Špaček dal svůj devátý gól sezony

9 2008
Buffalo - Páteční program hokejové NHL vyplnily čtyři zápasy, v nichž se z českých zástupců dokázal střelecky prosadit pouze Jaroslav Špaček. Třiatřicetiletý bek svým 9. zásahem sezony pomohl Buffalu k remíze 2:2 z řádné hrací doby utkání proti Bostonu, který v následných nájezdech strhl vítězství na svou stranu.

V duelu rivalů ze Severovýchodní divize mezi Buffalem a Bostonem byli po čtyřiceti minutách hry blíže dvoubodovému zisku domácí hokejisté.

Sabres totiž dvakrát udeřili a to navíc vždy těsně před odchodem do kabin.

Skóre zápasu otevřel v čase 19:56 obránce Jaroslav Špaček.

Na trestné lavici seděl hostující kapitán Zdeno Chára, načež český reprezentant využil přesilovou hru po tvrdé ráně bez přípravy z pravého kruhu na vhazování.

Druhý gól domácího mužstva obstaral pro změnu v čase 39:22 rakouský útočník Thomas Vanek, kterého před gólmanem Alexem Auldem nalezl pasem zpoza branky centr Derek Roy.

Boston na sebe upozornil až v závěrečné třetině. Už po 57 vteřinách hry dané dvacetiminutovky propálil od modré čáry vše co mu stálo v cestě Zdeno Chára. Asistence si připsali P.J. Axelsson a David Krejčí.

Buffalský brankář Ryan Miller následně ještě odolával velkému tlaku Bostonu, když zneškodnil nebezpečné pokusy střelce Chucka Kobasewa a beka Dennise Widemana. Na přesnou střelu Marco Sturma z 57. minuty byl již ovšem krátký.

Za stavu 2:2 se střetnutí přesunulo až k samostatným nájezdům, které poznaly pouze jediného úspěšného střelce. Stal se jím útočník Phil Kessel. Americký reprezentant sice v klíčový okamžik ztratil kontrolu nad kotoučem, ten však skrz betony Ryana Millera doklouzal až za brankovou čáru

Gólman Bostonu Alex Auld si naopak poradil jak se zakončením Aleše Kotalíka, tak s pokusy Henrika Tallindera a Dereka Roye. Tým Bruins tak díky šťastné trefě Kessela dovršil velký obrat skóre a zvítězil 3:2SN, díky čemuž se posunul v tabulce Východní konference na sedmou příčku na úkor New York Rangers.

Scott Niedermayer zavítal na led Devils

Poprvé po svém přestupu do Anaheimu z roku 2005 zavítal hvězdný obránce Scott Niedermayer do domácího prostředí svého předchozího dlouholetého zaměstnavatele z New Jersey.

V prvním startu před zraky fanoušků Devils v dresu soupeře Niedermayer obstál. Čtyřiatřicetiletý bek strávil na ledě nejvíce času ze všech hráčů, když odehrál téměř sedmadvacet minut. Do statistik si připsal jednu asistenci a dva kladné body do tabulky +/- poté, co figuroval u obou zásahů Ducks.

Těsnou výhru obhájců Stanley Cupu v poměru 2:1 zařídil překvapivý střelec Ryan Carter. Čtyřiadvacetiletý nováček vstřelil své premiérové dva góly kariéry v NHL, když za záda Martina Brodeura zamířil v 11. a 18. minutě. Devils dokázali pouze snížit, když v čase 35:36 skóroval Jay Pandolfo.

"Nebyl to jen další zápas. Moc jsem toho před ním nenaspal. Usínání mi přitom dosud nikdy nedělalo problémy," přiznal se Niedermayer, kterému diváci v průběhu utkání dávali najevo svou zlobu za odchod z klubu.

"Prongs (Chris Pronger) si alespoň trochu odpočinul," zavtipkoval Niedermayer na adresu svého spoluhráče z obrany Chrise Prongera, jenž se stává tradičním terčem fanoušků při venkovních utkáních.

"Nevěděl přesně, co může očekávat. Dal jsem mu pár tipů jak se s bučením vyrovnat. Myslím, že to zvládl opravdu dobře," dodal Pronger.

Carolina loupila ve Washingtonu

Díky těsnému vítězství 2:1 z ledu Washingtonu se hokejisté Caroliny vyhoupli právě před svého posledního soupeře do čela tabulky Jihovýchodní divize.

Hurricanes o svém triumfu rozhodli už v zahajovací třetině, kdy domácího brankáře Brenta Johnsona pokořili Erik Cole a Andrew Ladd. Na trefě prvně jmenovaného útočníka, jenž se prosadil po efektivní kličce do protipohybu brankáře, se asistencí podílel také český obránce František Kaberle.

Lídr produktivity a střelecké tabulky NHL útočník Alexandr Ovečkin vyzkoušel pozornost hostujícího brankáře Cama Warda ve čtyřech případech, z gólu se však neradoval. Alespoň čestný úspěch Washingtonu zařídil Ovečkinův krajan Alexandr Sjomin, jenž v 50. minutě po individuální akci dorazil do sítě svou vlastní střelu.

Výsledky:

New Jersey - Anaheim 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
36. Pandolfo - 11. a 18. R. Carter. Střely na branku: 35:24. Diváci: 15.322.

Washington - Carolina 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
50. Sjomin - 4. Cole, 15. Ladd. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18.204.

Buffalo - Boston 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
20. Špaček, 40. Vanek - 41. Chára (Krejčí), 57. Sturm, rozhodující nájezd Kessel. Střely na branku: 23:37. Diváci: 18.690.

San Jose - Columbus 2:1 po prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
3. M. Goc, 62. J. Thornton - 48. Chimera (Klesla). Střely na branku: 22:32. Diváci: 17.210.