Výhry vychytali náhradníci. Co bude se Schwarzem?

JEDNIČKA. Marek Schwarz byl v posledních zápasech dvakrát střídán, měl by však zůstat prvním gólmanem Sparty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

10 2013
Jako na kolotoči vedlejší Matějské pouti se v posledních dnech točí gólmani v brance hokejové Sparty. Koncem roku chytal Michal Neuvirth, jenž už zamířil zpět do NHL. Nahradil ho Marek Schwarz, ale toho střídal Vojtěch Sedláček... A naposledy vychytal výhru Marcel Melicherčík.

Schwarz se do Sparty vrátil v létě po šesti sezonách, měl být jasnou jedničkou týmu. Jenže příchodem Michala Neuvirtha z NHL se všechno jaksi zamotalo.

Více ze Sparty

Byl to právě mladý brankář Washingtonu, jenž při výluce vytáhl Spartu z maléru. Postupně se rozchytal v jistotu, která pomohla Pražanům z posledního místa extraligy na pozice, kde se reálně hlásí o play-off.

Jenže v lednu se Neuvirth v kabině rozloučil a odletěl za moře. Místo v brankovišti přenechal Schwarzovi, jenž od té doby nepodává úplně přesvědčivé výkony. V pátek proti Litvínovu šel z branky po šesti minutách a nahradil ho Vojtěch Sedláček, ve středu s Pardubicemi vydržel jen o pět minut déle. V obou případech pak jeho náhradníci vychytali výhru.

Ve středečním utkání si o větší prostor v brance důrazně řekl Marcel Melicharčík, posila ze Lva (nebo spíš z litoměřické "farmy"), která přišla do týmu po Neuvirthově odchodu. Schwarz po dvou pardubických gólech odjel v 11. minutě z branky, Melicherčík dochytal zápas s čistým kontem a výrazně tak přispěl k dokonalému nástupu z nerozhodného stavu 2:2 na konečných 9:2.

"Z branky se na to koukalo dobře. Vždycky jsem rád, když kluci přede mnou dávají góly, je úplně jedno, kdo to je. Byl to týmový výkon," hodnotil slovenský brankář na klubovém webu hcsparta.cz.

Výhra 9:2 vypadá jednoznačně, kdo ví, jak by to však dopadlom, nebýt suverénního Melicherčíkova záskoku. "Nebylo to úplně jednoduché, když se hrála teprve první třetina," upozornil brankář. "Pak ale kluci začali dávat góly a s těmi to ze mě začalo padat. Díky bohu, že dneska hráli tak dobře celý zápas a já jsem nemusel nijak zásadně vstupovat do hry."

Gólmani Sparty

v sezoně 2012/13

• Michal Neuvirth: 24 zápasů; průměr 2,4, úspěšnost 92,6 %
  • Marek Schwarz: 17 z..; prům. 3,8; úsp.  88,7 %
  • Vojtěch Sedláček: 2 z, prům. 2,6; úsp. 91,1 %
  • Marcel Melicherčík: 1, prům. 0; úsp. 100 %

Přes dobré výkony náhradníků však mužstvo dál věří Schwarzovi, jenž má na rozdíl od svých kolegů dlouholeté zkušenosti z extraligy i z Finska a krátce také z NHL.

"Marek svoje kvality má, potvrzuje je každý den i na tréninku. Věřím, že aspoň do toho předkola nás dostane," uvedl kanonýr Petr Ton.

Podobně hovoří i kapitán Michal Broš. "Myslím, že my mu moc nepomůžeme. Litvínovu jsme nechali tři šance v prvních třech minutách, to samé s Pardubicemi za stavu 2:0," připomněl. "Můj názor je, že brankářům se nechytá moc dobře, protože vždycky musí v prvních pěti minutách chytit dvě tři gólovky. V tomhle je potřeba si udělat jasno a vyvarovat se toho. Začátky zápasů musíme zlepšit."