Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letos draft postrádá osobnost, Nečas může překvapit, říká český skaut

Letošní draft postrádá takovou hvězdu jako byl před dvěma lety Connor McDavid. | foto: AP

22 2017
V loňském roce český hokej marně doufal v zástupce v prvním kole prestižního draftu NHL. Letos je situace příznivější. Je téměř jisté, že minimálně jeden Čech bude vybrán v první „rundě“ talentovaných hráčů.

Nadaný útočník Martin Nečas k tomu má podle zámořských skautů všechny předpoklady. K němu by se navíc mohl podle mnohých připojit i zlínský útočník Filip Chytil ze Zlína.

„Oba se dokázali prosadit v extralize. Hráči působící v zámoří ale mají v tomhle výhodu,“ říká český hokejový skaut Jakub Bažant z mezinárodní organizace ISS Hockey, která každý rok tvoří před draftem žebříček nejlepších mladých nadějí.

Martin Nečas měl velmi dobrou sezonu v Kometě Brno. Na mistrovství světa do 18 let se mu ale příliš nedařilo. Podle žebříčků to ale nevypadá, že by se propadl v pořadí. Co na to říkáte?
Řeknu jednu zásadní věc. Pavel Zacha se před dvěma lety za celou jeho sezónu před draftem v našem rankingu nevešel do TOP 10 a nakonec šel na řadu jako číslo šest, protože o něho měli eminentní zájem New Jersey Devils, kteří nechtěli riskovat, že ho vezme někdo před nimi. V tomto ohledu mají kluby NHL svůj způsob jednání a určité preference, takže bych rozhodně v případě Martina Nečase nerad předem dělal nějaké závěry. Může taky hodně překvapit. Jestli to bude jako pátý, patnáctý nebo třicátý v pořadí opravdu nedokážu říci.

Další útočník Filip Chytil podle slov řady skautů vypadá pro týmy hodně atraktivně. Co byste mohl říct k němu?
Chytilovi se stejně jako Nečasovi letos podařilo prosadit v extralize, dobré výkony předváděl i na reprezentační úrovni. Má skvělou střelu, cit pro zakončení ale umí také vymyslet finální přihrávku pro své spoluhráče. Je to určitě rozdílový hráč, který umí rozhodovat zápasy. Na druhou stranu, skauti ho mají možnost vidět párkrát za rok. Hráči, kteří před draftem působí za mořem, mají v tomto ohledu velkou výhodu. Jsou se zástupci nejslavnější ligy světa v kontaktu mnohem více a mají větší možnost je - ať už pozitivně, nebo negativně - o sobě před draftem přesvědčit.

Fotogalerie

Jak myslíte, že se projeví na letošním draftu z českého pohledu nepříliš vydařené mistrovství světa do 18 let?
Věc je samozřejmě spojená se dvěma úhly pohledu na věc. První je, že se naším mládežnickým ale bohužel i seniorským reprezentacím dlouhodobě na velkých akcích příliš nedaří. Na druhou stranu vzhledem k nadcházejícímu NHL Entry Draftu se pro české hráče spolu s akcí U17 World Hockey Challenge samozřejmě jedná asi o nejdůležitější reprezentační akci v jejich budoucích kariérách. Pokud se bavíme o práci organizace ISS Hockey a tvorbě rankingu hráčů před draftem, nemá konečný výsledek týmu na turnaji na pořadí hráčů nějaký závažný vliv. Skautům týmů NHL ale celková výkonnost týmu určitě jisté indicie o klíčových hráčích napovědět může. Že by se ale někdo podíval na konečné pořadí turnaje a udělal si dle něho obrázek o daném hráči, kterého za poslední dva až tři roky dlouhodobě sleduje na každé reprezentační akci, to nehrozí.

Jak vidíte šance na draftování talentovaných Čechů Jakuba Galvase a Ostapa Safina?
Letos se to sešlo tak, že poměrně dost hráčů ročníku 99 půjde na draft příští rok, jelikož byli narozeni až na podzim. Hráči jako Filip Zadina, Jakub Škarek a další mají ještě rok k dobru skauty o svých schopnostech přesvědčit, i když z pohledu klubů NHL je tento fakt spíše brán jako nevýhoda. Lépe z těchto dvou je u nás rankován Ostap Safin kolem padesátého místa. Jakub Galvas se pohyboval až koncem druhé stovky.

Je někdo další z Čechů, kdo vás zaujal?
Je také ale možné, že nám vyskočí nějaké nové jméno, na které by si nikdo nevsadil. Vzpomeňte na loňské poslední kolo a jméno Filipa Helta. Nepodceňoval bych ani možnost projít draftem pro plzeňského beka Davida Kvasničku nebo útočníka Jana Kerna.

Říká se, že draft letos vypadá nejslabší za posledních 10 let?
To ukáže do důsledku až čas. Je pravda, že letos možná chybí opravdu výrazná osobnost, tvář draftu, jako byli třeba McDavid, Matthews, Laine a další, ale z mého pohledu je spíše letos draft více než obvykle vyrovnaný. Není tam jeden nebo dva hráči, kteří by opravdu výrazně převyšovali ostatní. Myslím, že letos to v Chicagu bude opravdu hodně zajímavé sledovat, jak se kluby nakonec hlavně v prvním kole rozhodnou, koho zvolí, a jak se našim zástupcům bude dařit.

Je podle vás možné, že by Nick Hirscher a Nolan Patrick, předpokládané hvězdy letošního draftu, mohli dopadnout podobně jako v roce 2012 Nail Jakupov a Ryan Murray, kteří byli vybráni jako první dva hráči a vůbec nenaplnili očekávání.
Draft je určitou vstupní bránou do NHL. To, jak s ní každý z hráčů následně naloží, je jen na něm a záleží to hned na několika faktorech. Je samozřejmě důležité, jaký klub hráče draftuje a jaká je jeho možnost se v daném týmu reálně prosadit. Zároveň je ale velmi podstatné, jak k tomu samotný hráč přistoupí, jak je schopný jeho agent nebo zda se mu budou vyhýbat zranění a zdravotní problémy. Jen malá část hráčů má možnost po draftu působit hned v NHL. Záleží na tom, zda se hráč dokáže po nějaké době prosadit mezi konkurencí z juniorské ligy případně farmy do hlavního týmu. Dnes už je to ale jiné a je zapotřebí nejen talent, ale vášeň pro hokej, aby mu člověk byl schopen obětovat prakticky úplně vše.

Kanadský odborník Craig Button a jeho předpověď letošního draftu.

Byl jste přítomen letošnímu combine fitness testům, kde se zkoumají fyzické předpoklady mladých hráčů?
Letos jsem na combine test necestoval. Loni jsem byl osobně přítomen na draftu v Buffalu. Draft je pro nás vyvrcholení a zakončení celoročního cyklu. V rámci společnosti HockeyTech, která zaštiťuje naši divizi ISS Hockey se také zabýváme testingem hráčů. Dlouhodobě tyto testy provozujeme pro juniorské celky CHL a další mládežnické týmy, letos se nám dokonce díky spolupráci s projektem Czech Knights v Torontu podařilo otestovat budoucí hráče české reprezentace U16 a zavést tak jejich výsledky a hráčské profily do skautingového systému RinkNet, v rámci kterého všechny kluby NHL, agenti a lidé ze zámořského hokejového prostředí operují a shromažďují informace.

Jaký zahraniční hráč se vám líbí a věříte, že má před sebou velkou kariéru?
Měl jsem možnost se letos osobně podívat na finálovou sérií OHL a neskutečně mne zaujal Owen Tippet z týmu Missassagua Steelheads. Šikovností na puku a rychlostí v nohou mi hodně připomínal Austona Matthewse. Rankováni v TOP 10 jsou ale mimo jiné i další skvělí hráči jako Vilardi, který letos válel v OHL za Windsor, kanadský centr Rasmussen nebo americký benjamínek Poehling, který dotáhl Američany k zisku titulu na světovém šampionátu do 18 let.

Jsou pro klubové skauty víc podstatné výkony a vytížení na mládežnických turnajích než na klubové scéně?
Nemůžu mluvit za klubové skauty v obecném slova smyslu. My se na evropské scéně v rámci scoutingu hráčů soustředíme především na mezinárodní utkání mládežnických reprezentačních týmů.

Kdyby jste měl porovnat procentuálně, jak moc jsou zásadní pro jednotlivé týmy v lize výkony hráčů mezinárodních turnajích, v lize, výsledky jejich combine testů a nakonec potřeby různých týmů?
Osobně si myslím, že se to ani procentuálně vyjádřit konkrétně nedá. Každý klub ke konečnému výběru hráčů na draftu NHL přistupuje trochu odlišně. Dle mého názoru je nejdůležitější faktor zájem týmu o specifické vlastnosti daného hráče a jeho dlouhodobá výkonnost. Combine testy zase poskytují důležitá konkrétní čísla, která před draftem můžou finální rozhodnutí týmu ještě nějakým způsobem ovlivnit, ale většinou spíše slouží k potvrzení již stávajících rozhodnutí, jelikož skauting těchto týmů je tak propracovaný, že daný tým ví o hráči téměř vše již dlouhou dobu před draftem.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze