Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spartu jsem nepotěšil, ale chápou mě, říká do Švédska mířící Hlinka

Jaroslav Hlinka.

22 2008
Už je jasno: hokejová Sparta na svůj dlouhý seznam posil Jaroslava Hlinku nezařadí. Technický centr totiž nakonec i přes vábení svého domovského klubu míří do ciziny, na dva roky se upsal švédskému Linköpingu. "Je to pro mě velká výzva," říká reprezentační útočník Hlinka, který tak končí roční zámořskou misi.

Není tajemstvím, že o vás hodně stála Sparta, nabídky jste měl i z bohatého Ruska. Co tedy nakonec rozhodlo pro Linköping?
Jejich nabídka byla velmi dobrá. A samozřejmě mě oproti Rusku čeká život s rodinou, navíc v čistém životním prostředím. V Americe jsem byl bez rodiny, teď si to vynahrazujeme.

Co všechno o svém novém zaměstnavateli víte, byl jste už někdy v Linköpingu jako hráč?
Ne, nikdy. Ale už jsem se setkal s lidmi z Linköpingu, takže vím, že jde o mužstvo s nejvyššími ambicemi, klub je zajištěnej. Dál vím, že tam hrají dva Slováci, zbytek tvoří domácí hokejisti, nějací Fini a dokonce snad i jeden Kanaďan. Takový docela národnostní mix.

Sehrál v přestupu roli i český kouč Slavomír Lener, který tým vede?
Se Slávou jsme mluvili. A on sám má velkou zásluhu na tom, že mi Švédové dali takovou nabídku.

Takže vás Lener doporučil jako nástupce místní hvězdy Weinhandla, který odchází do Ruska?
Nevím, jestli on, ale klubu odešli dva lídři a ten plán je takový, že já bych měl být jeden z těch, co je nahradí. Ovšem to je jedině dobře. Sice na mě bude tlak a čeká mě velká zodpovědnost, ale zároveň bych měl hodně hrát. Těším se na to.

Na vás se zase těšili fanoušci Sparty. V klubu asi nadšení nejsou, že?
S Břízkou (generální manažer Sparty Petr Bříza) jsem byl v kontaktu, mluvili jsme spolu pravidelně. Jistě, moc ho nepotěšilo, že nepůjdu do Sparty, ale vysvětlil jsem mu důvody. Myslím, že to všichni v klubu chápou. A nakonec – tohle nebyla poslední smlouva, kterou jako hokejista podepisuju.

Takže až se budete vracet do Česka, tak jedině do Sparty?
V hokeji nikdy nevíte. Ovšem já uvažuju pořád stejně: pokud bych chtěl do extraligy a Sparta by zájem měla, je to jasná volba.

Letos máte za sebou i mistrovství světa, kde Česko vypadlo ve čtvrtfinále.
Už to přebolelo? Je to lepší, v hlavě to ovšem ještě mám – naše mužstvo mělo určitě na víc. Ale nedá se, život jde dál.Najdete na iDNES.czmobilní verze