Sparta a Liberec v poháru poprvé prohráli

16 2001
Praha - Hokejisté pražské Sparty i prvoligového Liberce poznali ve druhém kole Českého poháru poprvé hořkost porážky. Sparta podlehla v pražském derby Slavii 0:2, když obě branky vstřelil útočník Daniel Branda. Liberec nestačil v severočeském derby plném vyloučení na Litvínov, s nímž prohrál 2:5. Ve zbývajících utkáních nekompletního čtvrtého kola přehrála Plzeň v premiéře na zrekonstruovaném stadiónu České Budějovice 8:4, Znojmo porazilo prvoligové Rosice 5:2 a stejným výsledkem skončil duel Havířova proti nekompletnímu Třinci.

skupina A:
Slavia Praha - Sparta Praha 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Juniorský brankář Lukáš Hronek byl ve druhém vzájemném derby v poháru pro sparťanské hráče nepřekonatelnou překážkou a dokázal zlikvidovat i trestné střílení Róbertu Tomíkovi. Skóre se změnilo až ve třetí třetině, kdy dvěma brankami rozhodl Daniel Branda.
Branky: 46. a 49. Branda. Rozhodčí: Kolísek - Matějček, Dančišin. Vyloučení: 4:4, navíc Šaffer (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 500.

Keramika Plzeň - České Budějovice 8:4 (3:0, 2:2, 3:2)
Hokejisté Plzně oplatili svému jihočeskému soupeři porážku z prvního vzájemného zápasu v Českém poháru. Vedení se ujali již po 43 vteřinách, když obránce Josef Řezníček proměnil trestné střílení za faul na Krátošku. Ještě v první třetině rozhodl o vítězství Plzně dvěma góly Václav Král, jenž do klubu přišel právě z Českých Budějovic. V utkání bohatém na branky se poté dvakrát prosadili i Pavel Vostřák a Dušan Andrašovský.
Branky: 9. a 14. V. Král, 23. a 29. Vostřák, 45. a 51. Andrašovský, 1. Řezníček z trestného střílení, 58. J. Straka - 32. Brož, 39. Brabenec, 41. Horák, 50. Vondrka. Rozhodčí: Nečas - Čech, Kalivoda. Vyloučení: 6:6. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0.

skupina B:
Chemopetrol Litvínov - Liberec 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)
V nečistě hraném severočeském derby oplatil extraligový Litvínov svému prvoligovému soupeři porážku z prvního vzájemného zápasu. Liberečtí hokejisté tak až ve čtvrtém zápase druhého kola poháru odešli z ledu poraženi.
Branky: 12. a 15. Hruška, 27. a 35. Reičičiar, 20. Kubinčák - 31. a 48. M. Plodek. Rozhodčí: Turčan - Hauser, Stulák. Vyloučení: 14:13, navíc Kotrla a Sklenička oba 10 minut, Hranáč 5 min a do konce utkání - Krstev 10 min a 5 min a do konce utkání.

skupina C:
Excalibur Znojenští orli - Senators Rosice 5:2 (2:1, 2:1, 1:0).
Znojemští hokejisté dali utkání zcela jednoznačný charakter a potvrdili roli favorita. Po celý zápas se hrálo na jednu branku a Rosice uchránil od větší porážky brankář Hrachovina, jenž chytil Uramovi trestné střílení a zlikvidoval i vyložené střelecké
příležitosti Plcha a Kumstáta.
Branky: 8., 24. a 40. Plch, 14. Uram, 29. Buďa - 12. Tomek, 26. Kališ. Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:0. Diváci: 2100.

Tabulka:
1. Vsetín 3 3 0 0 11:4 6
2. Znojmo 4 2 1 1 15:11 5
3. Pardubice 3 1 1 1 9:10 3
4. Rosice 4 0 0 4 9:17 0

skupina D:
Femax Havířov - Oceláři Třinec 6:3 (2:0, 0:1, 4:2)
Přestože Třinec nastoupil v Havířově jen s pěticí extraligových hráčů (Nosek, Král, Janků, Skořepa a brankář Vojtek), neboť ostatní odcestovali do Trenčíně na Crystal Cupu, odehrál s domácími vyrovnanou partii. Kompletní Havířov si vytvořil převahu zejména v první části a v závěru poslední třetiny. O všechny tři branky Třince se postarali Král a Janků, ale víc už nezmohli.
Branky: 11. Zdráhal, 14. Kropáč, 42. Pohorelec, 49. Fiala, 54. D. Boháč, 57. Vala - 44. a 50. Janků, 26. R. Král. Rozhodčí: Havlík - Šimůnek, Vörös. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 1300.