Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spálenka: Ústup českého hokeje ze slávy je patrný

Robert Spálenka | foto: Sport Invest

17 2008
Draft do hokejové NHL. Brána do nejslavnější hokejové soutěže se letos otevře pro minimální počet Čechů, nikdo zřejmě nebude vybrán v prvním kole. To se nestalo od roku 1997. "Ústup českého hokeje ze slávy je patrný," říká v obsáhlém rozhovoru hráčský agent Robert Spálenka. A vysvětluje proč.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Pane Spálenko, máte licenci pro zastupování hráčů v NHL. V Česku přitom nemusejí být agenti licencovaní vůbec. Proč jste do toho šel?
Když jsem začínal, každý říkal, že je trh rozdělený. Chtěl jsem to ale dělat jinak, poskytovat hráčům jiný servis. Nechtěl jsem působit jako dealer, překupník s hráči. Abych běhal a podepisoval smlouvy pro nějakého pána, který v Americe dělá peníze. Proto, abych pro hráče byl opravdu partner, který zná prostředí, právo, podmínky a dával jim přímé informace, jsem licenci získal. Nestane se tak, že hráč třeba až do svých osmnácti let svého agenta neuvidí, přitom ten rozhoduje o jeho kariéře.

Na jakém principu je tedy založená vaše spolupráce s Donaldem Meehanem?
Uzavřeli jsme partnerské smlouvy. Nepracujeme pro ně, oni nepracují pro nás. Nám taková spolupráce vyhovuje. Newport se stará o naše hráče v Americe, ale nesmí udělat žádné rozhodnutí bez našeho souhlasu a našeho vlivu. Spolupráce je velmi kvalitní, dává hráčům možnost rozhodovat o vlastní kariéře.

Robert Spálenka (vpravo) na společné tiskové konferenci s Donaldem Meehanem

Newport Sport Management má zajímavé klienty: například Lidströma, Ryana Smythe, Prongera, Iginlu. To je asi jiná liga, že?
Don Meehan je nestabilnější člen tohoto byznysu. Agenturu založil před třiceti lety. Dneska zastupuje jeho agentura sto dvacet hráčů NHL včetně těch top jmen, která jste zmínil. Vlastně sedm let platí, že je klientem agentury nejlepší obránce NHL. Don Meehan je každoročně, když se hodnotí sto nejvlivnějších mužů kolem hokeje v Kanadě, v první desítce. Agentů v té stovce nikdy moc není, pan Meehan je tam pokaždé.

Co tomu partnerství přinášíte vy? Moc vašich hráčů v NHL není. Poté, co odešli Petr Čajánek a Karel Pilař, hraje NHL jen Martin Hanzal.
Spolupráci s Newportem jsme zahájili před dvěma roky a za tu dobu jsme podepsali víc hráčů. Kromě Martina Hanzala tam máme Tomáše Kudělku, který má podepsanou smlouvu v Ottawě a hraje na farmě. Tomáš Pospíšil, který má podepsáno s Atlantou, také hraje na farmě. Tomáš Káňa má smlouvu v St. Louis. Sice se vrátil, ale jde o místo bojovat znovu. Další dva hráče bychom měli mít draftované letos. Jsou to obránce dvacítky Michal Jordán a Jaro Janus, což je slovenský gólman. Myslím, že na tu krátkou dobu jsou výsledky velmi dobré.

Český hokej ustupuje ze slávy

Letos na draftu to ale z české strany žádná sláva nebude. Proč?
Je to odraz celého českého hokeje. Ten ústup ze slávy je velmi patrný, čeká nás hodně moc práce a úsilí, abychom se dostali zpátky do světové špičky, protože z ní pomalu vypadáváme.

To se ale hodně svádí právě na agenty. Asi nesouhlasíte, že?
Je nejjednodušší hodit to na agenty, ale myslím si, že systémově je problém někde jinde než u agentů.

Ale říká se, že brzké odchody zabíjejí talent hráčů, učí se jinému stylu. Co k tomu říkáte?
To bychom si mohli rozebírat hodiny. Posouzení je složité. Netvrdím, že je kanadská juniorka šitá na míru každému. Ale možná by bylo dobré, kdyby lidi z hokejového prostředí jeli, strávili v klubu třeba měsíc, chodili na zápasy, viděli zázemí a kvalitu té ligy. Bohužel se s tím dneska naše juniorská liga nemůže vůbec srovnávat. Když se na to podívám z logického hlediska: když chci, aby byli hráči úspěšní, je potřeba aby hráli kvalitní soutěž a měli mezi sebou konkurenci. A to mi v Česku chybí. Juniorská liga čítá čtyřiadvacet klubů a místo kvality je kvantita. A kde se pak mají hráči střetnout s top soupeři, aby šli hokejově nahoru?

Robert Spálenka s Martinem Hanzalem (vlevo)

Takže je pro hráče lepší, aby odešli?
Je to opravdu na větší rozbor. Ale zmínil jste třeba Martina Hanzala, který se do NHL prosadil přes kanadskou juniorku. Nebo třeba Michal Jordán. Kdyby neodešel do Kanady, tak by na dvacítkách nikdy nehrál. Ve Zlíně se s ním bohužel k áčku nepočítalo a juniorská liga v Kanadě mu dala strašně moc. Těmto hráčům Kanada pomohla, pomohla i jiným. Když se podíváte na poslední ročníky draftu, tak hráči, kteří jsou vybráni v prvních kolech, hraje NHL z juniorky. Neumím si představit, že by naše juniorská liga hráče pro NHL připravila. Vždyť ona nepřipravuje ani hráče pro extraligu. Když mi řeknete návaznost, že jde ročně z juniorské ligy třicet hráčů do extraligy, pojďme se bavit o tom, jestli mají kluci odcházet. Já beru kanadskou juniorku jako urychlovač úspěchu. Většina hokejistů, které jsme tam poslali, má buď podepsanou smlouvu v NHL, nebo se vrátili a hrajou tady extraligu. Nemáme hráče, který by po návratu z Kanady přestal hrát hokej. Ukažte mi, kolik juniorů tady v naší lize nastupovalo.

Našli by se. Třeba Roman Vlach, Tomáš Kubalík, Tomáš Kundrátek…
Vyjmenoval jste tři a to jsou prakticky všichni, kteří šanci dostali. Zavolejte klukům, co v Kanadě hráli a udělejte si anketu, jestli jim to něco dalo. Myslím, že dostanete jednoznačnou odpověď. Nikde není psané, že kdyby ti kluci neodešli, extraligu by tady hráli.

Draftovaných bude maximálně šest Čechů

Kdo na to tedy přišel, že agenti zabíjejí talenty?
Je to mediální obrana našich klubů. Místo toho, aby se systémově bavilo o tom, co s problémem, háže se to na agenty. Vezměte to postupně po aspektech. Materiální vybavení, zázemí klubu, návštěvnost, kvalita ligy. Když probereme jedno po druhém, tak když tady nebude hráč nastupovat v extralize, co je pro něj lepší? A ty tři, kteří hráli extraligu a zůstali tady, jsme si vyjmenovali.

. Češi v 1. kole draftu za posledních 10 let

2007 – Jakub Voráček (7.)
2006 – Michael Frolík (10.), Jiří Tlustý (13.)
2005 – Martin Hanzal (17.), Jakub Kindl (19.)
2004 – Rostislav Olesz (7.)
2003 – Milan Michálek (6.)
2002 – Petr Tatíček (9.), Jakub Klepiš (16.) Jakub Koreis (19.), Martin Vágner (26.)
2001 – Aleš Hemský (13.), Jiří Novotný (22.), Lukáš Krajíček (24.)
2000 – Rostislav Klesla (4.), Václav Nedorost (14.)
1999 – Patrik Štefan (1.), Pavel Brendl (4.), Martin Havlát (26.)
1998 – Martin Škoula (17.), Jiří Fischer (25.)


(v roce 2008 zřejmě nebude v prvním kole draftovaný žádný Čech, to se stalo naposledy v roce 1997. Nejlépe hodnocený je třinecký obránce Tomáš Kundrátek, který je ale v prognóze před draftem až 12. mezi Evropany)

Kolik Čechů letos podle vás bude draftovaných?
Počítám že tak Kundrátek a Kubalík, kteří hrají v Česku, zbytek budou hráči z kanadských juniorek. Ale celkově to bude tak maximálně pět šest hráčů. Ten ústup je šílený.

Promítl se loňský pád osmnáctky, nebo je problém hlubší?
Je to celkový problém hokeje. Už neprodukujeme tolik talentovaných hráčů jako dřív a český hokej celkově klesl v očích zahraničních odborníků. Dneska je naše extraliga braná jako čtvrtá až pátá v Evropě. Dřív byli Češi braní na úrovni s Finy jako nejlepší. Dneska je nejlepší Rusko, pak Švédsko, Finsko a my jsme pod nimi. Na úrovni Německa a Švýcarska.

Pan Meehan na tom bude na draftu asi o trochu líp, že?
O trošičku jo (usměje se). Letos to vypadá, že podle prognóz, mohou být z Newportu prvních pět hráčů včetně pravděpodobné jedničky Stevea Stamkose. V prvním kole bude mít Newport odhadem až jedenáct hráčů. To už je veselejší.

Čím to, že Kanada si umí své hvězdy lépe vychovat? Je to jenom o množství hráčů?
V Kanadě je hokej náboženství. Na juniorskou ligu tam chodí dvanáct tisíc lidí. Jeďte tady na ligu do rozbitého stadionu do Vsetína, nebo do Ottawy, do bývalé arény NHL. Juniorská liga je v Kanadě sledovaná jako druhá nejvyšší soutěž na světě hned po NHL. Z ní jsou draftovaní hráči, tam rostou hvězdy. Z juniorské ligy jsou přímé přenosy v televizi, všechno můžete sledovat na internetu. A ti top hráči každoročně dokazují, že v NHL platní budou.

Jak je pro vás zajímavý trh směrem k NHL, obzvlášť teď, když zřejmě nebude podepsána smlouva mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací?
Pro nás ten rozdíl až tak významný není. Jsem ale zastáncem toho, aby smlouva podepsaná byla. I když souhlasím, aby byly podmínky pro odchod hráčů zlepšené. Na druhé straně si nemyslím, že by kluby v NHL byly, až na pár výjimek, ochotné jednat o jednotlivých hráčích. Spíš by to dopadlo tak, že je nepodepíšou vůbec a nechají je v Evropě.

Když smlouva nebude, přestanou tedy Češi do zámoří chodit?
Ne, to by znamenalo, že hráči, kteří nemají smlouvu, odejdou zadarmo. Hráči, kteří by byli pod smlouvou, budou mít dvě možnosti: buď se soudit, nebo zůstat. To by přineslo efekt, že by hokejisté podepisovali krátkodobé kontrakty, což by v důsledku nebylo pro český hokej také dobře.

Dneska to beru, že jsou dvě NHL: v zámoří a v Rusku

Atraktivnější trh se ale pro hráče i pro agenty otevřel na druhé straně planety, že?
Dneska říkám, že máme dvě NHL. Jednu v Kanadě a jednu v Rusku. Pokud jde o podmínky, je Rusko silným konkurentem NHL a Kontinentální liga bude do pár let vážným konkurentem NHL celkově. Už dneska, když se podíváte na odchody Rusů do NHL, najdete jenom top jména a pak mladé hráče, kteří v ruské lize nehrajou. Ale ti, co hráli v NHL druhou třetí pětku, ti jsou doma v Rusku, protože dostávají lepší podmínky než v NHL. A těch hráčů je spousta: Morozov, Pěrežogin, Antipov a další. To se týká i Čechů. Pro Honzu Marka jsme měli nabídku z NHL, pro Tomáše Rolinka jsme měli možnost jednat o NHL, Karel Pilař mohl také dál zůstat v systému NHL. Ale podmínky pro hráče jsou v Rusku tak neskutečně dobré, že jim NHL nemůže konkurovat. Hráči se můžou v Rusku spíš zabezpečit.

. Robert Spálenka

- Do mládežnických kategorií hrával hokej v Kladně
- Vystudoval FTVS
- Žil v Austrálii, kde vedl tamní hokejovou reprezentaci
- S kamarádem Viktorem Kolářem a Pavlem Zíkou založil agenturu Sport Invest
- V NHL spolupracuje s uznávaným agentem Donaldem Meehanem
 - Spálenkovi klienti válí v Rusku. V mistrovské Ufě i v Magnitogorsku má čtyři hráče, čímž je naplněna kvóta pro cizince

- Mezi klienty jsou kromě Martina Hanzala, jenž hraje NHL za Phoenix, například Jan Marek (Magnitogorsk), Petr Čajánek (Dynamo Moskva), Michal Mikeska (Ufa) a další

Mění se v Rusku i podmínky k životu?
Výrazně. A to v souvislosti s tím, jak sílí ruská ekonomika. Každé město má dneska nový stadion, který svým zázemím odpovídá standardu NHL. Pokud jde o zázemí, rehabilitaci, jídlo, v tom mají hráči v Rusku neskutečný servis. Samozřejmě se město od města liší kvalita života. Ale v Moskvě, v Kazani není rozdíl tak velký. V jiných městech je to vykoupené výškou kontraktu.

V Rusku vyjednáváte kontrakty sám?
Ano. Ruštinu jsem měl ještě ve škole, maturoval jsem z ní a když se otevřel ruský trh, tak jsme si s Viktorem najali učitelku a učili jsme se rusky. Domluvím se velice dobře.

V Magnitogorsku máte čtyři hráče, v mistrovské Ufě taky. Jak to děláte?
Vedení klubů chce co nejlepší hráče. Žádnou exkluzivitu s nimi nemám, to ani v tom prostředí nejde. I jsem chtěl, aby si brali i jiné hráče. Pak, když je s nějakým cizincem průšvih, tak je zaručené, že to bude můj hráč. Jsem rád, že mi Rusové důvěřují. Vědí, že když jim doporučím hráče, hodí se jim do systému, protože vím, jak hrají.

O vaše hráče v Americe se stará vaše partnerská agentura. Kdo pomáhá hokejistům v Rusku?
V Moskvě máme smluvně vázaného právníka. Běžné věci řeším nasednutím do letadla a odletem do Ruska. Jsem tam každou chvilku.

Vyskytují se i problémy? Třeba váš klient, gólman Vladimír Hudáček, měl před pár lety problémy s Permem...
Potíže jsou a budou. Ne vždycky to prostředí hráčovi sedne a podává výkony, jaké se od něj čekají. Když třeba Jarda Kudrna začínal v Magnitogorsku, nebyli s ním spokojení. Vysvětlili jsme si, že potřebuje dostat prostor. Když pak vyhráli titul a dotáhli je k němu Jarda Kudrna s Honzou Markem, přišli za mnou a děkovali mi, že jsem je přesvědčil, aby si Jardu nechali.

Jak hráčům pomáháte, když se dostanou do průšvihu? Například Tomáš Káňa měl na konci sezony potíže v Ústí nad Labem.
Konkrétně k Ústí bych se nerad vyjadřoval. Podle mě to byl neuvážený výstřelek tehdejšího generálního manažera klubu a z hlediska nějakého postihu se to Tomáše nijak nedotklo a ani trošku nevěřím tomu, že by se něco, o čem se spekulovalo, reálně objevilo. Obecně ale hráčům poskytujeme právní servis, administrativu, máme marketingové oddělení. Problémy se snažíme řešit, ale průšvihy, které se vymykají normálu, tak pomoc zvažujeme. Pokud bych se například dozvěděl, že hráč prodal zápas, dostal by od nás výpověď.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze