Vláďa se tam připletl ve chvíli, kdy Kamenskij vykopl nohu a zasáhl ho nožem."

Hlubokou ránu dlouhou deset centimetrů okamžitě zalil příval krve. Tribuny ztuhly děsem, ihned se vytratila sváteční nálada. Skoro osmnáct tisíc lidí přišlo na první zápas nového mužstva v komfortní Phillips Areně, postavené za 213 milionů dolarů, tedy 7,5 miliardy korun. Právě se schylovalo k prodloužení, když najednou museli sledovat rychlou záchrannou akci.

Sedmadvacetiletého útočníka převezli do nemocnice, kde mu poranění sešili při tříhodinové operaci stovkou stehů. "Musí se vyspravit také podkoží. Dobře, že nebyl zasažen nos ani ret," řekl lékař Alois Ulmann, který léta pracoval také u hokejových mužstev Sparty a Slavie. "Sto stehů už znamená vážný, plasticky náročný případ."

Vůjtek nosí na přilbě plexisklo k ochraně očí. Hrana mu pronikla pod ním a způsobila jizvu od nosu k pravému uchu. Navíc přišel o vyraženou stoličku.

Někteří hokejisté jsou sice na šrámy hrdí, ale Vůjtka nehoda výrazně psychicky poznamenala. "Když jsem s ním mluvil, byl v šoku, už je toho na něj moc," tvrdil hráčův otec. "Nemůže kousat, polyká jen tekutou stravu."

Vyhlášenému smolařovi v národním týmu utekly dvě zlaté medaile. O účast na olympiádě v Naganu přišel vinou zánětu srdečního obalu. Na poslední mistrovství světa v Norsku se nestačil vyléčit ze dvou hrubých ataků soupeřů z utkání v Litvínově, z nichž vyvázl z těžkým otřesem mozku. "Tam šlo o život, tady to nebylo tak hrozné," řekl Vůjtek senior. "Naštěstí tam s ním je manželka, dítě i sestra, on už tyhle rány těžko snáší."

Nyní se v Atlantě pokoušel o druhý návrat do NHL. Strohá agenturní zpráva uvádí, že byl v neděli propuštěn z nemocnice a týmu bude chybět deset až čtrnáct dní. Ve střetnutí s Rangers si připsal první asistenci a docela se mu dařilo.

"Při hokeji hrozí nebezpečí od holí, bruslí i puku," vykládal Ulmann. "Zmrzlá guma, nabroušené ostří. I čepel trhá." Něco podobného jako Vůjtka postihlo v padesátých letech v Praze na Spartě útočníka Ladislava Horského ze Slovanu Bratislava, tenkrát však soupeř nebyl bez viny. Někdejšímu sparťanskému obránci Eysseltovi v přátelském utkání kotouč vystřelil oko. Švédský hokejista Bengt Akerblom z klubu Mora před čtyřmi lety dokonce po kolizi s bruslí jiného hráče vykrvácel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze