Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Špidla chce na finále, Sazce už nevadí

4 2004
Praha - Výkony českých hokejistů na mistrovství světa zaujaly některé české politiky natolik, že jsou ochotni momentálně zapomenout na spory se šéfem Sazky Alešem Hušákem. A mají zájem do haly jít. „Já jsem nikdy neměl stanovisko, že nepůjdu na hokej. Pokud bude zajímavé finále, tak se na ně vypravím,“ řekl v úterý MF DNES premiér a předseda sociální demokracie Vladimír Špidla.

Nejvíc se mu přitom zamlouvá představa případného česko-slovenského finále, při kterém by chtěl osobně ve vysočanské hale povzbudit český tým.

Ještě na konci března generální ředitel Sazky Hušák tvrdil, že Špidla není v hale vítán. Dnes už to loterijní společnost vidí jinak.

„Co v minulosti zaznělo, to už je pryč. My předpokládáme, že se hokejového finále premiér zúčastní jako oficiální host hokejového svazu. Účast vrcholných politiků na takových akcích je logická,“ uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Premiér Špidla dal v úterý dokonce najevo, že o žádném sporu s Hušákem již nechce mluvit. Podle něj nikdy žádný vážný konflikt mezi vládou a Sazkou nebyl. „Nebyla žádná disproporce mezi mnou a panem Hušákem. A není pravda, že vláda mistrovství nepodporovala. Vláda podpořila hokejový šampionát mnoha sty miliony na sanaci ekologických škod,“ prohlásil v úterý premiér.

Ostré Huškovo vyjádření na jeho adresu koncem března přitom vyvolalo na české politické scéně, a to zejména mezi vládními politiky, „malou bouři“. Někteří dokonce řekli, že dokud se šéf Sazky neomluví, do haly nevkročí. „Vy si také do obýváku nezvete toho, koho nemáte rád,“ prohlásil totiž doslova Hušák. Politici vládní koalice pak ignorovali slavnostní otevření haly a ministryně školství dokonce neúspěšně navrhovala, aby Sazka Hušáka z funkce sesadila.

Tabu prolomila Buzková
Špidla není z českých politiků sám, koho hokej nakonec přilákal. Do haly na finále chce jít i vicepremiér Petr Mareš. Ani on už si tak nepamatuje na tabu, které si vláda uložila. „Já jsem slíbil slovenskému kolegovi Csákymu, že pokud bude finále Česko - Slovensko, tak ho osobně pozvu do arény. Ale nevím, jestli seženu lístky,“ řekl v úterý MF DNES Mareš.

Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda jsou pochopitelně v hale vítáni i další členové vlády, nejen Špidla či vicepremiér Mareš. Na hokeji Česko - Kanada se už v pondělí objevila ministryně Buzková a diváci ji při předávání cen nejlepším hráčům vypískali.

Někteří vládní politici však dál trvají na tom, že dokud se Hušák neomluví, na hokej osobně nepůjdou. „Neměním tak často názor a nemám zatím ani důvod, abych ho změnil,“ prohlásil v úterý předseda lidovců Miroslav Kalousek. Jen v televizi bude hokej dál sledovat i ministr financí Bohuslav Sobotka.

Zájem je o předávání cen
Pro politiky i další celebrity je osobní účast na hokeji šancí se zviditelnit. A to například při předávání cen hráčům po zápase. „Kromě ministryně Buzkové ceny třeba o víkendu předávaly ceny Miss České republiky Jana Doleželová. Je o to docela slušný zájem. Kdo cenu předá, to se určuje vždy až na poslední chvíli těsně před utkáním,“ uvedl v úterý člen organizačního výboru mistrovství Radim Prusenovský.Najdete na iDNES.czmobilní verze