Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudný den. Co bude s hokejem?

9 2004
Toronto, Praha - Žádná schůzka v posledních 10 letech neměla tak zásadní vliv na hokej jako dnešní jednání hráčské unie NHLPA se šéfy NHL v Torontu. To rozhodne, jestli se v zámoří na poslední chvíli přece jen spustí torzo sezony. Výluka ji ochromuje už dva měsíce. Výsledek debaty určí, zda se české, ruské či švédské hvězdy záhy poženou zpátky do Severní Ameriky. Anebo zůstanou v Evropě a předvedou se na jarním mistrovství světa.

"Jestli se ptáte na můj osobní názor, tak NHL začne," řekl litvínovský bek Jiří Šlégr.

Rojí se domněnky, že soutěž stihne odstartovat. Jenže nikdo neví jistě, co se stane. Ani členové delegací, jež se ve 20.00 středoevropského času potkají v torontské hale Air Canada Centre.

Odbory přicházejí se vstřícným návrhem nové kolektivní smlouvy. "V naší nabídce jsme hodně ustoupili, možná až příliš," tvrdí forvard Shane Doan z Phoenixu.

Záleží ale na tom, jak aktivitu NHLPA posoudí jejich oponenti v čele s bossem ligy Bettmanem. Strany se neshodují na klíči, podle něhož si rozdělí příjmy z hokejového byznysu. Ty činí v přepočtu asi 50 miliard korun ročně.

Bettman dosud prosazoval omezení gáží hokejistů "platovým stropem". "Pokud na něm bude lpět i dál, nedopadne to dobře," řekl pro ČTK agent Petr Svoboda mladší.

Nezdar torontské konference by rozjásal plno fanoušků v Evropě, kteří se kochají pohledem na hokejová esa. Zatím trnou: Uletí Pardubicím Hejduk a Litvínovu kamarádi Šlégr s Ručinským? Ztratí v Plzni tahouny Straku se Špačkem?

Ve Znojmě mají aspoň v něčem jasno. Zmizí odsud útočník Eliáš. Když bude NHL vzkříšena, vyrazí do New Jersey. Pakliže skoná, Eliáš vezme štědrou nabídku z Ruska stejně jako desítky jeho kolegů, kteří zatím v Americe jen odpočívají.

Na Východ, někteří třeba i do Česka, by se hokejisté z Kanady a USA vypravili hlavně kvůli penězům, jež při kómatu NHL tratí.

Drtivá většina hráčů si proto přeje, aby NHL obživla. Jinde si tolik nevydělají. Proti proudu kráčí David Výborný ze Sparty: "Rád bych zůstal v Praze. Jsem spokojený. A přijde mi nedůstojné, aby se dohrávala necelá půlka sezony."

Ať summit v Torontu dopadne jakkoli, způsobí v hokejové říši obstojný poprask.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze