Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spengler Cup, to je hokej a noční život

28 2004
Davos - (Od naší zvláštní zpravodajky MF DNES) - Na zem padá sníh a zatažená obloha jen chvilkami odhalí špičaté vrcholky Alp. Je brzy ráno a po hlavní třídě Davosu, kolem hokejové haly ve tvaru kříže, chodí zatím jen lyžaři v těžkých přezkáčích. Slavný Spengler Cup ještě spí. Jen uklízeč v oranžové vestě sbírá odpadky.

V hale přelézám turniket, abych se dostala k ledu. Pak se zarazím. "Hokejová katedrála," říká mi Adrian Fetscherin ze Sportradia.

Vážně. Připadám si jako v ohromném kostele. Klenutá střecha, v ochozech dřevěné lavice. Jen led a kostka pod stropem tu jaksi vadí. Je doba tréninků, ale už chodí hloučky fanoušků. U vchodu ke kabině Sparty postává dvojice mužů se šanony hokejových kartiček.

"Jste Čech?" ptám se muže s kladenskou kšiltovkou. "Ne, Němec. V Kladně mám kamaráda," říká Gerhard Maecker.

Během dne bych se zmýlila mnohokrát. Před stadionem s pivem postává mladík v pittsburském dresu Jaromíra Jágra. A na chodbě potkávám blondýnku v českém dresu.

SPENGLER CUP

nejstarší hokejový turnaj v Evropě,
letos je ve Švýcarsku 78. ročník

v roce 1923 jej založil lékař Carl Spengler, po první světové válce chtěl znovu "dát lidi dohromady"

poprvé vyhrála Oxfordská univerzita, naposled Kanada; Češi triumfovali 15x, naposled Jihlava v roce 1982

Spengler Cup láká tisíce fandů. Nic na tom, že vstupenky stojí asi 500 korun k stání a až čtyřnásobek k sezení. "Je to tradice. Dobrý sport a noční život," říká komentátor Fetscherin. "Diskotéka u hotelu duněla do pěti ráno," naříká vedoucí sparťanského týmu Jaroslav Velechovský.

Lidé se tu baví i přes den. Do zápasu Sparty s Magnitogorskem, jejž Pražané vyhráli 6:5 po nájezdech, zbývaly dvě hodiny, ale u haly se ozýval zpěv a pokřikování. Ve stanu pro VIP osoby se v neděli ukázala tenistka Martina Hingisová. "Sejde se tu švýcarská smetánka," říká Fetscherin. "Ale taky je to zábava pro celou rodinu. Ráno si zalyžujete, pak jdete na hokej."

O fanoušky se starají. Stojí tu přívěs se suvenýry, grilovaným masem či horkými kaštany. Prostor u stolků je vyhřívaný. A je tu obří Fan-Zelt, kde se lze najíst, popít i pobavit v teple. Znějí tu diskotékové hity.

Stejně jako na stadionu. V barevném moři převládají žluté dresy Davosu. Na domácí je vyprodáno. Ale fandí se všem. Diváci zpívají i bez muziky, jako secvičený sbor. Stadionem se valí mexické vlny. Ta atmosféra vás strhne. Páni! Jak to tu bude vypadat, až nastoupí domácí?Najdete na iDNES.czmobilní verze