Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli nemoci si měří krev každou třetinu, teď shodil i oblíbený vous

Útočník Arizony Max Domi si přes rok pěstoval mohutný vous. Teď je pryč. | foto: Profimedia.cz

14 2017
Je až s podivem, kam to v profesionálním hokeji dotáhl. Max Domi, talentovaný útočník Arizony a syn slavného bitkaře Tie Domiho, od dětství trpí cukrovkou 1. typu. Přesto se s překážkou dokáže popasovat a hraje v nejlepší hokejové soutěži světa.

Nemoc mu byla diagnostikována už ve dvanácti letech a on sám příliš netušil, jestli mu zabrání v dosažení životního snu - stát se profesionálním hokejistou.

Fotogalerie

Od začátku zdravotní handicap Domimu narušuje život. Každý den začíná hbitý útočník nutnou dávkou inzulinu. Krevní hodnoty si Domi kontroluje až dvanáctkrát za den. Během zápasu to je ještě těžší.

Při abnormní zátěži musí dvaadvacetiletý útočník testovat hladinu cukru v krvi dokonce po každé třetině. „Za ty roky jsem si zvykl. Technologie se v posledních letech neskutečně vyvinula. Mám v tomhle štěstí,“ vysvětloval před rokem pro web The Player’s Tribune.

Těžká situace pro profesionálního sportovce.

Ne náhodou Domi na dresu nosí šestnáctku. Touto cestou vzdává hold legendárnímu útočníkovi Philadelphie Bobby Clarkeovi. Tedy dalšímu hráči, který celý život zápolil s cukrovkou. V boji s těžkou překážkou ale pomáhá i ostatním.

Často se Domi vyskytne na různých charitativních akcích. Teď se navíc rozhodl, že pro dobrou věc „obětuje“ i milovaný vous, který si víc než rok pěstuje. V rámci kampaně GoFundMe, jež pomáhá s výběrem peněz na výzkum léčby cukrovky 1. typu, se odhodlal k činu. Jako holič posloužil jeho slavný otec Tie, což Max dokumentoval na svém Instagramu.

„V Kanadě žije několik milionů diabetiků či lidí, kteří jsou touto nemocí ohroženi. Těším se, že brzy nasbíráme cílených 100 tisíc dolarů,“ přeje se Domi, jenž sám přispěl 25 tisíci a další dárce odměnil podepsanými kartičkami.

„Můj cíl je, aby se s nemocí bojovalo co nejvíce,“ přeje si Domi, jenž se zároveň těší na třetí sezonu v NHL.

„Čeká mě moc důležitý rok. Dlouho jsme se nepodívali do play-off, ale teď jsme posílili. Věřím, že budeme silnější,“ doufá mistr světa z loňského světového šampionátu.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Témata: Arizona Coyotes

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze