Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Snad nebudeme pro veřejnost dál za parazity, věří hokejový agent

Jiří Hamal se mezi českými hokejovými agenty pohybuje řadu let. | foto: Profimedia.cz

28 2016
Na začátku tisíciletí založil jednu z nejznámějších českých společností pro hráčské agenty. Jiří Hamal, vedoucí Global Managment Group, roky zastupuje řadu elitních hokejistů. Teď společně se svojí společností zažádal o udělení certifikátů pro hráčské agenty, které organizovaně zavádí český hokejový svaz.

Zároveň věří, že oficiální zapsání hráčských zprostředkovatelů zlepší důvěryhodnost jeho profese.

„Díky certifikátu, který svaz připravil, by měl být trh mnohem čistší a transparentní. Všichni, co se tím skutečně zabývají, na tom budou pouze profitovat,“ doufá Hamal.

Jak se díváte na zavedení certifikátu pro agenty?
Kvitujeme to. Je to výhodné pro subjekty, které se na trhu pohybují dlouhodobě a chtějí, aby klienti byli spokojení. Navíc by se měl trh vyčistit od falešných agentů.

Bude k tomu certifikát opravdu stačit?
Naše společnost Global Management Group a všechny další, které se dostanou na ten „white list“, působí na bázi licencí v zahraničí. Tento krok, který svaz ledního hokeje udělal, bude prospěšný pro rodiče i hráče. Budou mít pak možnost porovnání určitých nabídek od různých subjektů a lépe poznají, kdo jedná férově.

Na druhou stranu v NHL, KHL či skandinávských zemích je daleko těžší získat licenci, než v Čechách certifikát. Bude to k „vymýcení“ falešných agentů stačit?
Licence, které vydávají v KHL či NHL, jsou na bázi vědomostí. Žadatel musí prokázat, že má zkušenosti a přehled o dané problematice. Certifikát, který vydává český hokejový svaz, slouží hlavně k vyčištění negativních subjektů. To jsou jeho první ambice. Společnosti a jedinci, co na listu budou, jsou privilegované subjekty. Mělo by to celkově zlepšit pošramocený pohled na hráčské agenty ze strany veřejnosti.

Vždycky to skončilo jen u plánů

Z pohledu vaší zavedené firmy Global Management Group předpokládám, že by pro vás bylo výhodné, kdyby se časem přešlo na licenci.
V posledních letech už těch pokusů o různé licence bylo hodně. Z pohledu zaběhnuté firmy na trhu budeme nadále usilovat o nějaký druh licence, jak to v určité podobě funguje v zahraničí.

Proč myslíte, že k tomu došlo až takhle pozdě?
První diskuze byla deset let zpátky. Možná déle. Bylo tady hodně subjektů, které se snažily certifikaci pro agenty zařídit. Vždycky to skončilo jen u plánů, řečí a nic víc. Teď se to snad konečně hne správným směrem, což hromadně kvitujeme.

Popište, co dobrý agent pro svého klienta všechno vykoná?
V profesionálním zastupování hráče sama společnost investuje nemalé prostředky do výstroje, zázemí, různých trenérů, lékařského zabezpečení a dalších věci. Proto když pak slyším o těch případech kolem falešných agentů, tak vlastně fungují úplně opačně. Snaží se z hráčů a jejich rodičů vytáhnout peníze, naslibovat jim různá angažmá a pak je podvedou. Zaběhnuté subjekty se snaží pomoci konkrétnímu hráči a v podstatě za každé situace stát za svým klientem.

Někteří lidé v českém hokejovém dění nemluví o hokejových agentech zrovna přívětivě. Mohly by tyto certifikáty konečně vylepšit pošramocenou pověst?
Neustále čteme o tom, že v hokeji působí i agenti, kteří jsou označovaní jako gangsteři. Pak se podíváte do komentářů a rodiče nadávají, že agenti jsou paraziti. Není to nic příjemného. Díky certifikátu, který svaz připravil, by měl být trh mnohem čistší a transparentní. Všichni, co se tím skutečně zabývají, na tom budou pouze profitovat. V konečném účtování by se mohl i ten negativní názor časem umírnit a agentům by to mohlo vrátit důvěryhodnost.

Autor:
Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze