Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Špatné volby, i to je součást draftu

22 2004
Raleigh - Vybrat nejlepšího hráče na draftu? To přece nemůže být žádný problém! Ale pozor, není výjimkou, pokud se hokejový tým v NHL při svém výběru pěkně spálí. Stačí připomenout útočníka Pavla Brendla. Před pěti lety byl vybrán ze 4.místa newyorskými Rangers a dodnes hraje převážně na farmě.


Říkají vám něco jména jako Dave Chyzowski, Alexandre Volčkov nebo Jason Bonsignore?

Pokud ne, nic se neděje. Žádný z nich se v NHL příliš neohřál. Ve své době se však mělo za to, že z nich vyrostou hráči typu Keith Tkachuk nebo Alexandr Mogilnyj.

Skautování hráčů je velká věda. Sedmnáctiletému hráči se může dařit v mládežnických soutěžích. V zápisnících pozorovatelů se to u jeho jména hemží samými pochvalnými poznámkami. Pak přijde draft, mladíček je zvolen mezi dvaceti nejlepšími hráči, vstoupí do světa velkého hokeje a - bublina splaskne.

Nejhorší volby posledních let

Alexandre Daigle: Nejznámější mrhač talentu. V roce 93 na něm chtěla Ottawa stavět svou budoucnost. Jednička draftu ale nikdy neprorazila a proslavila se svou nezodpovědností. V roce 2000 dokonce s hokejem přestala a zkoušela kariéru v Hollywoodu. Letos však Daigle nasbíral za Minnesotu solidních 51 bodů.
Alexandre Volčkov: Washington si ho vybral v roce 1996 ze 4. místa. V NHL odehrál 3 zápasy, dnes je podprůměrným hokejistou v ruské lize.
Jason Bonsignore: Edmonton si ho vybral v roce 94 ze 4. místa. Bilance v NHL: 79 zápasů, 16 bodů. Dnes hraje ve třetí lize ECHL.
Dave Chyzowski: V roce 89 pohrdli New York Islanders Robertem Holíkem či Billem Guerinem a vybrali si ze 2.místa Chyzowskiho. Ten dnes hraje v Rakousku."Žádný tým nedokáže mít stoprocentní úspěšnost," tvrdí generální manažer Pittsburghu Craig Patrick. "Některý rok máte šťastnou ruku, jiný zas ne. To už je součást byznysu."

Sám ví o čem mluví. Penguins měli v nedávné historii velmi špatné výsledky při výběru svého prvního hráče. Chris Wells, Craig Hillier či Slovák  Róbert Dome- všichni byli vybráni v prvním kole, ale nikdo z nich se v NHL neprosadil. Dokonce i Milan Kraft, kterého si Pittsburgh vybral ze 14. místa v roce 1998, se dlouhá léta držel na farmě. Teprve v minulé sezoně, kdy v 66 zápasech nasbíral 40 bodů, mohlo být vedení s jeho výkonem spokojeno.

"Občas se ve vašich výpočtech objeví chyba," říká generální manažer Minnesoty Doug Rieseborough. "Hráč, o kterém si myslíte, že bude silný, nakonec silný není. O jiném soudíte, že ještě vyroste a on už nevyroste ani o centimetr. Dalšímu se rozvedou rodiče. To jsou věci, které nepředpovíte."

S vědomím "je to součást byznysu" se chystají týmy manažerů, skautů a poradců i na letošní draft, který proběhne tuto sobotu a v neděli v Raleigh v Severní Karolině. Kdo z vysoce postavených hráčů nakonec propadne? Může to být i třeba někdo z trojice Rostislav Olesz, Ladislav Šmíd a Marek Schwarz, kteří by všichni měli být zvoleni do 15. místa?

"Soudí se, že dnes každý hráč z první desítky se do NHL dostane," míní Dave Taylor, GM Los Angeles Kings. I tak se však objevují výjimky, a všichni to vědí.

"O každém hráči, kterého vybereme na draftu, si myslíme, že má na NHL," říká šéf skautů Pittsburghu Greg Malone. "Jinak bychom ty kluky přece nebrali, ne?"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze