Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soupeř trnul: Bude fit Brodeur?

11 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Asi patnáct novinářů se shromáždilo okolo přihrádky, u níž nikdo neseděl. Jeden z kameramanů si v kabině kanadských hokejistů dokonce přistavil štafle, aby měl lepší pozici. Opodál na chodbě mluvil o semifinále Světového poháru proti Česku s reportéry manažer Gretzky, nepřekonatelný rekordman NHL.

Nicméně u místa, kam měl přikráčet Martin Brodeur, byla stejně největší tlačenice. Takovou starost měla včera Kanada o brankáře reprezentace.

„Marty má potlučené zápěstí. Očekávám, že bude v pořádku,“ pronesl kouč Pat Quinn, statný šedivý děd s irskými předky. „Jeho stav se zlepšuje, ale až těsně před zápasem se uvidí, jestli nastoupí.“

Brodeur je momentálně nejlepším gólmanem na světě. V turnaji pomohl mužstvu ke všem čtyřem výhrám, pustil jen tři střely. Ve čtvrtfinále se Slovenskem jej však zasáhl puk vypálený z dálky a rozproudil obavy o Brodeurovo zdraví.

Jinak je Kanada před dnešním soubojem nesmírně sebejistá. Postrádá pět zkušených zadáků, přesto dosud rivalům povolila jen tři trefy.

Od protivníka ze středu Evropy očekává úpornou obranu, hákování a držení. Tak totiž snad každý zdejší odborník hodnotí český styl. „I ve čtvrtfinále proti Švédům občas Češi vyrazili dopředu, ale jinak trčeli vzadu,“ prohlásil Quinn.

Zatímco se snad všichni v hale zabývali Brodeurovým zdravím, Wayne Gretzky zástupcům médií vysvětloval, že i náhradník Roberto Luongo svoje řemeslo ovládá: „I on je ve svém klubu jedničkou.“

Stál pod transparentem s nápisem, který v překladu zněl „Pokračujte v tradici“. Žvýkal, ruce měl v kapsách džín. Udržel si štíhlou postavu, s níž kdysi vládl v drsné říši NHL. Jen vrásky okolo úst prozrazují, že mu táhne na čtyřiačtyřicet.

S reportéry pohovořil i kapitán Mario Lemieux, stále ještě aktivní legenda. Na ledě už se pohybuje vláčněji, respekt soupeřů však má. „Přehled ani techniku neztratil,“ vypozoroval bek Marek Malík. „Navíc o pár kilo zhubnul, dá se to poznat i z obličeje.“

Z hvězd sálá sebevědomí. Jaksi nezvykle mezi nimi působí Jarome Iginla, dvojnásobný král kanonýrů a podle pověstí velmi slušný chlapík. Když vycházel ze šatny, všiml si dvou spěchajících českých žurnalistů. Mohl projít první, mohl se s nimi srazit. On však zdvořile uhnul. Pověst nelhala.

Kanadský brankář Martin Brodeur se pátečního tréninku účastnil, ale kvůli jeho zdravotním problémům není jisté, zda v semifinále Světového poháru nastoupí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze