Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sparta touží prolomit sérii českých nezdarů

25 2004
Praha - Před hokejisty pražské Sparty stojí nelehký úkol. Napravit svou pověst na Spenglerově poháru. V uplynulých čtyřech letech Sparťani hráli na nejstarším evropském hokejovém turnaji třikrát a dvakrát z toho skončil poslední. Nejlepším výsledkem bylo v roce 2000 čtvrté místo.

"Turnaj je pro nás součást sezony a velká šance získat sebevědomí. Chceme v něm uspět a věříme, že se nám to podaří a pomůže nám to i pro play off," uvedl před nedělním odletem do Švýcarska kouč Sparty Slavomír Lener.

Jeho svěřence čekají čtyři zápasy. V rychlém sledu se utkají s Metallurgem Magnitogorsk, IFK Helsinky, výběrem Kanady a Davosem. V případě uspěchu by poté v pátek nastoupili ve finále.

"Rozhodně tam nejedeme s pesimistickou náladou a chceme hrát dobrý hokej, který nám přinese výsledky. Věříme, že se tam bude hrát i trochu otevřenější hokej, než nyní u nás v extralize. Tady hrajeme pořád do plných a všichni proti nám stále brání. Hokej nahoru dolů by nám mohl více vyhovovat," předpokládal trenér Lener po čtvrtečním extraligovém duelu.

Spartě by k úspěchu měly pomoci i tři švýcarské posily. Pravidla turnaje totiž povolují účastníkům zařadit do svého týmu nové hráče pouze pro tuto akci a současný lídr domácí soutěže toho využil. Nejvýraznější akvizicí je brankář David Aebischer, jednička Colorada, v útoku se poté představí Adrian Wichser z Lugana a Patrik Bärtschi z Klotenu.

Program turnaje:

Neděle 26. prosince:  15:00, IFK Helsinky - Davos,
     20:15, Kanada - Magnitogorsk.
Pondělí 27. prosince: 15:00, Magnitogorsk - Sparta,
     20:15, Davos - Kanada.
Úterý 28. prosince:   15:00, Davos - Magnitogorsk,
     20:15, Sparta - IFK Helsinky.
Středa 29. prosince:  15:00, Kanada - Sparta (přímý přenos ČT2),
       20:15, Magnitogorsk - IFK
Helsinky.
Čtvrtek 30. prosince: 15:00, IFK Helsinky - Kanada,
     20:15, Sparta - Davos.
Pátek 31. prosince:   12:00, finále.

"Jsou to hráči, kteří už něco dokázali. David Aebischer je švýcarská superhvězda, oba útočníci jsou technicky zdatní a výborně bruslařsky vybaveni. Věříme, že dobře zapadnou do mužstva," přál si Lener. Celá trojice by navíc měla Spartě pomoci lépe zvládnout náročný turnaj, který se poprvé konal z popudu lékaře a hokejového příznivce Carla Spenglera již v roce 1923, i po fyzické stránce.

Sparta totiž bude mít k dispozici pět téměř kompletních pětek a jedna bude vždy odpočívat. "Každý hráč by měl odehrát jen tři zápasy," plánoval trenér, který bude vedle zraněných Josefa Melichara, Michala Sivka a juniorského reprezentanta Rostislava Olesze postrádat i Petra Nedvěda, který dostal volno a odletěl do Ameriky za manželkou.

Mimo hru je stále i brankář Petr Bříza, který ale odjede do Davosu s týmem a bude tam trénovat. Jedničkou by tak měl být Aebischer, šanci však dostane i dvacetiletý Tomáš Pöpperle, který sparťanskou gólmanskou oporu zdatně v extralize zastoupil.

"Počítáme s tím, že David by měl odchytat dva až tři zápasy a Tomáš jeden až dva. Uvidíme, jak se situace vyvine," prozradil Lener s předstihem.

Ne všichni hráči jsou však účastí Sparty na Spenglerově poháru nadšeni. A to i přesto, že si na rozdíl od minulých let mohou sebou vzít i rodinné příslušníky. "Nedá se s tím ale nic dělat, musíme to odehrát. Na svátky bych byl radši doma, ale jsme
profesionálové," řekl útočník David Výborný.

Jeho kolega Ondřej Kratěna se ale do Davosu těší. "Byl jsem dlouho zraněný, takže tuto šanci vítám. Zahraji si dobré zápasy a budu se moci dostat pořádně do tempa," vysvětlil Kratěna, který na turnaji startoval i ve vsetínském dresu.

Český hokej bude mít kromě Kanady zastoupení ve všech týmech na turnaji. Barvy domácího Davosu hájí útočník Josef Marha. Ruský Magnitogorsk, který trénuje Marek Sýkora, přijede do Švýcarska ještě bez své nejnovější posily Patrika Eliáše, dvojice Petr Sýkora a obránce Martin Čech by ale chybět neměla.

Novou českou akvizici představí IFK Helsinky, jenž nedávno angažoval brankáře Tomáše Vokouna, který doplnil Marka Židlického a Romana Vopata.

Přehled vítězů Spenglerova poháru
za posledních dvaadvacet let:

1982: Dukla Jihlava,
1983: Dynamo Moskva,
1984: výběr Kanady,
1985: Spartak Moskva,
1986: výběr Kanady,
1987: výběr Kanady,
1988: výběr USA,
1989: Spartak Moskva,
1990: Spartak Moskva,
1991: CSKA Moskva,
1992: výběr Kanady,
1993: Färjestad,
1994: Färjestad,
1995: výběr Kanady,
1996: výběr Kanady,
1997: výběr Kanady,
1998: výběr Kanady,
1999: Kolín nad Rýnem,
2000: HC Davos,
2001: HC Davos,
2002: výběr Kanady,
2003: výběr Kanady.Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze