Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smuteční obřad bude odpoledne na Žofíně

24 2004
Praha - Hokejoví fanoušci se dnes mohou rozloučit s legendárním hráčem a trenérem Ivanem Hlinkou, který minulý týden zemřel po tragické autonehodě. Uzavřená rakev s Hlinkovým tělem bude vystavena v pražském paláci Žofín od tří do šesti hodin odpoledne. „Lidé mají možnost projít okolo rakve a položit k ní kytičku,“ říká Martin Urban, sekretář hokejového svazu.

Pořadatelé počítají s tím, že se slavným hráčem a trenérem se přijdou rozloučit davy lidí. „V takovém případě dobu prodloužíme, aby se dovnitř dostal každý,“ říká provozní ředitel Žofína Jan Hrubý.

Hodinu před tím, než se brány Žofína otevřou pro veřejnost, se bude konat obřad pro zvané. „Pozvali jsme asi šest set hostů. Vystoupí několik řečníků a zazní hudba. Bude tam i rodina pana Hlinky,“ přibližuje Urban.

Bližší podrobnosti však odmítá zveřejnit. „Rozhodně z toho nechceme dělat žádnou show.“ Z politiků na Žofín přijde ministryně školství Petra Buzková. Prezident Václav Klaus se na obřad nechystá. „Pošle alespoň květiny,“ říká hradní mluvčí Petr Hájek.

Pohřeb bude v Litvínově Hlinkův pohřeb se uskuteční zítra v Litvínově, kde žil a hrál. „Pro fanoušky vypravíme dva speciální autobusy, které je dovezou před obřadní síň,“ uvedl litvínovský místostarosta Jan Matiko.

Podle organizátora pohřbu Martina Látera přijede do Litvínova i premiér Stanislav Gross. „Je to pravděpodobné,“ potvrdil mluvčí Úřadu vlády Jindřich Marek.

Na pohřbu budou kromě rodiny i hokejisté, kteří v Litvínově vyrostli, například Jiří Šlégr, Robert Reichel nebo Martin Ručinský. Litvínovští fanoušci, kteří se před síní shromáždí, uslyší obřad včetně smuteční řeči Josefa Vinkláře z reproduktorů.

Po skončení budou moci dovnitř. „Nikdo z nás tam určitě chybět nebude,“ říká šéf fanklubu litvínovských hokejistů Petr Boháč.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze