Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Roky chránil své spoluhráče. Teď vystudovaný bitkař trestá zákeřnosti

BITKA. George Parros z Montrealu (vpravo) a Colton Orr z Toronta v ostré potyčce. | foto: AP

1 2016
V zámořské hokejové lize si udělal jméno jako jeden z nejlepších bitkařů posledního desetiletí. Svojí urostlou postavou a drsnými pěstmi budil na ledě potřebný respekt. Necelé dva roky potom co ukončil kariéru, se tvrďák George Parros stal koncem září dalším členem disciplinárky komise NHL.

Bývalý bitkař má posuzovat případnou zákeřnost různých faulů? Opravdu? zeptá se leckdo udiveně. Parros za devět sezon v NHL sice nasbíral 1 092 trestných minut, nikdy však nepředvedl zákeřný faul, pro který by byl suspendován.

„Jestli někdo umí chodit na hraně, tak jsme to právě já. Nikdy jsem nepřešel z tvrdosti do zákeřnosti. Nikdy jsem nebyl suspendovaný, proto se na tuhle práci hodím jako málokdo,“ připomíná sebevědomě šestatřicetiletý bývalý útočník.

Navíc u disciplinárky se stal kolegou Chrise Prongera. Jeden z nejtvrdších a zároveň nejlepší obránců v historii nasbíral za svoji kariéru celkem osm disciplinárních trestů. I on ale o sobě tvrdí, že je pro tuhle práci jako stvořený.

Fotogalerie

“Vím, že se lidé pozastavují nad tím, jak jsem hrával,” řekl Pronger po svém nástupu do funkce. „Teď ale sedím doma před obrazovkou a posuzuji různé zákroky. Ve spoustě zápasů jsem odehrál obrovské množství situací. To mi pomůže,“ vysvětloval.

Podobný pohled má i Parros. Urostlý sympaťák připomíná, že jeho úkolem na ledě bylo chránit ostatní spoluhráče. Podobnou úlohu má i v nové pozici. „Vždy to bylo v mé DNA. Na prvním místě pro mě bylo, aby hráči na ledě cítili, že jsou v bezpečí. Chci, aby ve hře zůstala tvrdost, ale co nejvíc vymizely zákeřné fauly,“ říká Parros.

Spolu s Prongerem jsou oba součástí skupiny, kterou vede bývalý defenzivní bek Stéphane Quintal. Ten pak na doporučení obou kolegů a Damiana Echevarrieta, jenž se stará o video a dokonalý výklad pravidel, vynáší konečná rozhodnutí.

Parros v rozhovoru pro sports.yahoo.com přibližuje svoji novou práci. „Stephane hodně sleduje dění na východě. Chris žije v St. Louis má na starosti Centrální divizi a já se starám o zápasy na západě,“ popisuje rozdělení práce všech tří hlavních mužů.

Bývalý útočník, jenž se vyznačoval výrazným knírem, během dne sleduje co největší množství zápasů. Jeho hlavní úloha přichází, když se v nějakém duelu přihodí diskutabilní zákrok.

„V tu chvíli se navzájem kontaktujeme a každý na zákrok uvede svůj názor. Stéphane pak rozhodne, jestli si to zaslouží další slyšení. To zásadně probíhá se samotným hráčem i generálním manažerem týmu,“ přibližuje bývalý hráč Los Angeles, Colorada, Anaheimu, Floridy a Montrealu.

„Těch lidí kolem je ještě daleko víc. My však máme výhodu, že jsme v NHL roky působili. Jako hráči se nejlépe dokážeme vcítit do jednání jedince, proč takový zákrok udělal,“ vysvětluje útočník, který během své kariéry jako jeden z mála hokejistů vystudoval vysokou školu a magazínem Sporting News byl vyhlášen čtvrtým nejchytřejším sportovcem Severní Ameriky.

Parros si však nemyslí, že dosažené vzdělání by mu nějak výrazně pomáhalo v novém povolání. „Škola mě naučila naplánovat si denní režim. Zároveň jsem si celou kariéru uvědomoval, že až skončím s hokejem, musím mít další životní naplň,“ dodává držitel magisterského titulu z univerzity v Princetonu.

Našel ji. I od televize dál chrání největší hvězdy ligy.

Autor:


Témata: Chris Pronger
Najdete na iDNES.czmobilní verze