Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si Sparta „zaplatila“ úspěch v hokejové Lize mistrů

Michal Barinka (vlevo) ze Sparty v souboji s Lucou Hischierem z Bernu. | foto: ČTK

15 2016
Hokejista Lukáš Pech měl teplotu, špatně se mu dýchalo. Kvůli nemoci čtyři dny netrénoval, přesto naskočil po lehkém sklouznutí do důležitého zápasu proti Bernu a pomohl gólem a dvěma asistencemi Spartě mezi čtyři nejlepší týmy v Evropě.

Pechův příběh dokazuje, jak moc pražský klub touží uspět v Lize mistrů. Soutěž ve všech třech sezonách své existence musí bojovat proti předsudkům fanoušků, sponzorů i některých účastníků. Sparťané ukázali cestu.

„Je skvělé, že Sparta postoupila do semifinále. Zvýší to prestiž extraligy. A třeba se jí podaří Ligu mistrů vyhrát, což by pro fanoušky mohla být taková malá náplast na čekání na titul v lize,“ myslí si Jiří Vykoukal, který zažil v sezoně 2007/2008 turnaj Super Six.

Sparta tehdy v konfrontaci šesti evropských mistrů skončila druhá. „Nebudeme si nic nalhávat. Pro nás hráče i vedení byla pořád extraliga priorita. Boj o mistrovský pohár se nedá s tímhle turnajem ani Ligou mistrů srovnat,“ tvrdí Vykoukal.

Časy se změnily. Sparta vložila do obnoveného projektu se zkratkou CHL vlastní peníze.

Od majitele Petra Břízy po hráče ze čtvrtého útoku všichni v klubu mluví o prestiži, na rozdíl od ostatních pražský tým nebere Ligu mistrů jen jako přípravu. Ale zatím se jedná spíš o investici do budoucna.

Sparta vydělala letos 73 tisíc eur (necelé dva miliony korun), ale veškeré výdaje si hradila sama. Pro klub tedy až nyní začíná být účast v soutěži finančně výhodná. Vítěz si přijde na zhruba 160 tisíc eur.

Hokejové Lize mistrů chybí silný sponzor, v úterý dokonce v O2 areně na ledě a na mantinelu svítila modrá plocha s nápisem NO LOGO. Ale na šest let má zajištěnou podporu od Infrontu, zavedené švýcarské marketingové firmy. Mezi akcionáři soutěže je už také mezinárodní hokejová federace IIHF.

Hokejisté Sparty se radují z gólu ve čtvrtfinále Ligy mistrů s Bernem.
Petr Vrána (vlevo) a brankář Sparty Tomáš Pöpperle brání Marca Reicherta z...

Důvěryhodnost a smysl Lize mistrů dodá od příští sezony i změna formátu. Účast už se nebude dát „koupit“. Utkají se ti nejlepší. „I kdyby Sparta vyhrála, tak za rok fanoušky bude zajímat až případné semifinále či finále,“ tvrdí však bývalý obránce Vykoukal.

Jeho slova potvrzuje statistika. Ač Spartě domácí návštěvnost každou sezonu roste (z 2 213 v úvodním ročníku na současných 3 484 diváků), až na Bern přišlo šest tisíc lidí. Přesto tohle číslo zaostává za extraligovým průměrem (v této sezoně 7 326).

„Každý fanoušek vám řekne, že si pochutnal. Je to dravější, rychlejší než extraliga. Čím víc takových zápasů český divák uvidí, tím víc poroste prestiž soutěže,“ doufá sparťanský majitel a někdejší gólman Bříza.

Podle něj je Liga mistrů jedinou možnou konfrontací na evropské klubové scéně: „Myslím, že je to lepší než mít v každé zemi tým KHL. Pak domácí soutěž strádá.“

Ale bude zajímavé sledovat, kolik lidí dorazí na souboj o finále proti švédskému Växjö, když Sparta hraje v lednu osmkrát doma.

Fribourg s Červenkou a Birnerem nebo loňský šampion z Frolundy lákají víc. „Potřebujeme úspěšný příběh,“ prohlásil Bříza. [Mluvil o Spartě i celé Lize mistrů.

Autoři: ,


Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze