Souboj neporažených vyhrála Sparta

21 2003
Praha - Ani v pátém zápase neztratila hokejová Sparta bod. V souboji dosud neporažených týmů zvítězila nad Třincem díky čtyřem gólům v přesilovkách. První výhru sezony slaví Vsetín, který vysoko porazil Litvínov 5:1, podobně suverénně přehrálo Kladno Liberec. Naopak Slavia a České Budějovice znovu propadly.

I po pátém extraligovém kole nemají České Budějovice ani bod. Tentokrát nestačily na soupeře v Karlových Varech. Další západočeský klub, Plzeň, podlehl doma rozjetému Zlínu, který se posunul na čtvrté místo. Tabulku vede Sparta před Třincem a Pardubicemi.

Sparta - Třinec 5:3
Poprvé v sezoně Třinec prohrál, Sparťané rozhodli zápas při přesilových hrách, v nichž se prosadili čtyřikrát. V dlouho vyrovnaném duelu se ujali domácí vedení těsně před první přestávkou, po pěkné kombinaci zahájil úspěšnou přesilovkovou střelbu Broš.

Třinec vyrovnal hned v úvodu druhé třetiny, kdy sólo proti Břízovi proměnil střídající Vítek, který pobyl na ledě do té doby jen několik sekund. Ve 23. minutě přišli hosté o obránce Malinského, který opustil led na nosítkách držíce si s bolestivou grimasou levé koleno.

Dva góly v rozmezí tří minut ale Spartu nabudily a i když Třinec snižoval, domácí od začátku poslední části kontrolovali zápas především dobrou defenzivou. V 57. minutě navíc využili možnost převahy dvou mužů v poli. Na trestnou lavici putovali postupně Žabka a Kudrna a sparťanský kapitán Šimíček úspěšnou dorážkou uzavřel účet utkání.
Zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

Hlasy trenérů po utkání:
Alois Hadamczik (Sparta):
Soupeř se ukázal ve velmi dobrém světle. Zápas byl dlouho vyrovnaný. Jsem zklamaný, že se v závěru vytvořila mezi oběma mužstvy taková nechuť. Způsobil to svým chováním sudí Bolina, který má svá pravidla.
Pavel Marek (Třinec): Slibovali jsme si, že se bude hrát špičkový hokej, ale jsem zklamaný. Rozhodly především přesilové hry. Malinský vypadá, že bude mimo hru na dlouhou dobu. Pravděpodobně má přetržené kolenní vazy.

Dále čtěte: Hadamczik kritizoval sudího Bolinu
Přesilovky klaply, chválí si Broš

Branky a nahrávky: 20. Broš (Kratěna, Špilár), 26. Ton (Tomajko, Marek), 29. Kratěna (Řezníček), 38. Šrek (Šimíček, Richter), 57. Šimíček (Řezníček) - 23. Vítek (Melenovský), 31. Skořepa (Pavelek, Zadina), 44. Ivan (Vítek). Rozhodčí: Bolina - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 4:7. Využití: 4:1. Diváků: 3492. Třetiny: 1:0, 3:2, 1:1.
Sparta: Bříza - L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Hanzlík, Šrek, Výtisk - Ton, Marek, Tomajko - Kratěna, Broš, Špilár - Havlát, Šimíček, Jakeš (22. Paroulek).
Třinec: Lakosil - Jan Kudrna, Malinský, Hunkes, Jančařík, Žabka, Štefanka, Houdek - Zadina, Melenovský, Pletka - Janků, Skořepa, Pavelek - Bordowski, Polanský, Zbořil - Ivan, Meluzín (od 21. navíc Vítek).

Vsetín - Litvínov 5:1
Vsetínští hokejisté rázně ukončili sérii čtyř porážek v řadě přesvědčivým vítězstvím nad Litvínovem 5:1. O výhře rozhodly tři využité přesilovky a pozoruhodný výkon Jiřího Haška, nové tváře ve vsetínských řadách. Hašek si připsal čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí.

Vsetínští trenéři pod vlivem špatných výkonů týmu pozměnili složení jednotlivých formací a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Hráče Litvínova v úvodu třetiny zbrzdila série tří vyloučení v řadě, dvě z toho domácí potrestali. O oba góly se postarala nová vsetínská akvizice Hašek - nejprve jemnou tečí pozměnil směr Jaškinova nahození, v druhém případě důrazně zametl puk mezi betony brankáře Pince. Od té doby už domácí v pohodě kontrolovali zápas, který se proměnil v jejich porvní výhru v sezoně.

Jiří Režnar (Vsetín):
Naším cílem bylo zjednodušit hru a to se podařilo. Díky tomu jsme využili tři přesilové hry. Celý tým odvedl dobrou práci, musím však vyzdvihnout výkon Jiřího Haška, který strhl svým výkonem ostatní. Dnes jsme předvedli hokej, který bychom chtěli hrát i nadále.
Jaroslav Hübl (Litvínov): Domácí nám dnes dali lekci v bojovnosti a úsilí, se kterým šli za vítězstvím. Ačkoliv jsme hráče upozorňovali, aby si dávali pozor na fauly, do desáté minuty jsme měli tři vyloučené. Po třetí brance v oslabení jsme se již položili. Musím jen domácím pogratulovat k vítězství.

Branky a nahrávky: 2. Hašek (Jaškin), 8. Hašek (Hudec), 39. Luža (Vampola), 52. Dubec (Hašek), 57. Hudec (Hašek) - 17. Žemlička (Balázs). Rozhodčí: Nečas - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:10. Využití: 3:0. Diváků: 2150. Třetiny: 2:1, 1:0, 2:0.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Němec, Luža, Vyrůbalík (21. Štach), Polák, Kuboš - Hudec, Stantien, J. Hašek - Vampola, Štraub, Demel - Dubec, R. Hruška (37. Vak), Selingr.
Litvínov: Pinc - Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Klobouček - Balázs, Hübl, Žemlička - Trávníček, Martinec, Kubinčák - Prorok, Rolínek, Havel - Kašpar, Petružálek, Gombár.

Znojmo - Slavia 2:0
Slovenská útočná dvojice Marek Uram - Peter Pucher zařídila výhru hokejistů Znojma 2:0 a potopila úřadující mistry extraligy z pražské Slavie téměř na dno tabulky. Uram vstřelil obě branky, centr první řady mu na druhý úspěch přihrál. Znojemský gólman Tomáš Duba pochytal všechny pokusy soupeře a připsal si čisté konto.

Domácí nastoupili bez nemocného útočníka Procházky a zraněného obránce Snopka, Slávisté přijeli kompletní. Úvodní třetina příliš pohledného hokeje nenabídla, jen domácí šli do důležitého vedení po individuální akci Urama. Utkání nabralo tempo až v prostřední části. V týmu hostí zlobila zejména Beránkova řada, ale Duba byl
pozorný. Postupně vychytal Martince, Beránka i Fadrného.

Co se nepovedlo hostům z Edenu, to vyšlo v závěru Uramovi, jenž po Pucherově přihrávce skóroval v utkání již podruhé. V dramatickém závěru se Růžičkovi svěřenci na vážnější odpor už nezmohli, a tak si na první extraligové vítězství v letošní sezoně ještě musejí počkat.

Milan Kastner (Znojmo):
Bylo to vyrovnané utkání, i když dost nervózní, protože jsme potřebovali vyhrát. První třetina vypadala hodně rozháraně, do tlaku jsme se dostali až ve druhé části při dvou přesilovkách pět na tři, ale nevyužili jsme je. Naštěstí jsme zvládli závěr utkání a Marek Uram druhou brankou šest minut před koncem rozhodl.
Jiří Kalous (Slavia): Charakteristickým rysem pro nás je v posledních utkáních křeč v koncovce. To se potvrdilo i dnes. Snahu a bojovnost nemůžeme hráčům upřít, ale nedáváme góly, takže nemůžeme ani bodovat.
Dále čtěte: U prvního gólu jsem měl štěstí, říká Uram

Branky a nahrávka: 15. Uram, 54. Uram (P. Pucher). Rozhodčí: Mikula - Čech, Machálek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 4800.
Znojmo: Duba - Havíř, Soudek, Benák, Křetinský, Kudělka, Mojžíš, Němeček - Uram, P. Pucher, Barus - Plášek, Ludvík, Erat - Pardavý, Haman, Rataj - Hradecký, Mareš, Mikulík.
Slavia: Málek - Pojkar, Novák, Droppa, Kolařík, Graňák, Kuntoš, Staněk - Sup, Martinec, Čermák - Antoš, Beránek, Fadrný - Tomica, Klepiš, Hruška - Dlouhý, Kopecký, Šaffer.

Kladno - Liberec 6:1
Tři body získali kladenští hokejisté díky zlepšené hře ve druhé části zápasu. K vysoké výhře 6:1 nad Libercem, který Kladno před rokem a půl v baráži odsoudil k sestupu do první ligy, přispěl dvěma góly Tomáš Horna. Kladenský brankář Zdeněk Orct inkasoval až sedm vteřin před koncem zápasu.

První dvacetiminutovka se odehrávala spíše ve středu kluziště a puk měli častěji na svých holích hráči Liberce. Domácí se ujali vedení prakticky po jediné kloudné příležitosti; Frolík nasměroval puk od mantinelu před branku a Horna stál na správném místě. Zápas se definitivně zlomil a rozhodl na začátku druhé dvacetiminutovky. Během 150 vteřin nejdříve Kysela tvrdou ranou po ledě a pak střelecky disponovaný Horna bekhendem získali pro své barvy tříbrankový náskok. Hosté se psychicky položili a definitivně je dorazil ve 36. minutě Pazourek při přesilovce. Po této brance odešel z liberecké branky Svoboda a nahradil ho Falta.

Vladimír Evan (Kladno):
Začátek jsme měli dost křečovitý, naštěstí od druhé třetiny jsme začali hrát uvolněně a dokázali jsme proměňovat příležitosti. Mám velkou radost z hry našich mladíků a zvláště Frolík předvedl výborný výkon. Trochu mě mrzí,
že hráči neudrželi pro Orcta první nulu, kterou by si za svoje výkony jistě zasloužil.
Karel Dvořák (Liberec): Musím domácím poblahopřát k zasloužené výhře. Nezačali jsme špatně, ale po dvou slepených gólech na začátku druhé poloviny zápasu jsme se zhroutili. Jak bude naše situace dál vypadat, nemohu říci, již v úterý hrajeme odložený zápas se Znojmem.
Dále čtěte: Kladenští si užívali děkovačku

Branky a nahrávky: 10. Horna (Frolík), 30. Kysela (Pazourek), 33. Horna (Frolík), 36. Pazourek (Kysela, Jankových), 48. Hořava (Bílek, Kalla), 55. Kalla (Hořava, Kasík) - 60. Verčík (Jareš). Rozhodčí: Jebavý - Pešek, Šátava. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváků: 2872. Třetiny: 1:0, 3:0, 2:1.
Kladno: Orct - Kruliš, Malena (41. Hořava), Zeman, Dlouhý, Čech, Kasík - Štefanka, Gardoň, Klimt - Bílek, Kalla, Hořava - Kysela, Pazourek, Jankových - Frolík, Horna.
Liberec: O. Svoboda (36. Falta) - Nedvěd, J. Moravec, Jiruš, Šmíd, Čakajík, Krstev, Jareš, Holub - Korhoň, Michal Straka, Kropáč - Procházka, Plocek, Rozsíval - Kašpařík, Musil, Novák - Hájek, Pabiška, Verčík.

Karlovy Vary - České Budějovice 3:1
Dva góly zkušeného útočníka Jana Alinče pomohly hokejistům Karlových Varů k prvnímu vítězství v letošním ročníku před vlastním publikem. Hosté z Českých Budějovic zůstávají po prohře 1:3 bez bodu a jsou stále nejslabším celkem soutěže.

Miloslav Hořava (Karlovy Vary):
V kvalitním a dosti vyrovnaném utkání jsme podali zatím nejlepší výkon od začátku sezony. Jsme rád, že se nám už podařilo zvítězit i doma. Pejchar měl svalové zranění, a tak jsme museli sahnout po brankáři Jarinovi, který zachytal výborně.

Jan Neliba (České Budějovice): Když se tak dívám na tabulku, naše postavení je smutné. Domácí hráli urputnější hokej a vydrželi bruslit celý zápas, s čímž jsme zase až tak nepočítali.
Dále čtěte: Hostům to nebruslilo, zdálo se Alinčovi

Branky a nahrávky: 2. Alinč (Tvrdík), 46. Bacul (Košťál), 58. Alinč (Tvrdík) - 31. Šimánek (Ondřej, Škoda). Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:5. Diváků: 3295.
Karlovy Vary: Jarina - Galvas, Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Vantroba - Němčický, Skuhravý, L. Svoboda - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - Netík, Bacul, Košťál - Bednařík, Pavliš, Kraus.
České Budějovice: Hudáček - Jasečko, Z. Neckář, Gýna, Babka, Suchánek, Jindra - Bartoš, F. Turek, Kristek - Rob, Štrba, Bělohlav - Sailer, Šimánek, Ondřej - Hřebejk.

Plzeň - Zlín 3:5
Dvojitý zásah se povedl hokejistům Zlína v souboji s Plzní. Nejenomže odvážejí tři body za vítězství 5:3, ale navíc jejich nejzkušenější hráč Rostislav Vlach vstřelil v 48. minutě zápasu pátý gól a v součtu s reprezentačními zásahy jich má na svém kontě jubilejních 250. Stal se tak dalším členem Klubu hokejových střelců.

Bez zraněného obránce Nedomy, jehož místo zaujal Dobrovolný, od začátku domácí nestačili na rychleji bruslící hosty, kteří se snadno dostávali na dostřel Bartovy branky. Hned v páté minutě se trefil Veselý, který po vyrovnání Cartelliho znovu dostal Zlín do vedení v polovině utkání. Po chvíli znovu Plzeň vyrovnala díky Vostřákovi podruhé, od gólu Lešky koncem třetiny ale už jen marně dotahovala.

Rostislav Čada (Plzeň):
Po neúspěchu v Litvínově jsme moc toužili vyhrát, inkasovali jsme však laciné góly. Zlín velmi dobře bránil, v době našeho největšího tlaku jsme opět inkasovali a to nás srazilo. Tolik individuálních chyb jsme snad neudělali za celé mé dosavadní působení v Plzni.
Jaroslav Stuchlík (Zlín): Měli jsme z domácích respekt, hlavně jsme se obávali, že nás jejich čtyři útoky přebruslí. Snažili jsme se o pozornou obranu a podařilo se nám využít všech chyb v plzeňské obraně.

Branky a nahrávky: 30. Cartelli (Hurtaj), 32. Vostřák (Dobroň, Pospíšil), 55. Krátoška (Sedlák) - 5. Veselý (Leška), 31. Veselý (Vlach), 39. Leška (M. Hamrlík), 42. Jenáček (Nosek), 48. Vlach (Mokrejš, Barinka). Rozhodčí: Haškovec - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:6, navíc Barta - Veselý (oba 10 min.). Využití: 0:1. Diváci: 5477.
Plzeň: Barta - Dobroň, Hanzlík, Vobořil, Výborný, Cartelli, Dobrovolný - Vostřák, Straka, Pospíšil - Dvořák, Krátoška, Sedlák - Kracík, Hurtaj, Matějovský - Bílek, Švík, Důras.

O sobotní předehrávce Vítkovice - Pardubice 1:3 čtěte ZDE