Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spor manažerů: kdo je v právu?

2 2004
Praha - Mezi extraligovými manažery to vře. Sobotní uzávěrka hokejových přestupů přinesla několik nejasností a vzájemných osočení. Z předem avizovaného odchodu Martina Čakajíka do Třince sešlo, hráč zůstal v Liberci. Karlovy Vary zase nestrávily, že Michal Tvrdík posílil Liberec a zabránily mu nastoupit ve vzájemném zápase. Kdo je v právu?

Uzávěrka přestupů každoročně přináší vypjatá jednání. Kluby se na poslední chvíli snaží posílit a jednání se často uzavírají až těsně před půlnocí. Nejinak tomu bylo letos, leckdy rozhodly ostré lokty.

Vary Tvrdíkovi nedaly brusle, nehrál
Michal Tvrdík do konce ledna hostoval v Karlových Varech a klub ho chtěl získat do konce sezony. Jenomže Pardubice, jichž je Tvrdík kmenovým hráčem, potřebovaly bránící křídlo.

Vzali libereckého útočníka Stanislava Procházku. Jeho klub slyšel až na návrh, že za Procházku přijde Tvrdík a obránce Podhradský.

Tvrdík tak musel vyklidit karlovarskou kabinu a shodou náhod měl hned v neděli nastoupit proti Karlovým Varům v Libereckém dresu. Nehrál. Západočeský klub mu nepůjčil brusle a Tvrdík při utkání rozpačitě postával mezi střídačkami.

„To je ostuda! Znevážení soutěže!“ hřímal ještě v pondělí odpoledne liberecký manažer Ctibor Jech. „Brusle přece nejsou polobotky, hráč si na ně zvyká týden. Standardně se dělá to, že se výstroj mezi kluby přefakturuje, aby hráč mohl nastoupit,“ tvrdí Jech.

„A to si myslíte, že my hráče, který s námi v sobotu trénoval a v neděli proti nám má nastoupit vybavíme ještě nažehleným ručníkem a popřejeme mu, aby nám nastřílel čtyři góly? V extralize mezi sebou všichni soupeříme a někdy použijeme tvrdších praktik. A já si za svým rozhodnutím stojím,“ namítl karlovarský manažer Vaněk.

Kdo tedy byl v právu? „Já k tomu řeknu jedno. Ze strany Liberce je to amatérismus. Přijedou ve čtyři hodiny na zimák a zjistí, že hráč nemá výstroj? Mohli ho přece kontaktovat už ráno a zeptat se ho, co mu chybí. Navíc to už v té době byl hráč Liberce a ten se o jeho vybavení měl postarat. Může to působit trochu absurdně, ale vezměte si, že nám Liberec vzal jednoho z našich nejlepších hráčů, přestože jsme stáli o to, aby u nás zůstal a jednali jsme o tom s Pardubicemi. Naše vztahy k tomuto klubu poté ochladly,“ dodal Vaněk.

V Pardubicích se podobným výrokům brání. „Z kroků, jaké Karlovy Vary podnikly, jsem rozpačitý,“ namítl Zbyněk Kusý, manažer extraligového lídra. My jsme s nimi jednali, chtěli jsme ale hráče: Kus za kus." Pardubice stály o obránce Ptáčka nebo křídelního útočníka Skuhravého. "Vary ale nabízely jenom peníze. Proto jsme se nakonec dohodli s Libercem na příchodu Stanislava Procházky,“ upřesnil Kusý.

Liberec s uzávěrkou přestupů získal obránce Podhradského a Tvrdíka, ale ani jeden proti Karovým Varům nenastoupil. „To, že nebude hrát Podhradský jsme věděli, hrál za Pardubice v předehrávce se Spartou, ale záležitost s Tvrdíkem mě mrzí a vrhá špatné světlo na celou soutěž,“ uzavřel liberecký manažer Jech.

Jak to bylo s Čakajíkem? Liberec zřejmě porušil dohodu
Podobně, jako se Liberec zlobí na Karlovy Vary kvůli znemožnění startu Tvrdíka, jsou naopak na severočeský klub rozhořčení v Třinci. Z dohody o tom, že bude Čakajík uvolněn do slezského klubu, zbyl cár papíru. Slovenský obránce zůstal v Liberci.

„Ta dohoda byla podepsána s tím, že Čakajíka uvolníme, pokud nebudeme mít starosti, že bychom spadli do baráže. Jenže to se říci nedá a my nemůžeme v závěru soutěže přijít o špičkového obránce,“ tvrdí manažer Ctibor Jech.

Na oficiálních stránkách třineckého klubu se objevil originál dohody mezi kluby, kde nebylo o umístění klubu ani slovo, pouze se tam konstatovalo, že Čakajík nejpozději k 31. lednu odejde do Třince a za to bude v Liberci hostovat útočník Jiří Hašek - znění písemné dohody mezi kluby najdete na stránkách www.hcwerk.cz, nebo ZDE.

„My jsme svojí část dohody splnili. Pomohli jsme Liberci, když byl v nouzi a počítali jsme s tím, že nám Čakajíka uvolní. Postoj Liberce je pro nás zklamáním,“ řekl třinecký manažer Petr Husička. „My jsme brali dohodu tak, že se zavazujeme, že Čakajíka neuvolníme do jiného klubu než do Třince. Pokud ho ale budeme moci uvolnit,“ tvrdí ovšem Jech.

Třinecký manažer na oficiálních stránkách klubu www.hcwerk.cz naznačil, že pokud by klub trval na dodržení dohody, mohl by mít v krajním případě Čakajík do konce sezony zastavenou činnost. „Tato možnost skutečně existovala. Třinec svou část písemné dohody splnil, Liberec ne. Podle řádů bych k tomu musel zaujmout takové stanovisko. To by ale nebylo prospěšné ani pro jeden klub a jsem rád, že k tomuto krajnímu případu nedošlo,“ řekl iDNES Stanislav Šulc, ředitel extraligy.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze