Dmitrij Jaškin ze St. Louis oslavuje svojí trefu v utkání proti Nashvillu. | foto: AP

Sobotka s Jaškinem zařídili gól a pomohli udržet St. Louis ve hře

• 20
Teprve druhou prohru z dosavadních devíti startů v play-off utrpěli hokejisté Nashvillu, když v pátek nestačili na domácí St. Louis. Na výhře 2:1, díky níž snížili stav série na 2:3 na zápasy, se prvním gólem Blues podíleli i čeští útočníci Dmitrij Jaškin (1+0) a Vladimír Sobotka (0+1). V dalším duelu Anaheim senzačně vymazal třígólovou ztrátu a ve druhém prodloužení udolal Edmonton 4:3 a vede tak v sérii 3:2 na zápasy.

Hokejisté Nashvillu v pátek nastupovali na ledě St. Louis za vedení v sérii 3:1 na zápasy již s postupovými mečboly. Domácí Blues zamíchali sestavou, do níž se na úkor zraněného Alexandera Steena poprvé v letošním play-off z pozice nehrajícího náhradníka posunul Dmitrij Jaškin (15:46, +1, 8 střel, 1+0). Ve druhé formaci s Patrikem Berglundem a krajanem Vladimírem Sobotkou (16:19, +1, 1 střela, 0+1) byl hodně vidět.

V 26. minutě svůj výkon navíc vyšperkoval úvodním gólem utkání, když po vyhraném vhazování a střele Alexe Pietrangela nehlídán před Pekkou Rinnem dorážel puk do brány. „Steener mi předpovídal, že dám góla,“ řekl po zápase nadšený Jaškin, jenž v základní části z 51 startů vytěžil jen jedinou trefu a deset asistencí.

V další fázi druhé hrací části se však St. Louis ve stejný moment provinilo dvěma fauly a nabídlo tak soupeři dvojnásobnou početní převahu, kterou po sérii rychlých přihrávek proměnil ve vyrovnání na 1:1 James Neal.

Rozhodnutí tak nabídla až třetí třetina. Uběhlo z ní jen 25 vteřin hry, když Bluesmanům vrátil vedení Jaden Schwartz. Před bránou Pekka Rinneho zůstal za obránci Nashvillu sám a pohodlně dorážel střelu Coltona Parayka. Stav 2:1 zůstal už nezměněn a domácí tak mohli slavit snížení nepříznivého vývoje série. První hvězdou byl vyhlášen gólman vítězů Jake Allen (21 zákroků proti 22 střelám) před střelci obou gólů Jaškinem a Schwartzem.

Favorizovaní hokejisté Anaheimu vstoupili do série proti Edmontonu překvapivými dvěma domácími nezdary 3:5 a 1:2. V odvetách v kanadském prostředí však sérii výsledky 6:3 a 4:3PP srovnali na 2:2 na zápasy. V pátém pokračování na domácím ledě však opět nezvládli úvod a po třech gólech Oilers ze druhé třetiny prohrávali 0:3.

V 21. minutě hosty poslal do trháku Leon Draisaitl a v 23. minutě na něj navázal využitou přesilovkou Connor McDavid. Nejproduktivnější hráč základní části pak v 33. minutě navíc i asistoval u třetí trefy Draka Caggiuly.

Ducks se ovšem nevzdali a ve třetí třetině vyvinuli drtivý tlak. Soupeře v dané hrací části přestříleli 22:12 a povedl se jim malý zázrak, když góly z 57., 58. a 60. minuty vybojovali prodloužení.

Jako první se prosadil lídr domácích Ryan Getzlaf, jenž při hře bez brankáře uspěl tvrdou bombou z pozice obránce. O pouhých 35 vteřin později slavil kontaktní trefu zadák Cam Fowler, jenž zakončoval z podobné pozice jako Getzlaf a těžil z černé práce před bránou Cama Talbota v podání hned tří svých spoluhráčů.

Klíčovou trefu na 3:3 pak zařídil v čase 59:45 Rickard Rakell, jenž jako první vymotal puk ze skrumáže těl před Talbotem a bekhendem jej poslal do sítě. Smírný stav pak přežil první prodloužení a v sedmé minutě druhého dokonal senzační obrat domácích střelec Corey Perry. V rohu kluziště pro něj vybojoval puk skvěle hrající Getzlaf a vybídl jej ke skórování. Ducks byli v nastavení lepším celkem, což dokumentuje i střelecká převaha 20:9 a po zásluze utkání dotáhli do vítězného konce.

V sestavě Anaheimu nefiguroval zraněný Ondřej Kaše. Český nováček v předešlé partii sice nastoupil ke svému druhému startu v play-off, po krosčeku od Milana Lucice ale stihl jen dvě střídání a kvůli zdravotním potížím byl nucen odstoupit.

Výsledky, 2. kolo play-off:

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - Nashville 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
26. Jaškin (Sobotka), 41. Schwartz - 34. Neal. Střely na branku: 32:22. Diváci: 19.168. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Jaškin, 3. Schwartz (všichni St. Louis). Stav série: 2:3.

Anaheim - Edmonton 4:3PP (0:0, 0:3, 3:0 - 0:0, 1:0)
57. Getzlaf, 58. Fowler, 60. Rakell, 87. Perry – 21. Draisaitl, 23. McDavid, 33. Caggiula. Střely na branku: 64:38. Diváci: 17.358. Stav série: 3:2.